מיטב דש: ”ההחלטה על הסגר אמורה להיות בשורה מרגיעה מבחינת המשקיעים”

למרות הנזק הכלכלי, חברתי ונפשי שהוא גורם, ההחלטה על הטלת סגר מפסיקה תקופת אי וודאות שגרמה לביצועים נחותים של שוק המניות בישראל

חדשות ספונסר 29/09/2020 13:15

א+א- 1

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, מתייחס היום בסקירת המאקרו השבועית להחלטה על הטלת סגר בישראל ואומר כי ההחלטה על הסגר, למרות הנזק הכלכלי, חברתי ונפשי שהוא גורם, דווקא אמורה להיות בשורה מרגיעה מבחינת המשקיעים.

 

עלייה במספר הנדבקים בישראל ובסיכון להטלת מגבלות בחודשים האחרונים הובילה כל פעם לתת ביצוע של שוק המניות המקומי ביחס למדד MSCI World . ניסיון הסגרים בעולם ובישראל מלמד שתוך מספר שבועות כמות הנדבקים צפויה לרדת ולאפשר חידוש פעילות בכלכלה בשאיפה להגיע עד להמצאת פתרון רפואי בלי סגר נוסף.

 

תפיסה זו מוצאת ביטוי גם בהתנהגות השווקים בישראל. שוק המניות בישראל הציג בשבועיים האחרונים ביצועים די טובים ביחס לעולם, במיוחד ת"א 90 למרות שהמגבלות הוחמרו. מרווחי אג"ח הקונצרניות כמעט לא עלו בשבוע שעבר וגם בחודש האחרון.

 

השקל המשיך מגמת היחלשות מול הדולר שהחלה בתחילת ספטמבר במהלכה שערו ירד כמעט ב-4%. אולם, לא נראה שיש כאן ביטוי מובהק של בהלת המשקיעים מפני שלא מעט מטבעות נחלשו בשיעור גבוה יותר מהשקל. היחלשות השקל מתרחשת תוך עלייה מסוימת במחזורי המסחר במט"ח של המשקיעים המקומיים, אך לא הזרים.

 

יתכן וביטוי מסוים למצבה של ישראל ניתן למצוא בעלייה של בין 0.1% ל-0.15% במרווחים של האג"ח הדולריות הארוכות של ישראל מעל האג"ח האמריקאיות. גם עלייה בתלילות העקום השקלי בחלק הארוך שלו מבטאת עלייה מסוימת של הסיכון. חשוב רק לזכור ששוק האג"ח הממשלתי והקונצרני "מנוהלים" היום במידה מסוימת ע"י בנק ישראל ולכן צריכים לפרשן התנהגות שלהם בזהירות.

 

לגבי תחזיות האניפלציה אומר זבזינסקי כי הטלת סגר הדוק יחסית, בדומה לזה שהיה בחודשים מרץ-מאי, צפויה לגרום לירידה באינפלציה, אך ההשפעה לא בהכרח תהיה זהה לסגר הקודם. הפעם אין (בינתיים) ירידה חדה במחירי הנפט. כמו כן, ספק שתהיה עלייה משמעותית במחירי המזון מאחר שחשש ממחסור כנראה קטן יותר. צריכים לזכור שהמחירים כבר ירדו במחצית השנה האחרונה, למרות שגם היכולת הכלכלית של הציבור נפגעה יותר לעומת המצב לפני הסגר הראשון.

 

במיטב דש מותירים תחזית האינפלציה לחודש ספטמבר על מינוס 0.2% מכיוון שמראש הורדה בציפייה להטלת מגבלות. התחזית לאוקטובר יורדת מ-0.2% ל-0%. התחזית ל-12 חודשים ירדה מ-0.5% ל-0.3%.

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    הם שוריים על השוק אבל לא הולך להם

    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    עוף החול 29/09/2020 13:23