השופטת חיה זנדברג מבית המשפט המחוזי בי-ם גזרה אתמול (א’) על סמנכ"לית המכירות לשעבר בחברת טריפל סי מחשוב, עונש של 7 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות ותשלום קנס בסך 50,000 ש"ח.

 

בנוסף גזר בית המשפט על רמי נחום, הבעלים והמנכ"ל של חברת טריפל סי, עונש של חודש מאסר שירוצה בעבודות שירות ותשלום קנס בסך 100,000 ₪ ומניעות מלכהן כדירקטור במשך חמש שנים. על חברת טריפל סי גזר בית המשפט קנס של 200,000 ש"ח.

 

הנאשמים הורשעו בכך שתיאמו ארבעה מכרזים למכירת שרתי מחשוב בין השנים 2010 ועד 2012. רמי נחום הורשע בעבירה של אי פיקוח ומניעת עבירות על ידי התאגיד.

 

ארבעת המכרזים נערכו ע"י חברת בזק וחברת החשמל וערכם המצטבר עמד על מספר מיליוני שקלים. כן הרשיע בית המשפט את הנאשמים בכך שקיבלו במרמה את הזכייה בשני מכרזים שערכה חברת החשמל.

 

בעקבות התיאומים ובהתאם להם, באחד מהמכרזים זכתה חיון (חברה העוסקת אף היא בתחום אספקת שרתי מחשוב) לאחר שטריפל סי הגישה למכרז הצעה למראית עין ובשלושת המכרזים האחרים (מכרזי חברת החשמל) זכתה טריפל סי לאחר שחיון הגישה למכרזים הצעות למראית עין.

 

בית המשפט ציין כי דפוס הפעולה השיטתי שחזר על עצמו, ההיקפים הנכבדים של המכרזים והעובדה כי כולם עוסקים בגופים ציבוריים נשקלו כנסיבות לחומרה. כך גם התנהלותם של הנאשמים אשר ניסו להסוות את התיאום ולמנוע את גילויו לאחר שבמהלך אחד המכרזים הוגשו בטעות שתי ההצעות המתואמות באותה המעטפה.

 

בית המשפט חזר וקבע כי: "הענישה הנוהגת מחייבת על דרך הכלל הטלת עונש מאסר בגין העבירות החמורות לפי חוק התחרות הכלכלית". בית המשפט קבע כי המקרה הנוכחי נמנה על החריגים לכלל ומצא לנכון לקבוע מאסר שירוצה בדרך של עבודות שירות.

 

זאת בעיקר בשל שלוש נסיבות ייחודיות אותן שקל לקולא – העובדה שמדובר בשוק ייחודי בו חברת חיון חויבה לרכוש את המוצרים שסיפקה מחברת טריפל סי, חלוף הזמן מאז ביצוע העבירות העומד על 8-10 שנים, וסיומו של ההליך הפלילי נגד שותפיהם של הנאשמים לתיאום בעיכוב ההליכים ובהפסקתם.

 

כן שקל בית המשפט לקולא את נסיבותיהם האישיות של הנאשמים ואת נטילת האחריות על מעשיהם.

 

את הרשות ייצגה בתיק עו"ד עדי גנוט.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש