גיוס הון

אל על נערכת להנפקת מניות השבוע

החברה הגישה בקשה לפרסום דוח הצעת מדף לגיוס של כ-505 מיליון ש"ח על פי מתווה הסיוע עליו הוחלט עם משרד האוצר

פולי טל 13/09/2020 11:07

א+א-

חברת התעופה אל על הגישה הבוקר לרשות ניירות ערך ולבורסה לניירות ערך בתל אביב בקשה להיתר ואישור לפרסום דוח הצעת מדף להצעת מניות לציבור בדרך של הצעה אחידה על בסיס תשקיף המדף של החברה מיום 31 באוגוסט 2020.

 

הבקשה לפרסום הדוח מגיעה במסגרת היערכותה של החברה לביצוע הנפקת מניות בהיקף של כ-505 מיליון ש"ח במהלך השבוע הקרוב. המחיר המזערי בהנפקה צפוי להיות 67.1 א"ג למניה.

 

המועד המתוכנן לביצוע ההנפקה לציבור הוא ה-16 בספטמבר 2020, אולם פרסום דוח הצעת המדף לביצוע ההצעה לציבור מותנה באישור דירקטוריון החברה, היתר רשות ניירות ערך, אישור הבורסה לניירות ערך בתל אביב בע"מ ואישור הממשלה להשתתפות המדינה בהנפקה.

 

במסגרת ההנפקה צפויה המדינה להציע לרכוש כ-393.4 מיליון מניות במחיר המזערי ובסכום של כ- 263.95 מיליון ש"ח. כמו כן, המדינה הודיעה על כוונתה להעמיד ערבות מדינה בשיעור של 75% לגיוס חוב בהיקף של 250 מיליון דולר, לאחר השלמת גיוס ההון, בכפוף לאישור ועדת הכספים של הכנסת.

 

מאז פרוץ משבר הקורונה, והצורך בסיוע ממשלתי, אל על מיישמת מהלכים לשינוי ושיפור הביצועים התפעוליים והפיננסיים, והגברת היעילות. בין היתר בתוכנית ההתייעלות של החברה, הקטנת כח האדם בכ-30%, הפחתות שכר, תוכנית לצמצום הוצאות קבועות, התאמות ברשת הנתיבים ובצי המטוסים.

 

צעדי ההתייעלות מתוכננים להביא לחיסכון של כ-390 מיליון דולר בשנה, בהנחה שפעילות החברה תחזור לרמה של 75% מהפעילות המלאה. צמצום כח העבודה והסכמי השכר החדשים יחסכו לחברה כ-260 מיליון דולר, והחסכון בעלויות אחרות, לא כולל חיסכון בדלק, יביא לצמצום של כ-130 מיליון דולר בהוצאות החברה.

 

כיום 90% מכוח האדם של אל על נמצא בחל"ת, והחברה לא פרסמה עדיין צפי להחזרתם לעבודה. להתפרצות הקורונה היתה השפעה דרמטית על חברות התעופה בעולם כולו, כאשר נכון ליוני, מעריך ארגון התעופה הבינלאומי IATA ירידה של 420 מיליארד דולר בהכנסות כל חברות התעופה הגלובליות, המייצגות ירידה של 50% בהשוואה ל-2019.

 

יחד עם זאת ההיסטוריה מלמדת כי התעופה המסחרית היא גמישה, ומתאוששת לאחר משברים לרבות אסון התאומים בספטמבר 2001 והמשבר הפיננסי העולמי בשנת 2008. בשני המשברים תנועת הנוסעים התאוששה לרמות פרה המשבר בתוך שנתיים והראתה צמיחה משמעותית מאז ההתאוששות.

 

ארגון IATA צופה כי הביקוש העולמי לתעבורה יחזור לרמות טרום המגיפה עד לשנת 2024. ההתאוששות מונעת על ידי מגמות מתמשכות כגון צמיחת התוצר. IATA דיווחה על שיפור של 7.8% בחודש יולי בתעבורה האווירית בהשוואה ליוני, ושיפור של 15.3% לעומת חודש אפריל.

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה