אלה פריד, אנליסטית בכירה בלאומי שוקי הון קרדיט: יח"צ

אלה פריד: ”שברון ואמירויות המפרץ - עכשיו הכניסה לישראל יותר ברורה”

פורום הגז של מזרח הים התיכון שכולל את ישראל, מצרים, יוון, קפריסין, איטליה, ירדן והרשות הפלסטינית, עשוי לפגוש הזדמנויות אמיתיות

חדשות ספונסר 16/08/2020 12:12

א+א-

אלה פריד, אנליסטית שוק האנרגיה של לאומי שוקי הון מתייחסת להשפעת חוזה השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות על עסקת רכישת נובל אנרג’י ע"י שברון ומסבירה כי "חוזה השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין (שבדרך לפי התקשורת) תומך להערכתנו באפשרות שרכישת נובל אכן מבטאת עניין רציני של שברון באזור מזרח הים התיכון בכלל ובישראל בפרט. ההודעה מורידה משמעותית את הסיכון הגאו-פוליטי בטווח הבינוני, שכן ההסכמים החדשים מורידים את תכניות הסיפוח מסדר היום ומקלים משמעותית על ירדן ומצריים לעשות עסקים עם ישראל.

 

נציין שבנוכחות של ענקיות התעשייה האמריקנית באזור, ההיבט הכלכלי משתלב עם ההיבט המדיני. כזכור, גם אקסון תגברה את נוכחותה במזרח הים התיכון בקפריסין ובמצריים. מדובר ללא ספק ברוח גבית מדינית, שעשויה להשתלב עם מגוון הזדמנויות אזורית, בגז הטבעי ובלוגיסטיקה.

 

כזכור, כמויות הגז בישראל מתאימות ליצוא, אך אינן ענקיות כמו במפרץ, שם הרזרבות גבוהות בעשרות מונים, בפרט בקטאר, אלא שבקואליציות המסתמנות, העניין של שברון בישראל ובמצריים - צומת אסטרטגית המחברת בין אמירויות המפרץ לאירופה - משתלבת עם האסטרטגיה המדינית כלכלית. נראה, כי בסיס הידע, הקשרים והלוגיסטיקה של נובל עשוי להוות נכס משמעותי במירוץ הבינלאומי אחר שוקי יצוא לנפט וגז.

 

במקרה של ישראל מדובר לא רק במעצמה אזורית ומיקום אסטרטגי, אלא גם בתשתיות וותיקות וחדשות של צנרת המתחברת עם חצי האי-ערב והמקשרת בין הים התיכון לים האדום.

 

אמנם קיבולת התשתיות אינה גדולה ביחס לעתודות של הנסיכויות, אבל קיימים בישראל שני נמלים עם יכולת אחסון וניפוק של נפט, שני בתי זיקוק וצנרת להובלה דו-כיוונית של נפט וגז שמתחברים לצינור הפאן-ערבי ולחצי האי ערב, ובעיקר, ישראל נמצאת בעודף תפוקה בגז ובחלק מהדלקים.

 

התשתיות ההיסטוריות בישראל כוללות את תש״ן, שכקמה על בסיס צינור נפט בריטי באורך 1,100 ק״מ משנות ה-30 שהוקם בתקופת המנדט וחיבר את עיראק עם חיפה. קצ״א שקמה ב-1968 מחברת בין הים האדום לאשקלון עם גישה ישירה לנמלים.

 

בתחום הגז, בישראל קיימים 3 מאגרים עם כושר ייצור שיגיעו לכושר ייצוא פוטנציאלי של כ-30 BCM בעוד כשנתיים. בנוסף לכך, מאגרים אלה מחוברים כבר כיום בצנרת דו-כיוונית לירדן ולמצריים. הקיבולת המקורית בצינור ה-EMG אל-עריש אשקלון) עומדת על כ-9 BCM והצינור לירדן שמראש נבנה בקוטר של 36 אינץ’ ומתחבר לצינור הפאן-ערבי יכול להעביר קיבולת של עד כ-12 BCM.

 

בשורה התחתונה אין ספק, שכניסת שברון לנעלי נובל תביא לשינויים באזור, וויתור ישראלי על סיפוח מצמצם את הסיכון הפוליטי בהסכמי היצוא. נראה שחלום HUB האנרגיה האזורי עשוי להתקדם בשנים הקרובות שלב או שניים ופורום הגז של מזרח הים התיכון, שכולל את ישראל, מצרים, יוון, קפריסין, איטליה, ירדן והרשות הפלסטינית, עשוי לפגוש הזדמנויות אמיתיות ולהתמודד עם החלטות אזוריות חשובות. בסך הכול, לנו נראה שמדובר בידיעה חיובית לסקטור האנרגיה בישראל."

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה