הראל פיננסים: ”ההתכווצות בתוצר ברבעון השני בישראל תירשם בספרי ההיסטוריה”

הציפיות לאינפלציה בעולם עולות, ואצלנו המדד בשישי צפוי להישאר ללא שינוי; הירידה בהכנסות ממסים לצד העלייה בהוצאות מזניקים את הגירעון לשיא של כ-70 מיליארד ₪ מתחילת השנה

חדשות ספונסר 11/08/2020 15:10

א+א-

לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים העלייה בתחלואה ואי-הוודאות הכלכלית פגעו בסנטימנט החברות ומשקי הבית. ביום ראשון הקרוב ההתכווצות בתוצר ברבעון השני בישראל תירשם בספרי ההיסטוריה.

 

העלייה המהירה בתחלואה במהלך יולי, היישום המחודש של חלק מההגבלות ואי-הוודאות גרמו כצפוי לירידה חדה בסנטימנט במהלך יולי. כך על פי מדד אמון הצרכנים של הלמ"ס שירד במהירות ולמעשה חזר קרוב לשפל שנרשם באפריל. במקביל, סקר מגמות בעסקים של הלמ"ס הראה אמנם על יציבות ביולי אך מרבית המנהלים יותר פסימיים לגבי המצב בעתיד.

 

בראשון הקרוב תפרסם הלמ"ס את האומדנים הראשוניים לחשבונאות הלאומית עבור הרבעון השני, לצד עדכון (שנתי) של נתוני השנים הקודמות. היקף ההשבתה של המשק שהגיע קרוב ל-40 אחוזים מהפעילות בשיא המשבר במהלך אפריל (והצטמצם לכ-10 אחוזים בסוף הרבעון), מצביע על כך שהתכווצות בפעילות העסקית לא הייתה שונה מהמספרים שנרשמו במרבית הכלכלות המפותחות, עם התכווצות של כ-30 אחוזים בשיעור שנתי בתוצר

 

בשבוע האחרון הציפיות לאינפלציה בעולם המשיכו לעלות, במיוחד בארה"ב כאשר מספר בכירים בבנק המרכזי צוטטו שהם מצדדים בלאפשר לאינפלציה לעלות מעל יעדה בעתיד, כפיצוי על האינפלציה הנמוכה כיום. הדברים תרמו להתרחקות נוספת של הציפיות לעליית הריבית בארה"ב וגם לירידה בעלויות הגידור של הדולר שקל שהמשיכו להצטמצם ל 0.7 אחוז לשנה, הרמה הנמוכה ביותר מאז 2015.

 

העלייה בציפיות לאינפלציה בעולם תרמה למגמה דומה בישראל בשבוע האחרון, אך בשיעור מתון יותר. להערכתנו הציפיות לאינפלציה ובמיוחד הציפיות הארוכות נמוכות מידי. בשישי הקרוב יתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש יולי. התחזית שלנו שהמדד ישאר ללא שינוי, כאשר אנו צופים שהעלייה העונתית הגבוהה במדד הדיור לא תתממש, תירשם ירידה במחירי ההלבשה וההנעלה לצד עלייה מסויימת במחירי הנופש.

 

למרות הזינוק בגיוס הממשלתי והסיכויים לבחירות מוקדמות, נשמרת היציבות בתשואות האג"ח הממשלתי תחת עינו הפקוחה של בנק ישראל שנדרש להתערב פחות במהלך חודש יולי. הכנסות המדינה ממסים ביולי (ללא מע"מ יבוא ביטחוני) עמדו על 27.8 מיליארד ₪, ירידה של כ-6 אחוזים בהשוואה ליולי בשנה שעברה.

 

הוצאות הממשלה המשיכו לעלות בגין תוספת ההוצאה להתמודדות עם משבר הקורונה שגדלה משמעותית ביולי ל-135 מיליארד ₪ (לעומת כ-100 מיליארד מתוכנן בסוף יוני), אך שיעור הביצוע עומד עדיין רק על 42 אחוזים.

 

הירידה המתונה בהכנסות ממסים לצד העלייה החדה בהוצאה ממשיכים להזניק את הגירעון לשיא של כ-70 מיליארד ₪ מתחילת השנה ו-7.2 אחוזים מהתוצר (ב-12 החודשים האחרונים). בעקבות העלייה בגירעון נמשך גיוס האג"ח של המדינה בקצב שיא של כ-20 מיליארד ₪ (כ-8 מתוך זה בחו"ל) ביולי, אך הביקושים היחסית גבוהים (בישראל ובחו"ל) לצד התמיכה של בנק ישראל תרמו (וממשיכים לתרום) ליציבות בתשואות האג"ח הממשלתיות.

 

העובדה שהבנק הגיע רק למחצית הדרך מתוכניתו לרכוש 50 מיליארד ₪ באג"ח ממשלתי ועוד רחוק מה-15 מיליארד ₪ שהקצה לתוכנית לרכישת אג"ח קונצרני (בקצב הזה ייקח לו שנתיים) מקטינה את הסיכון לעלייה חדה בתשואות ובמרווחי האשראי.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה