ההצלחה של מודרנה מעלה את הסיכוי לתגובות פוסט קורונה בשווקים

התוצר בישראל זינק ברבעון השלישי של השנה ובהראל מעדכנים את תחזית הצמיחה השנתית למינוס 4-3.5% ופלוס 4.4% ב-2021

מערכת ספונסר 17/11/2020 11:58

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים אומר היום בסקירת המקרו השבועית כי שבוע לאחר הפרסום של Pfizer ו-BioNTech במרוץ לחיסון, גם חברת התרופות Moderna פרסמה תוצאות ראשוניות מהשלב השלישי של החיסון לנגיף הקורונה והתוצאות היו אף יותר טובות עם יעילות של כ-94 אחוזים.

 

ההצלחה של מודרנה מעלה את הסיכוי שהחיסון יופץ בישראל מוקדם יותר ובכמות משמעותית יותר, דבר שיקדם את הצמיחה בשנת 2021. יחד עם זאת, עדיין בהשוואה בינלאומית ישראל רכשה פחות חיסונים לנפש מרוב מדינות המערב.

 

אומנם מדובר בתוצאות ראשוניות אך להערכתנו ההודעה תומכת בכך שנראה תגובות "פוסט קורונה" בשוק בהם היתללות עקום התשואות, עלייה בציפיות לאינפלציה והתאוששות בסקטורים שנפגעו חזק מהריחוק החברתי.

 

בעקבות נתוני הצמיחה וההתקדמות בפיתוח החיסון - מעדכנים כלכלני הראל פיננסים את תחזית הצמיחה השנה כלפי מעלה למינוס 3.5 – 4.0 אחוזים (מינוס 5% באומדן הקודם), ופלוס 4.4 אחוזים ב-2021 ואומרים כי " הנתון גם תומך בדעתנו שבנק ישראל ייקח הפוגה ארוכה לפני שישקול הרחבה נוספת, במיוחד לאחר ההרחבה בהודעה הקודמת והדיווחים על ההתקדמות בפיתוח החיסון."

 

התוצר בישראל ברבעון השלישי צמח בקצב מהיר של 8.4 אחוזים (או 37.9% בשיעור שנתי), טוב מהערכות המוקדמות בזכות התאוששות מהירה של הצריכה הפרטית (44%), יצוא הסחורות והשירותים (עם זינוק חריג ותמוה של 200% ביצוא היהלומים).

 

למרות הצמיחה המהירה היא לא מספיקה לפצות על האובדן במחצית הראשונה של השנה, כך שהתוצר נמוך ב-1.4 אחוזים בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה. יחד עם זאת, בהשוואה בינלאומית מצבה היחסי של ישראל טוב ממרבית המדינות המפותחות.

 

עוד מתייחס קליין לנתוני סחר הסחורות של ישראל שנותרו יציבים בחודשיים האחרונים, למרות הסגר השני. באוקטובר יצוא הסחורות (מנוכה עונתיות, ללא אוניות מטוסים ויהלומים, במונחים דולריים) עלה ב-1 אחוזים לרמה הגבוהה ביותר מאז פרוץ המגיפה, ולאחר עדכון כלפי מעלה של נתוני החודשיים הקודמים.

 

במקביל, יבוא הסחורות (אותה הגדרה) ירד ב-3 אחוזים, בעיקר בשל ירידה ביבוא הרכבים (שהיה גבוה בספטמבר). אך בניכוי השפעת יבוא הרכבים יבוא מוצרי הצריכה ממשיך להיות גבוה ומהווה סימן לאופטימיות של הצרכנים.

 

S&P הותירה את הדירוג של ישראל על AAמינוס (אצל שאר החברות הדירוג A פלוס), עם אופק יציב. החברה ציינה לחיוב את העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים, האפקטיביות של המדיניות המוניטרית, העובדה שחלק ניכר מהחוב החדש בעקבות המשבר הוא במטבע מקומי והנגישות הטובה לגיוס בשווקים הבינלאומיים. 

 

להערכתנו, ההנחות שלהם שהגירעון בשנת 2020 יסתכם ב-12אחוזים ושהממשלה תחל בצמצום אקטיבי של הגירעון במחצית השנייה של 2021 אופטימיים מידיי נוכח המתיחות הפוליטית בממשלה הנוכחית והקושי להסכים על תקציב.

 

 

 

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה