יצוא השירותים בהיי-טק המשיך לצמוח ברבעון השני ותמך בשקל אך הסיכונים במטבע עולים

בטווח הקצר עליית הסיכונים הפוליטיים סביב התקציב, עליית התחלואה והאפשרות להשבת הסגרים מעלים את הסיכונים במטבע

חדשות ספונסר 04/08/2020 14:44

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים אומר היום בסקירתו השבועית כי יצוא השירותים בענפי ההיי-טק (ללא חברות הזנק), זינק ב-10 אחוזים במאי לשיא חדש, וב-23 אחוזים בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה. הנתון מדגיש את העמידות של הענף ומדגיש שהוא המרוויח הגדול מהמשבר, ובין היחידים. הדבר בא כמובן לידי ביטוי גם במדדי מניות הטכנולוגיה בעולם שהגיעו לשיאים חדשים.

 

חשוב לציין שבניכוי יצוא שירותי ההיי-טק, סך יצוא השירותים של ישראל התכווץ בעיקר בשל הפגיעה בתיירות (שהיוותה קרוב ל 15% מייצוא השירותים עד למשבר), ושהנתון אינו כולל יצוא חברות הזנק שלרוב יותר פגיעות עקב התזרים הכספי השלילי של הפעילות שלהם.

 

להערכתנו, בעוד הגורמים המבניים הכוללים גם את יצוא שירותי ההי-טק ממשיכים לתמוך בשקל בטווח הארוך, בטווח הקצר עליית הסיכונים הפוליטיים סביב התקציב, עליית התחלואה והאפשרות להשבת הסגרים מעלים את הסיכונים במטבע.

 

קליין מתייחס גם למתרחש באירופה, מוקד התיירות הגדול בעולם, שרשם פגיעה גדולה ברבעון השני. אך החברות אופטימיות בפתיחת הרבעון השלישי. נתוני הצמיחה הראשוניים בגוש האירו לרבעון השני היו כצפוי מאוד חלשים עם ירידה של 40.3 אחוזים בשיעור שנתי, גם בשל שיא ההשבתה שחלה במהלך הרבעון השני. אף מדינה לא "התחמקה" מהירידה הדו ספרתית בתוצר כאשר נפגעו במיוחד מדינות עם שיעור גבוה של תיירות כאחוז מהתוצר כגון ספרד וצרפת.

 

יחד עם זאת, הרבעון השלישי החל במומנטום חיובי בתמיכת צעדי הממשלה בשוק התעסוקה והעלייה בצריכה עם תחילת הקיץ, זאת למרות העלייה במספר הנדבקים (בעיקר בספרד). הדבר גם בא לידי ביטוי במדד מכון IFO לסנטימנט החברות בגרמניה שעלה ביולי לרמה הגבוהה ביותר מאז מרץ, כאשר הפער בין הצפי העתידי למצב הנוכחי לא היה כל כך גבוה מאז 2009.

 

בארה"ב, יפורסם ביום שישי דוח התעסוקה לחודש ליולי - נתון חלש יקרב את הסכמה על תוכנית תמריצים נוספת.

 

העלייה בתחלואה גררה יישום מחדש של חלק מההגבלות ביולי שיבוא לידי ביטוי באינדיקאטורים, איתות ראשוני לכך יהיה בדוח התעסוקה הראשוני ליולי שיתפרסם בשישי הקרוב. לכן, אנו סבורים שלמרות חילוקי הדעות הפוליטיים (והקרבה לבחירות לנשיאות) הקונגרס יתפשר ויציג תוכנית תמריצים נוספת בהקדם.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה