פועלים: הסגר מדכא את האינפלציה

בנק ישראל יעדיף, בדומה לפד האמריקני, להתמקד בהכוונה עתידית של המדיניות המוניטרית שיש לה השפעה רבה יותר על עקום התשואות

חדשות ספונסר 18/10/2020 14:50

א+א- 2

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את סקירת המאקרו השבועית בה הם מתייחסים להקלות במדיניות הסגר שנכנסו הבוקר לתוקפן. בתי עסק שאינם מקבלים קהל רשאים לפעול, אך רוב פעילות המסחר עדיין מושבתת.

 

חלק גדול מהעסקים שאינם מקבלים קהל פעל עוד קודם לכן, אם זה בעבודה מרחוק מהבית, או אפילו בניגוד לתקנות, ולכן אנו לא צפויים לראות לדוגמה ירידה בשיעור האבטלה בגין הקלות אלו. קפיצת מדרגה בפעילות תחול במועד פתיחת בתי המסחר.

 

ניתן לראות לדוגמה שהרכישות בכרטיסי אשראי ירדו בתקופת הסגר בכ- 25% לעומת השבוע שלפני הסגר. על סמך הניסיון של הסגר הקודם ניתן לצפות לעלייה חדה בצריכה בסבב ההקלות הבא.

 

כלכלני הבנק מציינים את העלייה בחוב הממשלתי ב- 2020 – 20 אלף שקל לכל אזרח. הגירעון התקציבי ב- 12 החודשים האחרונים עלה לשיעור של 9.1% מהתמ"ג. ההכנסות ממסים ירדו בתשעת החודשים הראשונים של השנה בכ- 4% לעומת אשתקד, שיעור שדומה לירידה של התוצר.

 

ההערכה היא כי הירידה מתונה ביחס לתפנית החדה בפעילות, ויתכן על כן שנראה בהמשך ירידה חדה יותר בגבייה. ההוצאות בגין הקורונה לשנה זו הסתכמו עד כה בכ- 55 מיליארד שקל, מתוך כ- 97 מיליארד (כולל תשלומי חל"ת). גם בצד ההוצאות אנו עשויים לראות עלייה בביצועים ברבעון האחרון. הגירעון צפוי להערכתנו לעלות השנה לשיעור של כ- 13% מהתוצר. אפשר לראות בזה עלייה בחוב של כ- 20 אלף שקל בקירוב לכל אזרח במדינה. החוב הזה צפוי להיות מוחזר על ידי הדורות הבאים.

 

מודי’ס הפחיתה את דירוג החוב של בריטניה, האם זה אומר שגם ישראל בדרך? אנו רואים כי חברות הדירוג משתדלות לא להפחית דירוגים למדינות מפותחות, זאת כל עוד ההרעה במצב הפיסקאלי היא תוצאה של משבר הקורונה. הותרת הדירוג מתבססת גם על הריביות הנמוכות שמקלות על שירות החוב, וכן הסיוע של הבנקים המרכזיים בגלגול החוב.

 

בריטניה נפגעה באופן קשה מהקורונה, אך מעבר לכך עומד בפניה גם אתגר של הברקזיט שיתכן שיהיה ללא הסכם עם האיחוד האירופי. ברגע שהתווסף גורם סיכון שייחודי לבריטניה, דירוג האשראי שלה הופחת. אנו מעריכים כי זה צפוי להיות המצב גם בהקשר של ישראל, אם חברות הדירוג יסברו כי המצב הפוליטי לא יציב, לדוגמה בשל סבב נוסף של בחירות או בשל היעדר תקציב, זה יעלה את הסיכוי להפחתת דירוג גם בישראל.

 

האוצר מתכנן לאשר בממשלה את תקציב המדינה ל- 2020 כבר השבוע, אך תקציב 2021 מתוכנן להגיע לכנסת רק בפברואר 2021. המחלוקת הפוליטית בדבר מועד אישור תקציב 2021 עדיין מאיימת על שלמות הקואליציה.

 

מדד המחירים לחודש ספטמבר ירד בשיעור של 0.1%, מעט מתחת לתחזית שלנו (צפינו ללא שינוי). סעיף הדיור ממשיך להפתיע – החודש ראינו את הקצב השנתי של מחירי שכר-הדירה אפילו עולה מעט, בעוד שאנו סברנו שעליית האבטלה תוביל להוזלה במחירי שכר-הדירה. ביתר הסעיפים הסטיות מהתחזית היו בדרך כלל כלפי מטה.

 

הגל השני של הקורונה בעולם צפוי להותיר את האינפלציה נמוכה מאוד, וכן יש לזכור שחלק מהסעיפים לא נמדדים כלל. מחירי הנסיעות לחו“ל לדוגמא לא נמדדים מראשית המשבר, וגם כשהלמ“ס תחל למדוד את הסעיף הזה, סביר שהמחירים יהיו עדיין נמוכים, כיוון שהמלונות בעולם ריקים, והמחיר צנח. אנו מעריכים כי האינפלציה תעלה בהדרגה בעיקר לאחר שנראה חזרה לשגרה כלכלית, שתכלול פעילות פנאי, נסיעות לחו“ל וכדומה.

 

אנו רואים בעולם שיש פער בין מחירי הסחורות שעולים לבין מחירי השירותים שיורדים. סביר שגם בישראל נתחיל לראות עלייה מסוימת במחירי מוצרים כמו מזון ואולי מוצרי תעשייה שונים. מנגד, כפי שציינו מחירי הדיור לא הגיבו עד כה למיתון, ויתכן שירדו בהמשך. בשקלול של כל הגורמים אנו עדיין מעריכים שהאינפלציה צפויה להיות נמוכה, אך לא שלילית. אנו צופים אינפלציה בשיעור של 0.5% ב-12 החודשים הקרובים.

 

בסוף השבוע צפויה החלטת ריבית - השווקים ממתינים לאיזו הקלה, אבל לא נותרה כבר הרבה תחמושת לבנק המרכזי. שוק המק"מ מגלם הסתברות גבוהה להפחתת ריבית לאפס. לפחות חבר אחד במועצה המוניטרית תומך בהפחתת ריבית, כך שזו אפשרות סבירה.

 

אנו עדיין מעריכים כי בנק ישראל יעדיף, בדומה לפד האמריקני, להתמקד בהכוונה עתידית של המדיניות המוניטרית, שיש לה השפעה רבה יותר על עקום התשואות. יתכן שבנק ישראל יבחר לדוגמה להגדיל כבר עתה את מכסת איגרות החוב הממשלתיות שהוא רוכש, בכדי לתת לשוק האג“ח יותר ודאות, נוכח גיוסי ההון הגדולים של האוצר. עד סוף ספטמבר רכש בנק ישראל אג“ח ממשלתיות בסכום של 33.6 מיליארד שקל, ועד סוף השנה מכסת ה– 50 מיליארד צפויה להיגמר.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  גם ככה נתוני הלמ"ס הם בלוף אחד ענק.

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  Sanchez 18/10/2020 15:39

 2. 2
  טוב שסגר מדכא רק את האינפלציה|1|

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  maxim2222 18/10/2020 15:14