דולר

תנודתיות חריגה בשוק המט”ח המקומי

השקל מתחזק ביותר מאחוז מול כל המטבעות המרכזיים; התחזקות השקל תורמת לעליות שערים חדות יחסית של עד 0.5% באיגרות החוב הממשלתיות הארוכות

חדשות ספונסר 27/08/2020 12:12

א+א- 1

דודי רזניק, אסטרטג ריביות, וקובי לוי, מנהל דסק אסטרטגיית שווקים בלאומי שוקי הון מגיבים להתחזקות השקל אחרי שבשעה האחרונה אנו עדים לתנודתיות חריגה בשוק המטח כאשר השקל מתחזק ביותר מאחוז מול כל המטבעות המרכזיים.

 

השקל נסחר סביב רמות של 3.36 שש"ח לדולר (התחזקות יומית של יותר מאחוז) לראשונה מאז שנת 2011. יש לציין כי התחזקות השקל הינה תולדה של פעילות מקומית ולא היחלשות של הדולר בעולם הנסחר ביציבות סביב רמה של 1.18 דולר לאירו, 1.32 דולר לפאונד ו 106 ין לדולר.

 

ההתחזקות של השקל מול הסל צפויה להביא אותו היום לשיא נומינלי חדש מול סל המטבעות על רקע התחזקות של יותר מאחוז מול מרבית המטבעות המרכזיים. כך נסחר כרגע השקל ברמה של 3.975 ₪ לאירו ו 4.435 ₪ לפאונד.

 

התחזקות השקל באה לאחר תקופה בה דשדש השער סביב רמות של 3.4 – 3.43 ₪ לדולר. מדובר על התחזקות של השקל מול הסל ולא רק מול הדולר אחרי מספר שבועות ששער 3.4 היווה תמיכה משמעותית. בדרך כלל כשנשברת רמת תמיכה טכנית שנשמרה לאורך זמן, השער יורד בחדות בגלל פקודות סטופ לוס שמחזקות את המהלך והופכות אותו לדרמטי ומהיר. התזמון הפעם הגביר את התגובה בגלל שבסוף חודש אוגוסט, סביבת הנזילות בשוק המקומי נמוכה במיוחד.

 

עוד תומכים במהלך החד הירידה האחרונה בסטיות התקן במקביל ליציבות בשער החליפין. מבחינה מאקרו כלכלית להסכם השלום יש סיכוי להגדיל את היצוא הביטחוני ובטווח הארוך הוא עשוי לתמוך בכוחות שתומכים בשקל חזק.

 

אבל מנגד צריך לזכור שהמצב בישראל עדיין קשה, שלפנינו חוסר יציבות פוליטית וכלכלית בעקבות קושי בהפחתת התחלואה, וצפי לבחירות בחצי השנה הקרובה, ולכן הכוחות שתומכים בתיסוף השקל מול הסל עדיין חלשים מהעבר ולראיה, שער האירו שקל עדיין גבוה בהרבה מערכו טרם משבר הקורונה כשהצמד נסחר בשער 3.7.

 

יש לציין כי, לאחרונה, הדולר נחלש מול מרבית המטבעות המרכזיים על רקע הורדות הריבית בארה"ב וההרחבות המאסיביות של הפד וממשלת ארה"ב.

 

מראשית השנה רכש בנק ישראל סכומים משמעותיים של כ - 11.6 מיליארד דולר (נכון לסוף חודש יולי). במקביל עלו יתרות המטח לרמת שיא של 158 מיליארד דולר. ייתכן שבנק ישראל כרגע פחות פעיל במסחר במט"ח דבר המסייע להתעצמות מגמת התחזקות השקל.

 

מראשית השנה רשם השקל התחזקות של כ 3.5 אחוז מול הדולר אולם נחלש מול האירו ב כ 2.5 אחוז על רקע התחזקות משמעותית של האירו מול הדולר.

התחזקות השקל תורמת לעליות שערים חדות יחסית של עד 0.5% באיגרות החוב הממשלתיות הארוכות."

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    למה זה קורה דוקא היום? אולי כי אתמול היה יום פקיעת האופציות על הדולר לאוגוסט.אם כי השער לפקיעה נקבע יום קודם

    אריה 27/08/2020 15:36