ראיון

סקטור הקנאביס מחפש כיוון אחרי שנה של צניחה – הנה שתי סיבות לאופטימיות

שירי עדן מנכ"לית נישות ויועצת לקרן הנאמנות סלע קנאביס בראיון על הפוטנציאל הענק והסיכונים בסקטור; איזה מניות קנאביס היא מסמנת בת"א ומה הסיכונים בטווח הקרוב?

חדשות ספונסר 12/07/2020 10:14

א+א- 1

קצת יותר משנה מאז ימי השיא של מניות הקנאביס בארץ ובעולם ונראה שהמשקיעים לא מתלהבים מההתקדמות בהכנסות לפחות בחלק מהחברות המקומיות. אפשר להניח שתחושת חוסר האמון שנוצרה על רקע הערכות לא ריאליות, יצרו גם ציפיות מוגזמות, וזה מה שנותן את הטון כרגע, כשהמשקיעים מגיבים במתינות להודעות חיוביות גם כשהן כוללות הסכמים עם מספרים משמעותיים ביחס למכירות הקיימות של החברות.

 

בראיון לספונסר עם מנכ"לית נישות והיועצת לקרן הנאמנות סלע קנאביס, שירי עדן, מסבירה כי "יש אובדן אמון בהודעות חברות הקנאביס בארץ וגם בחו"ל. היו הרבה הבטחות שלא התממשו ונשארו רחוקות ממבחן המציאות והמשקיעים רוצים לראות את התוצאות בדוחות הכספיים".

 

כאמור, קיים שיפור עקבי בהכנסות חברות הקנאביס המובילות בעולם. כך למשל, ענקית הקנאביס הקנדית Aphria רשמה זינוק של למעלה מ-100% במנייתה מאז השפל האחרון במרץ 2020 לאחר דוחות טובים לרבעון הראשון של 2020 שהסתכמו ב-144.4 מיליון דולר קנדי – כמעט הכפלה לעומת הרבעון המקביל ב-2019, תוך שמירה על רמות הכנסות יציבות לאורך התקופה. גם המגדלות הוותיקות בארץ, מציגות עליה עקבית בהכנסות, במספרים הרבה פחות גדולים".

 

מבין החברות הנסחרות היום בתחום הת"א, איזה מניות נראות לך מעניינות לטווח בינוני וארוך?

"אנחנו יותר אוהבים את החברות שכבר מוכרות היום ושיש להן מותג חזק כמו פנאקסיה, שיח ופארמוקן, ומבין החברות החדשות יש את יוניבו שהחלה למכור מסוף 2019 וצפויה להמשיך לצמוח בהכנסות החציון הראשון של 2020."

 

מדוע השוק מגיב במתינות רבה להודעות על הסכמים, חלקם מחייבים, למכירות קנאביס?

"כמו כל הייפ יש גל ואח"כ רציונליזציה. תופעה נוספת היא שרואים קשר בין מה שקורה כאן למניות בקנדה וארה"ב – מה שלא ראינו לפני שנה וחצי. עכשיו רואים קורלציה, בהרבה מובנים בצדק, כי השוק הישראלי נפתח לייבוא ניכר, כמעט כל חברות הקנאביס הגדולות מייבאות: אינטרקיור, BOL ויוניבו, וגם תהליך הייצוא התקדם בחצי השנה האחרונה, כמו עם קבלת התקן האירופי לפנאקסיה.

 

יש התקדמות חיובית מאוד במציאות של עולם הקנאביס הישראלי ולדעתי, תמחורי המניות פשוט ברמה נכונה יותר, כאשר חברות מרוויחות כמו פארמוקן ושיח הגיעו למכפיל רווח סביר לחברות צמיחה. התמחורים עכשיו הגיוניים ממה שראינו בעבר ומייצגים את השוק המקומי וגם את הפוטנציאל פה. אנחנו עדיין נמצאים בשלבי תחילת החלום."מה הטריגרים שיכולים להחזיר את התלהבות המשקיעים לסקטור ?

"יש 2 סיבות לאופטימיות: האחת היא הייצוא והשנייה לגליזציה, בכל אחת מהן – יש סיכונים ואי וודאויות.
לגבי הייצוא, יש כאמור תקן EU-GMP למפעל של פאנקסיה והסכמים עם מפיצים בגרמניה, אבל מנגד בשנה וחצי האחרונות גם השוק הגרמני עשה צעדים שיקשו על ישראל לקחת נתח משמעותי מהשוק הזה. נפתחו באירופה מפעלי ייצור עצומים בגודלם בראשם מפעל של טילריי בפורטוגל.

