חדשות אנליסטים category name

לאומי: המתיחות הגואה בין ארה”ב לסין עלולה להקשות על התאוששות שוק הנפט

הביקוש לנפט צפוי להישאר נמוך במהלך השנה לעומת הרמה שהייתה לפני התפרצות וירוס הקורונה; במהלך 2021 מחיר נפט מסוג BRENT צפוי לעלות לסביבות ה-50 דולרים לחבית

חדשות ספונסר 01/06/2020 13:11

א+א-

"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, מתייחס בסקירת הנפט השבועית להמשך העלייה במחיר הנפט בשבוע החולף: "העלייה של מחיר הנפט התרחשה למרות עלייה במלאי הנפט בארה"ב, זאת על רקע המתיחות הגואה בין ארה"ב לבין סין, העשויה להקשות על התאוששות שוק הנפט, ועל רקע עליית המתחים בין ארה"ב ואיראן בעקבות הפרת הסנקציות שהוטלו על ונצואלה ומכירת נפט איראני לוונצואלה".

 

להערכת בפמן, "למרות החזרה לשגרה בחלק גדול מהמדינות והתאוששות הביקוש לנפט, הביקוש לנפט טרם הגיע לרמתו שלפני התפרצות וירוס הקורונה. בשנת 2019, צריכת הנפט העולמית הייתה כמעט 100 מיליון חביות ביום. הביקוש לנפט צפוי להישאר נמוך יחסית, זאת למרות שהביקוש למוצרי נפט החל לעלות מרמת השפל. להערכת ה-IEA (סוכנות האנרגיה הבינלאומית), הביקוש העולמי לנפט, גם לאחר שיתאושש, צפוי להישאר נמוך במהלך השנה לעומת הרמה שהייתה לפני התפרצות וירוס הקורונה".

 

עוד מעריך בפמן כי "ההתאוששות הצפויה במחיר הנפט במהלך המחצית השנייה של 2020 עשויה להוות סיכון להסכם מכסות הייצור של OPEC+ ובסיס למבחן למחויבות של חברי הארגון למכסות שהוטלו ושלא יתפתו להגביר את יצור הנפט בשל העלייה במחיר הנפט. בפרט על רקע הרצון הרוסי להפחית את מכסות הייצור עליהם סיכמו בארגון OPEC+.

 

במידה שחלק מהמפיקים הגדולים בארגון OPEC+ ינצלו את מחירי הנפט הצפויים לעלות ולא יעמדו במכסות הייצור, אנו צפויים לראות חזרה למלחמת מחירים כפי שהייתה במהלך מרץ. אולם להערכתנו, לעת עתה, הסיכויים לחזרה למלחמת מחירים, בעוצמה שנראתה לאחרונה, נמוכים..

 

להערכתנו, הקיצוץ בייצור הנפט של מדינות OPEC+ צפוי להמשיך להפחית את הלחץ על מקומות אחסון הנפט. במידה ולא יהיה גל הדבקה שני משמעותי של וירוס הקורונה והביקוש למוצרי נפט ימשיך לעלות בקצב הנוכחי וכן חברי OPEC+ יעמדו במכסות הייצור, אזי המאזן בשוק הנפט צפוי להשתנות ברביע השלישי משוק עם עודף היצע גדול לשוק עם עודף ביקוש קטן.

 

במידה שיתפרץ גל הדבקה שני משמעותי של וירוס הקורונה, הסגרים צפויים לחזור והביקוש לנפט צפוי לרדת חזרה. במבט לסוף 2020, החוזים העתידיים מצפים לעליית מחירים לכ- 39 דולרים לחבית BRENT ומחיר חבית נפט מסוג WTI צפוי להתייצב סביב 36 דולרים לחבית עד לסוף 2020.

 

להערכתנו, לקראת סוף השנה, הצפי להתאוששות וצמיחה בפעילות הכלכלית צפוי לגרום למחיר הנפט לעלות. במידה והתפשטות וירוס הקורונה תיבלם עד סוף 2020 והמדינות החברות בארגון OPEC+ יעמדו במכסות, מחיר נפט מסוג BRENT צפוי לעלות במהלך 2021 לסביבות ה-50 דולרים לחבית".

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה