מיטב דש: מתקרבים לתקרת זכוכית של התאוששות בתנאים הקיימים

הרכישות בכרטיסי אשראי התייצבו ברמות נמוכות מאלו שהיו לפני המגפה; שיעור האבטלה במשק ממשיך לעלות; ירידה חדה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה שהתחילה עוד לפני הקורונה

חדשות ספונסר 28/06/2020 14:09

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש כותב היום בסקירת המאקרו השבועית כי ההתאוששות במשק הגיעה לתקרה בנסיבות הקיימות. אחרי שהרכישות בכרטיסי אשראי הגיעו בסוף מאי לרמה שהייתה נהוגה בחודשים ינואר-פברואר ואף עברו אותה, הן ירדו לאחרונה 10%-15% מתחת לרמה זו.

 

השבוע שהסתיים ב-23/6 התאפיין בהאטה בבזבוזים במסעדות, בתי מלון, ברכישות מוצרי חשמל, ביגוד וריהוט. התלהבות ראשונית אחרי פתיחת הסגר חלפה על רקע אבטלה גבוהה ועלייה במספר הנדבקים.

 

לפי קניות בכרטיסי אשראי, סל הצריכה הנוכחי שונה משמעותית מזה שהיה בינואר-פברואר. משקל המזון ומוצרי בני קיימא כמו ביגוד, ריהוט, מוצרי חשמל עלה, כאשר משקל השירותים - פנאי, נופש, מסעדות, ירד. הבעיה היא שצריכת מוצרי בניי קיימא ומזון מייצרת פחות מקומות עבודה מאשר צריכת שירותים.

 

לפי נתוני סקר "הקורונה" מספר 6 של הלמ"ס שנערך בין 15-17 ליוני, אחוז העובדים שנמצאים בחל"ת המשיך לרדת והגיע ל-8.4% מסך העובדים בחברות שהשתתפו בסקר. בשיא הסגר אחוז "החל"תים" היה 26.5%. אולם, שיעור העובדים המפוטרים עולה ל-4.5% . לפני הקורונה שיעור האבטלה במשק עמד על כ-3.5%, כך שאם תוצאות הסקר משקפות את תוספת המובטלים בכלל המשק, שיעור האבטלה מתקרב כעת לכ-8% ללא העובדים בחל"ת.

 

לא רק האבטלה עולה, גם שיעור ההשתתפות יורד. שיעור האבטלה הרשמי במשק עלה בחודש מאי ל-4.2% לעומת 3.5% בחודש הקודם. אולם, עלייה באבטלה מייצגת רק צד אחד של הבעיה בשוק העבודה. מטרידה לא פחות ירידה חדה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה שהתחילה עוד לפני הקורונה ורק החמירה במהלכה. מאמצע 2018 ועד מאי השנה שיעור ההשתתפות ירד מכ-64% ל-61.6%.

 

לגבי שוק הדיור מעריך זבזינסקי כי שוק הדיור לא מת. לא בטוח שתהיה ירידה במחירים. בחודש מרץ-מאי מספר המשכנתאות ירד בכ-12% לעומת דצמבר-פברואר. לעומת החודשים המקבילים אשתקד הוא אף עלה ב-6%. הריבית על המשכנתאות שניתנו בחודש אפריל-מאי עלתה, אך בשיעור של כ-0.3%.

 

ירידה בהתחלות בניה בשנתיים האחרונות והירידה המסתמנת בגמרים והביקושים של המשקיעים על רקע ריבית אפסית ושוק הון תנודתי צפויים לתמוך במחירי הדירות. יתכן ותהיה גם תזוזה של אנשים מתוך הערים לפרפריה עקב הרחבה של עבודה מהבית.

 

בעולם, מוסיף זבז’ינסקי, המגפה גורמת לנזקים שונים בהיקפם בין המדינות השונות. קרן המטבע הבינלאומית הורידה תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית לשנת 2020 ממינוס 3% למינוס 4.9%. גם התחזית ל-2021 ירדה במקצת לפלוס 5.4%. הירידה בתמ"ג בין 2019 ל-2021 בארה"ב צפויה להיות עמוקה ביותר מכל אחד מהמשברים שהיו מאז 1980.

 

למרות שאין כמעט מדינות שלא נפגעו מהמגפה, תוצאות המשבר צפויות להיות שונות. בכלכלה הסינית ובחלק מהמדינות האסייתיות התמ"ג בסוף 2021 צפוי להיות גבוה מאשר ב-2019. לעומת זאת, במקסיקו, איטליה וספרד התמ"ג צפוי להיות נמוך בכ-7%, בארה"ב בכ-4%, בגרמניה ויפן בכ-3% ובאוסטרליה בכ-1% לעומת 2019.

 

בשורה התחתונה, במיטב ממשיכים להמליץ על חשיפה בינונית-נמוכה לאפיק המנייתי תוך הטיית חשיפה לאירופה ואסיה, על חשבון ארה"ב. בשוק האג"ח, נראה שהמהלכים של הבנקים המרכזיים בעולם בחודשים האחרונים די מיצו את יכולתם להוריד תשואות האג"ח. ובלי המשך ירידה בתשואות האג"ח, למכפילי הרווח בשוקי המניות יהיה קשה להמשיך ולעלות.

 

בנק ישראל כנראה כבר מצטער שהתערב בשוק המט"ח בחודש מרץ ומנע פיחות השקל. לאחרונה הוא העביר מסר שבפעם הבאה המשקיעים יצטרכו לדאוג לעצמם. די מפתיע אגב שאמירה זו לא השפיעה על השקל והשקל שוב התחזק לשיא לעומת סל המטבעות. אנו ממליצים, מסכם זבז’ינסקי, על הגדלת חשיפה למט"ח לא כהימור נגד השקל, אלא כמרכיב מאוד חשוב להגנת תיק ההשקעות

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה