ריבית

פועלים: הריבית תישאר ברמה של 0.1%, אך יתכן שבנק ישראל יפעיל כלים מוניטריים נוספים

נתון הצמיחה לרבעון השני היה מעט טוב יותר מהערכות המוקדמת, וזה הוביל לעדכון כלפי מעלה של תחזית הצמיחה השנתית

חדשות ספונסר 24/08/2020 12:12

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מתייחסים בסקירת המאקרו השבועית שלהם לנתוני הצמיחה שפורסמו השבוע ומסבירים כי התוצר התכווץ ברבעון השני של השנה בשיעור שנתי של 28.7%. התקשורת הרבתה להשוות את הצמיחה בישראל לזו בעולם. השוואה של השינוי בתוצר לנפש בשני הרבעונים הראשונים של השנה מעלה שישראל דומה מאוד לארה"ב, וגם לחלק גדול ממדינות אירופה.

 

הפגיעה תלויה במדיניות הסגר, אבל לא רק. בשבדיה לדוגמא, התוצר ירד לא בהרבה פחות מאשר בישראל וזאת ללא סגרים. באנגליה וספרד בהן הסגר היה נוקשה וממושך הפגיעה הייתה חמורה יותר. גם המדיניות הממשלתית לא משנה בתקופה כזו את התמונה מן הקצה אל הקצה – צריך לזכור שהעברות של הממשלה, זה לא חלק מהתוצר. זה כן הופך להיות חלק מהתוצר, אם האזרחים צורכים עם הכסף הזה, אבל אנו רואים בעולם שחלק גדול מהעברות מתורגם לחיסכון.

 

בנק ישראל עדכן את תחזית הצמיחה ל-2020 למינוס 4.5%, לעומת מינוס 6.0% טרם פרסום התחזית. הנתון לרבעון השני היה מעט טוב יותר מהערכות המוקדמת, וזה הוביל לעדכון כלפי מעלה של תחזית הצמיחה השנתית. האינדיקטורים הכלכליים בתקופת הקורונה מאוד תנודתיים וזה משליך על עדכון התחזיות.

 

עוד אומרים כלכלני הפועלים כי הצריכה הפרטית מתאוששת. הרכישות בכרטיסי אשראי בשבועיים הראשונים של אוגוסט חזרו לרמה של תחילת השנה. ההוצאה על מסעדות, דלק ומזון עלו במידה ניכרת. נתונים אלו אינם מנוכי עונתיות וכנראה מושפעים לחיוב מעליית הצריכה בחודשי הקיץ, ובעיקר מהיעדר הצריכה של הישראלים בחו"ל.

 

לגבי האבטלה במשק, טוענים הכלכלנים כי השיפור בשוק העבודה נבלם ואנו רואים ששיעור האבטלה (כולל חל"ת) מתייצב על רמה שגבוהה במעט מ-12% (510 אלף איש). הגל השני של הקורונה מעכב חזרתם לעבודה של עובדים מתחומי השירותים, ומנגד חברות נוקטות צעדי התייעלות ולא קולטות עובדים חדשים. הרמה הנוכחית של שיעור האבטלה צפויה ללוות אותנו לפחות עד למועד שבו יוסרו כל המגבלות על התקהלות.

 

הקואליציה לא יציבה, והיא יכולה להתפרק כבר מחר, או במועד מאוחר יותר. ההוצאות שקשורות לקורונה הן מחוץ לתקציב השוטף והוגדרו כ"קופסא" שייעודית לזה. הממשלה יכולה להגדיל את הקופסא גם בלי תקציב מאושר. לא כל הוצאה יכולה להיכנס לקופסא של הקורונה, ולכן היעדר תקציב מדינה מאושר לשנה הנוכחית מהווה גורם שמרסן את הגידול בהוצאות הממשלה.

 

לקראת הודעת הריבית הצפויה אחר הצהריים, מעריכים כלכלני הפועלים כי הכלים המוניטריים העומדים לרשות הבנקים המרכזיים הולכים ואוזלים. הפד לא שוקל ריבית שלילית כמו באירופה, ורוב חברי הפד סבורים שגם שליטה פורמלית בעקום התשואות מסוכנת ועשויה להגדיל עוד יותר את היקף המאזן.

 

בישראל השיקולים דומים לאלו של הפד, מלבד אולי שהאינפלציה נמוכה בהרבה וזה מאפשר הרחבה מוניטארית נוספת. אלא שלא נותרו הרבה כלים – עקום התשואות שטוח, מרווחי הסיכון בשוק איגרות החוב נמוכים, וחברות רבות הנפיקו חוב בשוק בחודש החולף. אנו מעריכים כי הריבית תיוותר בתקופה הקרובה ברמה של 0.1%, אך יתכן שבנק ישראל יפעיל כלים מוניטריים נוספים, או יגביר את השימוש בכלים הקיימים.

 

לחצי הייסוף מתגברים. הרבעון השלישי של השנה משלב בין הקיץ לחגי תשרי וההוצאות של ישראלים בחו"ל עומדות בו על יותר מ-3 מיליארד דולר. התיירים הנכנסים לישראל תרמו בשנה שעברה ברבעון זה סכום של כ-1.3 מיליארד דולר. סגירת השמים תרמה לכן לעלייה של כ-1.8 מיליארד דולר לחשבון השוטף של רבעון זה. עליות השערים בשוקי המניות בעולם מוסיפות אף הן ללחצי הייסוף, בעיקר דרך מכירות מט"ח של מוסדיים. שער החליפין של השקל מול סל המטבעות האפקטיבי נותר יציב מאוד בחודשים האחרונים, זאת בעיקר הודות לרכישות מט"ח גדולות של בנק ישראל.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה