פסגות: שאלת תקציב 2021 היא הקריטית ביותר למניעת הורדת דירוג האשראי של ישראל

"הממשלה תצטרך לא רק להעביר תקציב אלא גם להכניס לתוכו תכניות ארוכות טווח שיאותתו על חזרה לאחריות הפיסקאלית שאפיינה את ישראל בעשור הקודם"

חדשות ספונסר 25/10/2020 13:53

א+א-

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, מתייחס בסקירתו השבועית מהבוקר להחלטה של חברת הדירוג מודי’ס להותיר את אופק הדירוג של ישראל ברמה של "יציב", ואומר כי על אף שאין ספק שהגידול בגירעון וביחס החוב לתוצר של ישראל בשנתיים הקרובות יהיה בקנה מידה היסטורי, לא רק שמדובר על תופעה כלל עולמית אלא שבהשוואה למדינות אחרות מצבנו אף טוב. על אף כל זאת, אין לנו שום סיבה לנוח על זרי הדפנה שכן שאלת הדירוג של ישראל לא תוכרע על יד המצב הפיסקאלי הנוכחי אלא רק על ידי תכניות הממשלה לשנות אותו בעתיד הסביר.

 

לכן, אין להתפלא שדווקא חוסר היציבות במשרד האוצר הוא שהביא לכך שחברות הדירוג נפגשו עם בכירי המשרד כדי לקבל הבהרות. בחברות הדירוג רוצים לראות שמשרד האוצר לא איבד שליטה והוא מתכנן ליישם צעדים שונים לצמצום הגירעון וייצוב המגמה ביחס החוב לתוצר ביום שאחרי הקורונה. לכן, שאלת התקציב של 2021 היא השאלה הקריטית ביותר ועל מנת להימנע מהפחתת דירוג הממשלה תצטרך לא רק להעביר תקציב אלא גם להכניס לתוכו תכניות ארוכות טווח שיאותתו על חזרה לאחריות הפיסקאלית שאפיינה את ישראל בעשור הקודם".

 

עוד הוסיף גרינפלד, כי "התוכנית החדשה של בנק ישראל לעידוד שוק האשראי לעסקים קטנים וזעירים מזכירה במידה מסוימת את תוכניות הבנק המרכזי האירופי. לפי התוכנית, הבנקים המסחריים יוכלו לקבל הלוואות מבנק ישראל בריבית של מינוס 0.1% כנגד הלוואות שאלו יתנו לעסקים קטנים וזעירים בריבית מקסימלית של 2.9% (פריים+1.3%).

 

עם זאת, בניגוד לתוכנית האירופית שדורשת מהבנקים רק למחזר את תיק האשראי שלהם כדי לקבל את ההלוואות בריבית שלילית מהבנק המרכזי, ההכרזה על ריבית מקסימלית בתוכנית של בנק ישראל עלולה לדון את התוכנית לכישלון כבר מההתחלה. האם הבנקים יקפצו על הרכבת ויגדילו את היצע האשראי שלהם לעסקים קנים ובינוניים במרווח של 3% (הריבית המקסימלית פחות עלות ההון)? לא בטוח בכלל.

 

התוכנית החדשה נותנת לבנקים אפשרות למרווח אשראי גבוה יותר מהממוצע אך כמובן גם לסיכון אשראי גבוה בהרבה. לאור רמת אי הוודאות הגבוהה כיום בסקטור העסקי בכלל ובעסקים הקטנים והזעירים בפרט ולאור האפשרות הדי ריאלית לגל שלישי של סגרים ברמה כזו או אחרת במהלך החורף, אנו מעריכים שהבנקים לא ימהרו לאמץ את התוכנית של בנק ישראל בהיקפים גדולים".

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה