לאומי: ”בטווח הבינוני המחסור בדירות חדשות צפוי להתעצם”

העובדה שהממשלה פועלת ללא תקציב מאושר ל-2020 והתקציב ל-2021 טרם הגיע לאישור, לצד חוסר הבהירות סביב התכניות הממשלתיות בתחום הדיור, מכבידים על פעילות הבנייה למגורים

חדשות ספונסר 17/09/2020 10:01

א+א- 1

ד"ר גיל מיכאל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי, יחד עם הכלכלן יניב בר, פרסמו סקירת מאקרו שבועית מעניינת בה הם מתייחסים לשיעורי האבטלה ומציינים כי "החל מחודש יוני, עם הפתיחה מחדש של המשק לפעילות נרחבת יחסית, חלה ירידת מדרגה בשיעור האבטלה "הרחב", שנע מאז בטווח שבין 11.2%-11.9%. זאת, על אף ההתפרצות המחודשת של נגיף הקורונה ברחבי המדינה מתחילת יולי, שכן לא חלה החמרה משמעותית בהגבלות על הפעילות עד סוף חודש אוגוסט.

 

החלטת הממשלה על כניסת המשק לסגר בחגי תשרי (לכל הפחות) צפויה להוביל לעלייה בהיקף אי-התעסוקה בחודשים ספטמבר-אוקטובר, אשר צפויה להשתקף בעליית שיעור האבטלה "הרחב". במבט קדימה, להערכתנו, שיעור האבטלה "הרגיל" בכלל המשק (גילאי 15 ומעלה) יעמוד בשנים 2020-2021 על כ-7% (בממוצע שנתי), וייתכן שאף יותר מכך, במידה שהמגבלות על הפעילות יימשכו ברוב שנת 2021."

 

הנושא השני המובא בסקירה הוא הירידה בהתחלות הבנייה ברבעון השני של השנה; "נתוני הלמ"ס מלמדים כי היקף התחלות הבנייה ירד בחדות ברבעון השני של 2020, כשעמד על כ-9.45 אלף דירות (נתונים מקוריים) – הנתון הנמוך ביותר מאז הרבעון השלישי של 2012. נתון זה, משקף ירידה של כ-29% בהשוואה לרבעון הקודם וירידה של כ-27% לעומת הרבעון השני של 2019."

 

בפמן ובר מציינים כי "התחלות הבנייה הושפעו לרעה ממשבר הקורונה, זאת לאור שיבושים בפעילות הבנייה והתכנון וכן על רקע ירידה במוטיבציה לפתוח במיזמים חדשים. מגמות אלה, עשויות להימשך גם בחודשים הקרובים. במבט קדימה, הירידה הניכרת שנרשמה בהיקף שיווקי הקרקעות למגורים של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) החל משנת 2019, אשר העמיקה במחצית הראשונה של 2020, צפויה לתמוך בהיקף התחלות בנייה נמוך גם בתקופה שלאחר מכן.

 

העובדה שהממשלה פועלת ללא תקציב מאושר לשנת 2020 וכי התקציב לשנת 2021 טרם הגיע לכדי תהליך אישור, לצד חוסר הבהירות סביב עתיד התכניות הממשלתיות בתחום הדיור, מהווים גורמים אשר מכבידים על פעילות הבנייה למגורים."

 

השניים מעריכים כי, "בטווח הקצר צפויים מדדי הפעילות בשוק הדיור להתמתן, אך בטווח הבינוני צפוי המחסור בדירות חדשות להתעצם, עם התאוששות הביקוש וירידה בהתחלות הבנייה. מתחילת משבר הקורונה נרשמו ירידות חדות בהיקף העסקאות בשוק הדיור, הן במכירות של דירות חדשות והן במכירות של דירות יד שנייה.

 

על רקע זה, מחירי הדירות ממשיכים אמנם לעלות, אך בקצב מעט מתון יותר בהשוואה לזה שלפני המשבר. חולשת הביקוש צפויה להימשך כל עוד משבר הקורונה נמשך, בדגש על השפעתו השלילית על שוק העבודה ועל הכנסות משקי הבית. לפיכך, קצב העלייה של מחירי הדיור עשוי להמשיך להתמתן גם בחודשים הקרובים.

 

"בטווח הבינוני צפויים לחצי עודף הביקוש להתחדש, על רקע הצפי ליציאה של המשק מהמשבר בהמשך, כתלות בחיסון או תרופה לנגיף. במקביל, צרכי הדיור של המשק ממשיכים לגדול באופן מתמיד יחד עם הגידול הדמוגרפי. מנגד, כאמור, קצב הבנייה צפוי להישאר מתון יחסית ונמוך מצרכי המשק. מגמות אלה, תומכות בעלייה, ייתכן שאף משמעותית, במחירי הדיור בעתיד."

 

עוד מתייחסים בפמן ובר לעלייה בעודף בחשבון השוטף ברבעון השני של 2020, "העלייה בעודף בחשבון השוטף ברבעון השני של השנה, חלה על רקע ירידה בגירעון בחשבון הסחורות לצד גידול בעודף בחשבון השירותים. זאת, כתוצאה מירידה חדה יותר ביבוא הסחורות מאשר ביצוא; אשר באה במקביל להמשך צמיחה ביצוא השירותים, בהובלת יצוא שירותי היי-טק."

 

"לסיכום, העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים ממשיך לגדול, התפתחות אשר מהווה גורם בסיסי שתומך בעוצמתו של השקל, זאת יחד עם מגמה של תנועות הון נכנסות למשק (פיננסיות וריאליות-ישירות). במבט קדימה, בתרחיש מרכזי, העודף בחשבון השוטף צפוי לעמוד על כ-5% תוצר בשנים 2020-2021 לעומת רמה של 3.6% תוצר ב-2019. בתרחיש של הימשכות ההגבלות על הפעילות הכלכלית במשך 2021, העודף צפוי להיות נמוך יותר."

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    מצד אחד המחירים יעלו (כבר עולים)

    מצד שני זה יכול לגרום למשבר בשוק הנדלן שיכול לגרור משבר כלכלי חריף...שנים מעניינות לפנינו "בזכות" הקורונה.
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    ליטל ג'ון 17/09/2020 10:03