פול קליין מנכ”ל VIDEA: ”שוק המניות מחפש כיוון”

הנתונים הריאליים והתחזיות הכלכליות מצביעים על מיתון חמור אך בסביבת ריבית אפסית אין ממש אלטרנטיבה להשקעה; בטווח הארוך השקעה במדדים בלי לנסות לתזמן את השוק, מוכיחה את עצמה

חדשות ספונסר 01/07/2020 15:12

א+א- 1

הבוקר התייחס פול קליין, מנכ"ל VIEDA, חברת ניהול ההשקעות הדיגיטלי מקבוצת לאומי, לתנודתיות בשווקים המאפיינת את השבועות האחרונים.

 

"בחודש האחרון שוק ההון היה תנודתי יחסית, או כמו שהפעילים בשוק אוהבים לומר כשאין להם מושג לאן פני השוק מועדות - "שוק המניות מחפש כיוון" . נזכיר כי השוק עלה בשבוע הראשון של יוני לרמה בה נסחר ה-S&P500 בתחילת השנה, לאחר מכן עבר לירידה של 7% בשלושה ימים בלבד (8/6 עד 11/6), שוב עלייה ושוב ירידה. בסיכומו של החודש, אנחנו נמצאים כמעט באותה נקודה בה היינו בתחילת החודש – ה-S&P-500 נסחר בכ-5% מתחת לרמתו בתחילת השנה, ו-9% מתחת לשיא שנרשם ב-19 לפברואר.

 

בישראל, המצב פחות חיובי. מדד ת"א-125 ירד ב-18% מתחילת השנה, וב-21% מהשיא האחרון. בתקופה בה נרשמו ירידות השערים החדות ביותר, מסוף פברואר עד השבוע האחרון של מרץ, ולאחר מכן, בתיקון האגרסיבי, עד סוף אפריל - מדדי המניות בארץ ובארה"ב נעו בתיאום מלא. מאז, שני המדדים החלו לנוע בכיוונים הפוכים, כשה- S&P500עולה ב-6% ואילו ת"א-125 יורד בשיעור דומה. ושוב, נושא הפיזור הגאוגרפי והיכולת להתגבר על ההטיה הביתית (HOME BIAS) מקבלים משמעות רצינית.

 

"ניתוח המצב, כמו תמיד, לא פשוט. מצד אחד, הנתונים הריאליים והתחזיות הכלכליות מצביעים על מיתון חמור. ההערכה האחרונה של קרן המטבע העולמית, מה-24/6, צופה קיטון של 4.9% בתמ"ג העולמי ב-2020, עדכון של 1.9% כלפי מטה מההערכה שפורסמה באפריל, והתאוששות של 5.4% ב-2021.

 

מצד שני, בסביבת ריבית אפסית, אין ממש אלטרנטיבה להשקעה. בארה"ב, המניות שמובילות את המדדים הן מניות הטכנולוגיה, שחלקן נהנות מהשלכות המשבר (עבודה ופנאי מהבית). לעומת זאת, בישראל לחברות "המסורתיות" יש משקל גדול יותר.

 

איש אינו יודע לאיזה כיוון השוק ילך בטווח הקצר אך במצבים כאלה, גורמים רבים מנצלים את המצב ומספקים ללקוחות שונים תחזיות עם ביטחון והבטחות לתשואות אך בטווח הארוך, השקעה במדדים, בלי לנסות לתזמן את השוק, מוכיחה את עצמה. מילה לכל אותם " עושי סיבובים", אני מכיר מקומות אחרים שמספקים את אותו הריגוש, אך שם ניתן לקבל גם ויסקי חינם."

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    משחק אחר

    אם לא יודעים את הכיוון למה לא לנצל את התנודות בשערים

    דוד 04/07/2020 16:41