לאומי: ירידה של 7% בתוצר השנה על פי התחזית הפסימית של בנק ישראל נראית רחוקה

סביבת האינפלציה השלילית בישראל צפויה להימשך אל תוך הרבעון הראשון של שנת 2021;החמרה והארכה של המגבלות לתוך הרבעון האחרון של 2020 תחמיר את תחזיות הירידה בתוצר

חדשות ספונסר 21/09/2020 13:00

א+א-

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ואסטרטג הריביות דודי רזניק מעריכים בסקירתם השבועית כי סגר חגי תשרי צפוי להיות הדוק פחות ולכן ירידה של 7% בתוצר השנה, על פי התחזית הפסימית של בנק ישראל - נראית עדין רחוקה. 

 

הערכתנו, המתחשבת באופי המגבלות הנוכחיות, היא לירידה של 5.5% בתוצר השנה. החמרה והארכה של המגבלות אל תוך הרביע האחרון של 2020 תחמיר את התחזית מעבר לכך.

 

ביחס להיקף אי התעסוקה במשק מעריכים בפמן ורזניק כי החלטת הממשלה על כניסת המשק לסגר בחגי תשרי (לכל הפחות) צפויה להוביל לעלייה בהיקף אי-התעסוקה בחודשים ספטמבר-אוקטובר, אשר צפויה להשתקף בעליית שיעור האבטלה "הרחב". 

 

במבט קדימה, להערכתנו, שיעור האבטלה "הרגיל" בכלל המשק (גילאי 15 ומעלה) יעמוד בשנים 2020-2021 על כ-7% (בממוצע שנתי), וייתכן שאף יותר מכך, במידה שהמגבלות על הפעילות יימשכו ברוב שנת 2021.

 

בפמן ורזניק מתייחסים גם לעלייה בעודף בחשבון השוטף של ישראל: "העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים ממשיך לגדול, התפתחות אשר מהווה גורם בסיסי שתומך בעוצמתו של השקל, זאת יחד עם מגמה של תנועות הון נכנסות למשק (פיננסיות וריאליות-ישירות). 

 

במבט קדימה, בתרחיש מרכזי, העודף בחשבון השוטף צפוי לעמוד על כ-5% תוצר בשנים 2020-2021 לעומת רמה של 3.6% תוצר ב-2019. בתרחיש של הימשכות ההגבלות על הפעילות הכלכלית במשך 2021, העודף צפוי להיות נמוך יותר".

 

בשוק האג"ח הממשלתי העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים, לצד המשך כניסת ההשקעות השונות לישראל, תומכים בשקל. סביבת האינפלציה בישראל איננה צפויה לעלות משמעותית בחודשים הקרובים ולכן מומלץ לחזור לאחזקה מאוזנת בין שקלים לא צמודים לצמודי מדד. מומלצת אחזקת מח"מ בינוני של 4 – 5 שנים.

 

כפי שאנו כותבים זה תקופה, נראה כי סביבת התשואות צפויה להמשיך ולשמור על יציבות יחסית, זאת על רקע היציבות הצפויה בריבית בנק ישראל והתמיכה שנותן בנק ישראל בתוכנית הרכישות שתימשך, ככל הנראה, לפחות עד סוף השנה הנוכחית ובמידת הצורך תורחב אל תוך שנת 2021.

 

בשוק האג"ח הקונצרני מעריכים כי רמת המרווחים הנוכחית לא צפויה לרדת באופן משמעותי. לא מומלצת הגדלת החשיפה לאפיק הקונצרני. החשיפה לאפיק הקונצרני מומלצת רק לחברות מדרוגים גבוהים - בינוניים ולחברות העומדות בקריטריון הרכישה של בנק ישראל. מומלצת השקעה בעיקר בחברות בדרוג A+ ומעלה. מומלצת השקעה באג"ח דולרי בדרוג גבוה. אנו ממליצים על השקעה במח"מ קצר - בינוני של עד 5 שנים.מומלצת השקעה ישירה בסדרות חלף השקעה באינדקסים.

 

ב- 24 בספטמבר, חברת FTSE ראסל תודיע האם סין תיכלל מדד האג"ח הממשלתי העולמי (WGBI) אליו ישראל הצטרפה לאחרונה. מאז תחילת התהליך, בשנת 2019, קובעי המדיניות בסין נקטו בצעדים שונים לשיפור מידת הנגישות של זרים לשוק, דבר המצביע על כך שיש סיכוי טוב שהאג"ח הממשלתי של סין יתקבל למדד.

 

לקראת המהלך, איגרות החוב הממשלתיות הנקובות ביואן נכללו במדד בלומברג-ברקליס הגלובלי (BBGA) מאז אפריל 2019 ומדד ה- GBI-EM של JPMorgan מאז פברואר 2020 בהתאמה. הכללה אפשרית של סין ב- WGBI תקרב את ה- CGB (אג"ח ממשלת סין) צעד נוסף אל המשקיעים הגלובליים".

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה