חדשות אנליסטים category name

מיטב דש: ההתאוששות במדינות פוסט-קורונה עלולה להיות איטית

התאוששות איטית במדינות אסיה מעלה חשש שגם באירופה וארה"ב פתיחת המשק לא תוביל לעלייה משמעותית בפעילות לאורך זמן; העלייה בתחלואה בימים האחרונים עלולה לעכב את ההתאוששות

חדשות ספונסר 31/05/2020 14:11

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מפרסם היום סקירת מאקרו ושווקים שבועית בה הוא מתייחס להתאוששות במשק בעקבות ההקלות במגבלות שהוטלו בשל וירוס הקורונה ומציין כי הצמיחה במשק ירדה בשיעור חד של 7.1% ברבעון הראשון. נרשמה ירידה בכל הרכיבים למעט היצוא.

 

אולם, אי אפשר ללמוד מנתונים אלה הרבה על מה שקורה במשק ובטח לא על מה שעומד לקרות. היום אפילו הנתונים החודשיים נותנים רזולוציה נמוכה מדי כדי להבין התפתחויות.

 

עד לפני שבוע הצריכה הפרטית המשיכה להתאושש יחסית מהר. בשבוע שהסתיים ב-25/5 חלה קפיצה בשימוש בכרטיסי אשראי לרכישות ביגוד, שירותי חינוך ופנאי. בסה"כ, הרכישות הגיעו ל-96% מהרכישה היומית הממוצעת בחודשים ינואר-פברואר, כאשר בענפים רבים הן כבר עברה בעשרות אחוזים את התקופה לפני המשבר.

 

העלייה בתחלואה שהסתמנה בימים האחרונים עלולה להחזיר לאחור את ההתקדמות שכבר הושגה ולהאט חזרת המשק לפעילות. בדרום קוריאה ויפן למשל, בשתי האפיזודות של עלייה זמנית במספר החולים (מסומן בקו אדום מקווקו), תנועת אנשים למרכזי קניות ובילוי האטה עד שמספר החולים לא חזר לרדת. מצב זה ממחיש מדוע ההתאוששות במדינות פוסט-קורונה עלולה להיות איטית, כפי שנראה בנתוני הפעילות במדינות אסיה.

 

הנתונים הכלכליים המתפרסמים במדינות אסיה, שלא היו אפילו תחת סגר כללי, משקפים רמת פעילות נמוכה והתאוששות איטית. הייצור התעשייתי והמכירות הקמעונאיות ביפן ירדו בחודש אפריל בשיעור חד יותר מהציפיות ומהירידה במרץ. גם בדרום קוריאה, שלא נמצאת תחת הסגר, הנתונים היו מאכזבים. הייצור התעשייתי ירד בחודש אפריל בשיעור נמוך מהתחזית. התאוששות מאוד איטית במדינות אסיה מעלה חשש שגם באירופה וארה"ב פתיחת המשק לא תוביל לעלייה משמעותית בפעילות לאורך זמן.

 

הבנקים המרכזיים ממשיכים לפעול ולצד הכלים המסורתיים, עולות הצעות חדשות, או כמעט חדשות. לא מעט בנקים מרכזיים בעולם הורידו ריבית גם בחודש מאי, בעיקר במדינות המתפתחות, אך גם בדרום קוריאה, איסלנד ונורבגיה ירדה הריבית. יחד עם זאת, מרחב להורדת ריבית במדינות המפותחות כמעט מוצה.

 

לפי הערכות הכלכלנים, ה-ECB צפוי להחליט השבוע על הרחבת תוכנית הרכישות שלו לפחות בחצי טריליון אירו למרות שהתוכנית המקורית עדיין לא הסתיימה ולמרות הפסיקה של בית המשפט בגרמניה שהעלתה שאלות לגבי חוקיות מהלכי ה-ECB. במקביל, באיחוד האירופאי נמשכים מגעים לקמת קרן "הקורונה" בסך של 750 מיליארד אירו שתמומן ע"י הנפקת אג"ח משותפות.

 

נגידים רבים מדרבנים את הממשלות להגדיל גירעונות, כולל הנגיד הישראלי. ביפן הממשלה מתכננת חבילת תמריצים פיסקאליים נוספת בשווי של כטריליון דולר שתגדיל את סך התמריצים לכ-40% תמ"ג, לפי דברי ראש הממשלה. על רקע זה, נגיד הבנק המרכזי היפני עם שר האוצר פרסמו בשבוע שעבר הצהרה שהם פועלים בשיתוף פעולה מלא.

 

בנק ישראל מתכנן צעדים מוניטאריים מרחיבים נוספים במידה והמשבר יתארך. יש סיכוי להורדת ריבית נוספת או להגדלת תוכנית רכישות אג"ח. בנוסף, בנק ישראל צפוי לפעול בנחישות כדי למנוע התחזקות השקל.

 

לגבי המלצות מעשיות להשקעה אומר זבז’ינסקי כי במיטב ממשיכים להמליץ להגדיל חשיפה למניות של חברות מסורתיות יותר כגון מניות התעשייה והצריכה המחזורית. יחד עם זאת, אנו ממליצים להקטין סך החשיפה לאפיק המנייתי לבינונית-נמוכה.

 

באפיק הקונצרני ממליצים על גישה שמרנית וסלקטיבית. בקרנות הנאמנות המתמחות באג"ח הקונצרניות עדיין חסרים יותר מ-15 מיליארד ₪ לעומת הרמה שהייתה לפני המשבר. גם לקרנות המתמחות במניות בארץ ובחו"ל חסרות כ-10 מיליארד ₪.

 

המרווחים בשוק הקונצרני המקומי נותרו יציבים בשבועות האחרונים למרות ירידה שנרשמה בחו"ל. אולם, המרווחים בישראל ירדו הרבה יותר מהר מאשר בחו"ל בחודשים מרץ-אפרי, לכן הם עדיין נמוכים מדי ביחס לאלו בחו"ל.

 

 

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה