פועלים: תכניות הסיוע של הממשלה נמוכות ביחס למדינות אירופה

פתיחת הסגר מלווה בעלייה בפעילות הכלכלית, אבל הרמה רחוקה עדיין מזו של טרם המשבר; חזרת עובדים מחל"ת מתמהמהת, האוצר שוקל תמריצים לחברות שיחזירו עובדים למעגל התעסוקה

חדשות ספונסר 24/05/2020 14:58

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את סקירת המקרו השבועית ומתייחסים לפתיחת הסגר והעלייה בפעילות הכלכלית המגיעה בעקבותיו. נתוני הרכישות בכרטיסי אשראי מראים שבשבוע שהסתיים בחודש ב-18 במאי הרמה הייתה עדיין נמוכה בכ-12% מזו של טרם תקופת הקורונה.

 

פתיחת החנויות והקניונים הזניקה את הרכישות של ביגוד וריהוט וגם רכישות המזון נותרו ברמה גבוהה, אך הפעילות ברוב ענפי השירותים טרם התאוששה. גם החזרה של עובדים מחל"ת מתמהמהת ולא רק בענפים בהם קיימת מגבלה על הפעילות.

 

הקורונה קטעה רצף של שנים שאופיינו בצמיחה גבוהה ועלייה מהירה במספר המועסקים. ברגע שהמומנטום הזה נקטע, הציפיות של בעלי העסקים הונמכו, והנטייה היא לחסוך בפעילויות לא הכרחיות וכן ביוזמות חדשות.

 

הירידה החדה בתעסוקה, הולכת ומתבררת כעקב אכילס במשבר הזה. במשברים קודמים התהליך הזה היה איטי והדרגתי יותר. המדיניות באירופה ובארה"ב ממוקדת בתמריצים לחברות, שישיבו עובדים למעגל המועסקים, וגם האוצר בישראל שוקל תכניות דומות.

 

תכניות הסיוע של הממשלה נמוכות ביחס למדינות אירופה. נכון לחודש מאי אישרו מממשלות מדינות ה-G20 כ-9 טריליון דולר על מנת לתמוך בפעילות הכלכלית. התמיכה התקציבית הישירה מוערכת בכ-4.4 טריליון דולר (כ-4.5% מהתוצר המצרפי של ה-G20) ומתן הלוואות וערבויות בכ-4.6 טריליון דולר נוספים (כ-5% מהתוצר של ה-G20)

 

בישראל, אישרה הממשלה חבילת סיוע בסך 80 מיליארד שקל, המהווים כ-6% מהתוצר, וכוללים הוצאות תקציביות והלוואות וערבויות. מאוחר יותר אושרו עוד 20 מיליארד שקל, שעדיין איננו יודעים איך יחולקו. הסיוע שמקורו מתקציב המדינה (מגדיל את הגירעון) דומה בהיקפו לזה של מדינות אירופה ונמוך מאוד ביחס לזה של ארה"ב.

 

חלק מזה נובע כנראה ממערכת הבריאות האמריקנית שהיא פרטית ברובה. ההלוואות והערבויות (שאינן מגדילות גירעון) נמוכות באופן משמעותי מאלו שבאירופה, ודומות לאילו שבארה"ב. גם כאן ההשוואה למערכת האמריקנית היא בעייתית, כיוון שהגבולות בין מדיניות האוצר האמריקני והפד היטשטשו במשבר הזה. הפד פעל באופן ישיר למימון עסקים דרך רכישות של ניירות ערך מסחריים ואיגרות חוב קונצרניות, אפילו של חברות שאיבדו דירוג השקעה.

 

מבחינת ישראל ההשוואה לאירופה היא לדעתנו רלוונטית יותר, ואפשר לומר שבישראל המדינה העניקה עד כה פחות אשראי וערבויות, בעוד שההוצאה הישירה היא די דומה.

 

לגבי המתרחש בעולם, אומרים כלכלני הפועלים כי עקומת הקורונה בארה"ב מתחילת להשתטח ובאירופה הפעילות הכלכלית מתחילה לחזור. החשש מגל שני עדיין קיים, והערכה היא ששיעורי האבטלה לא ישובו לקדמותם בשנים הקרובות.

 

מבחינת שוקי המניות, כל עוד עקומת הקורונה משתטחת, הבנקים המרכזיים רוכשים איגרות חוב, והריביות הולכות להיוותר אפסיות בטווח הנראה לעין, אז אפשר להמשיך הלאה. מאזן הפד חצה השבוע את ה-7 טריליון דולר, כמעט 3 טריליון יותר מאשר בתחילת השנה. מאזן ה-ECB עלה אף הוא ביותר מטריליון אירו לכ-5.5 טריליון. הכסף הזה מתנקז בחלקו לשוקי המניות, בעוד שהבנקים המרכזיים מתמקדים ברכישה של נכסים בטוחים יותר.

 

מדד המניות העולמי עלה בכ-30% מרמת השפל שנרשמה ב-23 במרץ. בשבוע באחרון בלטו לחיוב מדדי המניות באירופה, כאשר מדד הדאקס בגרמניה רשם עלייה של 5.8%, המדד בצרפת עלה 3.9% ומדד ה-EuroStoxx50 רשם עלייה של 4.8%. בארה"ב, מדד הנאסדק עלה ב-3.4%.

 

בארה"ב חלה ירידה במספר התביעות החדשות לדמי אבטלה. בשבוע האחרון, נרשמו כ-2.4 מיליון תביעות ראשוניות לדמי אבטלה, לעומת כ-2.7 מיליון בשבוע הקודם ולעומת כ-6.9 מיליון בסוף חודש מרץ (נקודות שיא). בתשעת השבועות האחרונים נרשמה עלייה מצטברת של כ-39 מיליון דורשי עבודה. הרבעון הנוכחי, שיסתיים בסוף יוני, צפוי להציג את הירידות החדות ביותר בתעסוקה ובתוצר. הערכות האחרונות מניחות שירידת התמ"ג ברבעון השני תגיע לשיעור של כ-40% במונחים שנתיים.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה