הראל פיננסים: בנק ישראל ירחיב את ההתערבות המוניטרית כבר בישיבתו הקרובה

על רקע הפגיעה הקשה בכלכלה לצד התחזקות השקל והציפיות הנמוכות לאינפלציה, הבנק ינקוט בהרחבה מוניטארית נוספת, יוריד את הריבית לרמה אפסית ויגדיל את תוכנית רכישת האג"ח

חדשות ספונסר 13/10/2020 11:30

א+א- 1

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מעריך היום בסקירת המקרו השבועית כי בנק ישראל ירחיב את ההתערבות שלו בישיבה הקרובה. קליין מסביר כי המשק כמעט ועצר בשבועיים האחרונים. ראינו ירידה חדה הניכרת בפעילות הכלכלית בפתיחת הרבעון הרביעי בעקבות הסגר המחודש. אין עדיין אומדנים מהימנים על היקף הפגיעה בפעילות ב-3 השבועות האחרונים, והמהירות בה ההגבלות יוסרו תקבע את גודל הנזק.

 

להערכתנו, על רקע הפגיעה הקשה בפעילות הכלכלה לצד התחזקות השקל והציפיות הנמוכות לאינפלציה, בנק ישראל ינקוט בהרחבה מוניטארית נוספת בישיבה הקרובה (22.10) - יוריד את הריבית באופן סמלי לרמה אפסית ויגדיל את תוכנית רכישת אגרות החוב הממשלתיות.

 

לגבי נתוני הגירעון, אומר קליין כי בניגוד לרוב הפרסומים, ההכנסות ממסים בספטמבר דווקא הפתיעו לחיוב; למרות זאת הגירעון עלה ל-9 אחוזים והוא צפוי להמשיך ולעלות במהירות. הכנסות המדינה ממסים בספטמבר הפתיעו לחיוב כאשר עמדו על 28 מיליארד ₪, כמעט ללא שינוי בהשוואה לספטמבר בשנה שעברה.

 

הוצאות הממשלה נותרו מרסנות בהיעדר תקציב, אך ההוצאה הכללית המשיכה לעלות בשל תוכנית החירום לסיוע בעקבות המשבר, לכן הגירעון המשיך לעלות ל-9.1 אחוזים מהתוצר ב-12 החודשים האחרונים עד ספטמבר. יחד עם זאת, נכון לסוף ספטמבר ביצוע התוכנית עמד על כ 57 אחוזים בלבד (לעומת 52% בסוך אוגוסט). כך שבקצב הנוכחי, הממשלה תתקשה לסיים את כל ה-141 מיליארד ₪ השנה.

 

בחמישי הקרוב יתפרסם מדד המחירים לצרכן. התחזית שלנו היא שהמדד ירד ב-0.1 אחוז, כאשר עקב ההשבתה של מערכת החינוך חלק מהסעיפים במדד (שעולים בספטמבר) ייזקפו לשינוי במדד הכללי.

 

בספטמבר הטמפרטורה הממוצעת הייתה באופן חריג יותר גבוהה מזו של חודשי הקיץ יולי/אוגוסט, במרבית האזורים. זה היה ספטמבר הרביעי הכי חם מאז קום המדינה. שינוי קיצוני בטמפרטורה לרוב פוגע בפירות ובירקות המקומיים ותורם זמנית לעלייה במחירים, שירדו בחודשים העוקבים.

 

ומחוץ לישראל, מתייחס קליין למצב הכלכלי בסין. בעקבות ההשתלטות המהירה על המגיפה ועלייה בייצור המקומי ובייצוא רואים התאוששות עקבית אך לא אחידה, בכלכלה הסינית. סין היא הראשונה מבין מדינות ה-G20 המפרסמת את נתוני הצמיחה וביום ראשון הקרוב המדינה תראה על האצה בצמיחה ברבעון השלישי בדרך להיות המדינה הגדולה היחידה שלא תרשום התכווצות השנה.

 

על פי מדדי מנהלי הרכש לספטמבר שהיו רובם טובים מהצפי וחלקן רשמו את הקריאה הגבוהה ביותר מזה כשנתיים. מרבית החברות ממשיכות לדווח על עלייה בביקושים המקומיים בעידוד פתיחת התיירות המקומית ובביקושים ליצוא. יחד עם זאת חברות עדיין ממעטות בגיוס עובדים כל עוד אין חיסון לצד חששות מההתאוששות באירופה ובארה"ב.

 

עוצמת הכלכלה הסינית באה לידי ביטוי גם בייסוף של היואן (רנמינבי) שהתחזק באופן עקבי בחודשים האחרונים. בעקבות זאת הבנק המרכזי הודיע שהוא מפחית את יחס הרזרבה הנדרש בעסקאות מט"ח עתידיות מ-20 אחוזים ל-אפס. כלומר, מי שירצה גם "להמר" כנגד היואן (אנחנו לא ממליצים) יוכל לעשות זאת בעלות נמוכה יותר.

 

בארה"ב דוח התעסוקה לספטמבר היה חלש מהערכות המוקדמות, עדות להתמתנות בקצב ההתאוששות. אך החברות עדיין אופטימיות בשל השיפור בביקושים והצפי לתוכנית סיוע נוספת, למרות שבינתיים המפלגות בקונגרס לא מגיעות לפשרה.

 

עוד בארה"ב - בשבועיים האחרונים טראמפ הספיק להידבק ולהבריא מנגיף הקורונה ולהתעמת עם יריבו הפוליטי. השבוע בחלק מהמדינות יחלו בהצבעות המוקדמות וטראמפ ומפלגתו עדיין מפגרים בסקרים המוקדמים.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    בוקר טוב בנק ישראל נרדמו שם על האף

    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    solospe 13/10/2020 11:34