הראל פיננסים צופים ששיעור האבטלה הרשמי יעלה ל-6.8 אחוזים בסוף השנה

הנתונים ממשיכים לתמוך בירידה בשכר הממוצע בסקטור הפרטי בחודשים הקרובים; ירידות קלות בהתחלות וגמר הבנייה ברבעון הראשון, את השפעת המשבר נראה בנתוני הרבעון השני

חדשות ספונסר 23/06/2020 11:38

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מעריך בסקירת המאקרו השבועית שלו ששיעור האבטלה הרשמי יעלה ל-6.8 אחוזים (שיפור מההערכה הקודמת) בסוף השנה תוך כדי ירידה בשיעור ההשתתפות. בנוסף, הנתונים ממשיכים לתמוך בירידה בשכר הממוצע בסקטור הפרטי בחודשים הקרובים.

 

שיעור האבטלה הרשמי במאי עלה ל-4.2 אחוזים (מ 3.5% באפריל) עלייה של כ-30 אלף מובטלים. במקביל, יותר ממחצית מה-1.5 מיליון עובדים שסווגו כ"נעדרים זמנית" באפריל חזרו לעבוד במאי – נתון חיובי שנתמך מהחזרה המהירה לפעילות.

 

בגילאי העבודה העיקריים (25 עד 64) העלייה בשיעור האבטלה הייתה קטנה יותר ל-3.3 אחוזים, דבר שמלמד שמרבית המפוטרים החדשים מגיעים מקצוות גילאי העבודה. בהנחה שלא חוזרים לאחור מבחינת השבתת המשק אנו צופים ששיעור האבטלה הרשמי יעלה ל-6.8 אחוזים (שיפור מההערכה הקודמת) בסוף השנה תוך כדי ירידה בשיעור ההשתתפות.

 

בנוסף, במאי נרשמה עלייה זעומה בסך המשרות הפנויות מהשפל שנרשם באפריל, כאשר אי-הוודאות אינה מעודדת חברות לבצע השקעות חדשות ולהגדיל את מצבת העובדים. לכן הנתונים ממשיכים לתמוך בירידה בשכר הממוצע בסקטור הפרטי בחודשים הקרובים.

 

עוד מתייחס קליין לשוק הדיור ואומר כי למשבר הייתה השפעה נמוכה על שוק הדיור ברבעון הראשון, עיקרה תבוא לידי ביטוי ברבעון השני. התחלות הבנייה ברבעון הראשון ירדו ב-11% לעומת הרבעון הקודם, בעיקר בשל ההגבלות על הפעילות. אך מכיוון שההגבלות החלו רק בסוף הרבעון, הירידה החדה תתבטא ברבעון השני.

 

רבע מהתחלות הבניה היו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן ולכן לעתיד התוכנית תהיה השפעה מהותית על התחלות הבנייה במחצית השנייה של השנה. לעומת זאת הרמה הגבוהה של דירות בבנייה פעילה – קרוב ל-120 אלף, מלמדת שלא נראה בשנתיים הקרובות ירידה משמעותית בגמר הבנייה.

 

לגבי המתרחש בארה"ב אומר קליין כי הצרכן האמריקאי יצא מההסגר ורץ להשלים קניות אך הנתונים ממשיכים לתמוך במדינות המרחיבה של הבנק המרכזי.

 

לא רק נתוני התעסוקה למאי בארה"ב הפתיעו לחיוב, גם נתוני הצריכה הפרטית היו טובים מהערכות המוקדמות כאשר סך המכירות הקמעונאיות במאי זינק ב-17.7 אחוזים (12.4% בניכוי רכבים וחלפים), יותר מפי-2 מהערכות המוקדמות. בלטו לחיוב המכירות בענפי הביגוד, הריהוט ומוצרי החשמל (בדומה לעלייה המקבילה שנרשמה בישראל עם ההקלה בהגבלות), כאשר התשלומים הישירים שקיבלו משקי הבית מהממשל תרמו גם לעלייה בצריכה.

 

למרות הנתון המעודד הוא רחוק מלפצות על הירידה המצטברת ב-3 החודשים הקודמים, כך שמכירות עדיין נמוכות ב-6 אחוזים בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, נתון שממשיך לתמוך במדינות המרחיבה של הבנק המרכזי.

 

בריטניה תרשום השנה את הפגיעה הכלכלית הקשה ביותר בהשוואה לכל מדינות ה-OECD, והדבר ימשיך להפעיל לחצים לפיחות של הפאונד

 

אחרי שהבנקים המרכזיים המובילים בגוש האירו, ארה"ב ויפן הרחיבו את המדיניות בהחלטות האחרונות, הגיע זמנו של הבנק המרכזי בבריטניה שהגדיל את יעד תוכנית הרכישות בעוד 100 מיליארד פאונד (ל-745 מיליארד סה"כ) בהתאם לצפי.

 

בקצב הנוכחי הבנק יגיע לתקרה החדשה בעוד כשלושה חודשים ולכן אנו מצפים להרחבה נוספת בסביבות ספטמבר. במקביל, הבנק הותיר את הריבית על 0.1 אחוז כאשר חברי הבנק עדיין דנים בשאלת הריבית השלילית, אך אנו סבורים שהבנק לא יבצע זאת בשל ההשלכות השליליות על המערכת הפיננסית, אלא אם היציאה של בריטניה מהאיחוד תהיה ללא הסכם.

 

למרות המדיניות המרחיבה מאוד של הבנק והממשלה (מסבסדת עד ל-80% משכר העובדים בחלק מהענפים עד לאוגוסט), ע"פ האינדיקאטורים האחרונים היציאה של בריטניה מההגבלות היא האיטית ביותר בהשוואה לכל המדינות המפותחות. הדבר הוא כנראה כתוצאה של יישום מאוחר של ההגבלות על ריחוק חברתי במדינה, לאחר הניסיון הכושל לזרז "חיסון עדר" במדינה.

 

בריטניה היא בעלת שיעור התמותה הגבוה ביותר מכל המדינות המפותחות. לכן נראה שבריטניה תרשום השנה את הפגיעה הכלכלית הקשה ביותר בהשוואה לכל מדינות ה-OECD, והדבר ימשיך להפעיל לחצים לפיחות של הפאונד.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה