הראל פיננסים: האם הגל השני מייצר הזדמנויות חדשות?

התנודתיות בשווקים נמשכת ומייצרת הזדמנויות; סקטור הטכנולוגיה יעלה משמעותית במשקלו במדד 35 בעדכון המדדים הקרוב

חדשות ספונסר 06/07/2020 12:14

א+א- 4

כלכלני הראל פיננסים מתייחסים היום בסקירה השבועית למדד מניות הטכנולוגיה בנאסד"ק שהעפיל שוב בשבוע החולף לשיא חדש וזכה לתואר המדד בעל התשואה החיובית הגבוהה ביותר מבין המדדים הידועים והמרכזיים.

 

המדד פתח פער משמעותי מכלל מתחריו העולמיים ורשם השבוע עלייה של 4.6% כשמתחילת השנה רשם תשואה פנומנלית של 13.8%. גם מדד ה S&P500 סיים את השבוע בעלייה של 4%, אך בסיכום שנתי חסרים לו עדיין כ 3% על מנת למחוק את כלל הירידות מתחילת השנה.

 

כשמסתכלים על השוק המקומי, מדד ת"א 35 אומנם עלה השבוע 3.1%, אך נמצא עדיין רחוק מאחור עם תשואה שלילית של 16.5% מתחילת השנה. בעדכון המדדים הקרוב של הבורסה, בתחילת חודש אוגוסט, אנו צפויים לראות עלייה משמעותית במשקל סקטור הטכנולוגיה במדד ת"א 35, מה שעשוי להגדיל מחדש את אטרקטיביות המדד. יהיה מאוד מעניין לראות האם ישראל תסגור את הפער מול ארה"ב במחצית השנייה של שנת 2020.

 

העליות במדדים בארה"ב הגיעו רגע לפני שאזרחי ארה"ב יצאו לחגוג את יום העצמאות ה 244 והן נבעו מפרסום מספר נתוני מאקרו המצביעים על התאוששות בחודש יוני. דו"ח התעסוקה שהצביע על תוספת של 4.8 מיליון משרות חדשות, כשהצפי היה ל - 3 מיליון בלבד, דו"ח האבטלה שתוצאותיו יצאו משמעותית גבוה מהצפי ודו"ח ISM הייצור שיצא מעל ל 50 וגם מעל הצפי. בתוך כך ארה"ב צפויה להתכווץ בכ- 8% ואירופה בכ- 10.2% (גם בשל המשקל הגבוה יותר של התיירות בתוצר).

 

בישראל, בשבוע החולף, שני הסקטורים שהפגינו ביצועי חסר בתקופה האחרונה מדד ת"א בנקים ומדד ת"א נדל"ן עלו 3.5%+ ו 5.8%+ בהתאמה. כשאנחנו מסתכלים על מדדי הבורסה המרכזיים מתחילת 2020 אנחנו רואים שסקטור הנדל"ן ירד בצורה חזקה סביב 30%.

 

לאורך שנים, ענף הנדל"ן בישראל נהנה ממגמות ארוכות טווח כדוגמת גידול באוכלוסייה, מחסור בקרקעות לבנייה וצמיחת המשק. הנדל”ן שומר על ערכו לאורך זמן וזה גורם תומך בהשקעה בשוק הנדל"ן המקומי. בנוסף, סקטור הטכנולוגיה, שדיברנו עליו רבות, עלה יותר מ 15% מתחילת השנה. 

 

להערכתנו בהשקעה בסקטור הטכנולוגיה חשוב לשמור על פיזור רחב הן ברמת תתי הסקטורים והן במספר החברות. ישנם מספר סקטורים שיהנו מצמיחה בשנים הבאות: חברות לעבודה מרחוק, קנייה אונליין, שירותי ענן, סייבר ועוד.

 

באשר למתרחש בשוק האג"ח הממשלתיות והקונצרניות מסבירים כלכלני הראל כי הם התאפיינו במגמה מעורבת השבוע. מדד הממשלתיות שקליות בריבית קבועה ירד 0.1%, אך מתחילת השנה השיג תשואה חיובית של 2.1%. לעומתו, מדד תל בונד תשואות שקלי עלה השבוע 1%, אך מתחילת השנה ירד 11.9%.

 

להערכתנו, אג"ח בנקים COCO הוא דוגמא מצויינת לקבוצת אג"חים המגלמים כיום תשואה מעניינת ביחס לסיכון, לאור היציבות של מערכת הבנקאות בישראל. כמו כן, אנו עדים לדעיכה בציפיות האינפלציוניות שמשפיה על שוק האג"ח במח"מ הבינוני והארוך בעיקר.

 

היום  יפרסם בנק ישראל את הריבית ולאחריה יערוך מסיבת עיתונאים. הציפיות הן שהנגיד יותיר את הריבית ברמתה הנוכחית וימשיך עם המדיניות המרחיבה. כשאנו מתבוננים בתמחור האג"ח הקצר, אנו עדים לריבית אפסית ולכן יהיה מעניין לשמוע את דבריו.

 

בראיה גלובלית, נראה כי המעורבות האגרסיבית של הבנק המרכזי האמריקאי בשוק הקונצרני בארה"ב והמעורבות של בנק ישראל ימשיכו לתמוך בשוק. פעילות הבנקים המרכזיים בשתי הכלכלות תומכת בשילוב חשיפה לאפיק הקונצרני בישראל ובארה"ב בתיק האג"ח.

 

בשורה התחתונה וכלקח מהגל הראשון, כשאנו מתבוננים על הרבעון השלישי בפרט ועל המחצית השנייה של 2020, אנחנו מבינים שהתנודתיות תימשך. התנודתיות החדה מייצרת כפי שראינו לא מעט הזדמנויות. אי אפשר להתעלם מהנתק בין הכלכלה הריאלית, התפתחות הוירוס לשווקים הפיננסיים. אחד הלקחים שיש להפנים מהגל הראשון של הקורונה הוא שהזדמנויות נפתחות ונסגרות מהר מאוד וקשה עד בלתי אפשרי לתזמן את השוק.

 

לפיכך, הדרך החכמה להערכת כלכלני הראל פיננסים היא לקבוע שיעור מניות המתאים ללקוח ולהתמיד בו כמעט בכל מצב. אנחנו מבינים שבשנים הבאות הריביות יהיו אפסיות ולכן כדי להרוויח נהיה חייבים רכיב מניות בתיק הלקוחות. לטעמנו, בניתוח מניות הטכנולוגיה אנחנו רואים שהן בעלות מאפיינים יותר דפנסיביים. חברות הטכנולוגיה לא ממונפות, פחות חשופות לרגולציה ונהנות מצמיחה וכניסה לתחומי פעילות חדשים ועל כן יש להן מקום בכל תיק מניות.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

4 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  מברברים

  בני 08/07/2020 13:08

 2. 2
  אתה יכול לתתמספרי נייר לסייבר וטכנולוגיה

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  רינגו סטאר 06/07/2020 13:38

 3. 3
  יש להם סקירות יפות להראל

  גם בערוץ טלגרם שלהם מעלים מידע מועיל
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  סימון1 06/07/2020 12:40

 4. 4
  סלים של הראל

  מחזיק ואוסף תקופה ארוכה, סל טכנולוגיה,וסל סייבר, נותנים תשואות נאות בתקופה האחרונה...|52|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  לייזר 06/07/2020 12:24