 

גרמניה עצמה מפתחת תחרות מקומית על אדמתה. עד שנה שעברה היו שם רק 60 אלף מטופלים שזה כמעט כמו בישראל כיום – נכון, יש שם מחירים גבוהים יותר (בזכות החזרים מחברות הביטוח) ופוטנציאל צמיחה מהיר יותר מישראל, אבל כל העיניים נמצאות על השוק הזה והוא לא כזה גדול נכון לעכשיו. אז יכול להיות ייצוא לגרמניה, אבל קשה להאמין שזה יגיע למאות מיליוני דולרים."

 

זאת אומרת שפוטנציאל הייצוא נראה לך מוגבל ?

"כל החברות הקנדיות מקדימות אותנו בתקנים ובפוטנציאל הייצור שלהן עם מתקנים בתוך אירופה. במקביל, ההתקדמות של הקנאביס הרפואי בשאר המדינות באירופה איטית ממה שחשבנו. בספרד למשל, אולי תקודם לגליזציה עוד לפני התקנות לקנאביס רפואי. אנגליה החלה לייבא מקולומביה קנאביס רפואי, אז לישראל אולי הייתה מובילות לפני 3 שנים, אבל היא לא קיימת יותר מבחינת טכנולוגיית ייצור בסיסית."

 

"הסיבה הנוספת לאופטימית, ועדיין יש פה סימן שאלה גדול, הוא לגליזציה. אני חושבת שאם זה באמת יקרה הפוטנציאל הכלכלי עצום. אם מסתכלים על מדינה כמו קולורדו שכבר לפני 5 שנים אישרה לגליזציה מלאה, המספרים שם מדברים בעד עצמם: מדינה של 6 מיליון איש שמוכרים בה 500 טון קנאביס בשנה עם סך הכנסות שנתי שמוערך בכ-1.8 מיליארד דולר מהם כ-300 מיליון דולר שהפכו למיסים ישירים עבור המדינה.

 

בארץ, לצורך השוואה, מוכרים כ-20 טון קנאביס רפואי. נכון שבישראל יש 9 מיליון איש, אבל אם מורידים אוכלוסיות שאינן רלוונטיות זה פוטנציאל שוק דיי דומה לקולורדו. לכן, אם ניקח מקרה של 500 טון קנאביס בשנה בישראל, תהיה פה עבודה לכל המגדלים המקומיים, זה ייצר מקומות עבודה, יביא תיירות (אחרי שנצא מתקופת הקורונה) וניתן יהיה לעשות גידולי חוץ שהעלות שלהם נמוכה וזה קלאסי לתנאים בארץ."

 

"אבל מה הסיכויים שתהיה פה לגליזציה? כל מספר זוכה. ראינו שבקושי הצליחו להעביר את הצעות החוק בקריאה טרומית והסתמכו על האופוזיציה. גם אם זה יקרה, מאוד תלוי איזו הצעת חוק תוביל - זו של שרן השכל או זו של רן סלע.

 

צריך לזכור שההצעה של השכל מדברת בעיקר על אי הפללה, שבעיני זו הרעה מכל העולמות עבור תעשיית הקנאביס המקומית. החברות הציבוריות פה לא יראו כלום מאישור חוק אי הפללה ולא טוב להתחיל מזה. במקומות שזה קרה השוק הבלתי חוקי היה מתוח מאוד והיה קשה להעביר את הצרכנים לשוק החוקי. 70% מהשוק נשאר בלתי חוקי גם אח"כ, אנשים התרגלו לרכוש מהדילר. היתרון היחיד הוא נושא גידול העציצים בבית, שאני לא מזלזלת בו, אבל כלכלית זה לא יתרום כלום להכנסות המדינה."

 

מה הסיכונים העיקריים שיש היום לחברות בסקטור וממה המשקיעים צריכים להיזהר?

"החברות הישראליות המגדלות היום, מגדלות הרבה מעבר למה שהשוק הרפואי פה צריך. אז אם לא תהיה לגליזציה מלאה בעתיד הממש קרוב, ואל תשכח שלקנאביס יש גם תוקף של עד חצי שנה לכל היותר ואח"כ צריך להשמיד מלאי, ואם הייצוא לא יקרה בכמויות גדולות, נראה השמדת מלאים. החברה שיצליחו לשרוד מצב של הצפה בשוק המקומי הן חברות שיש להן הסכמי מכירה מחייבים וזו נקודה נוספת שצריך לשים אליה לב."

 

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    יום א השבוע וכל ליצן שמוכר בשורט יפסיד

    אנטוני אינפימר היום מעל 100% 12/07/2020 13:01