מיטב דש: בנק ישראל לא צפוי לנקוט צעדים חדשים בהחלטתו השבוע

פעילות הצריכה הפרטית במשק מתאוששת במהירות; צופים שהפגיעה בצריכה הפרטית בישראל תהיה בסופו של דבר יחסית מתונה, למרות העלייה באבטלה

חדשות ספונסר 24/05/2020 10:58

א+א-

אלכס זבז’ינסקי הכלכלן הראשי של מיטב דש מפרסם היום את סקירת המאקרו השבועית מתייחס למצב הכלכלה בישראל בימים שאחרי הסרת חלק ניכר מהמגבלות שהוטלו בשל וירוס הקורונה. זבז’ינסקי מציין כי הצריכה בישראל מתאוששות במהירות. לפי נתוני הרכישות בכרטיסי אשראי שפרסם בנק ישראל, הרכישה היומית הממוצעת בענפי ריהוט, מוצרי חשמל, ביגוד, מזון ובתי המרקחת הייתה גבוהה ואפילו משמעותית בשבוע שהסתיים ב-17/5 לעומת הממוצע בחודשים ינואר-פברואר.

 

קניות חזקות משקפות כנראה שחרור ביקושים נדחים שהצטברו בזמן הסגר ולא צפויות להישאר ברמות אלה לאורך זמן. יחד עם זאת, בהנחה שלא תהיה החמרה משמעותית במגפה, אנו צופים שהפגיעה בצריכה הפרטית בישראל תהיה בסופו של דבר יחסית מתונה, למרות העלייה באבטלה.

 

אחת הסיבות לכך היא שחלק גדול מהצרכנים, שהכנסתם לא נפגעה, צברו חסכונות בזמן הסגר ללא יכולת להוציא כסף על יותר משליש מסל הצריכה הרגיל שלהם. בין אמצע מרץ ועד סוף אפריל הרכישות היומיות בכרטיסי אשראי היו נמוכות בכ-25% לעומת הממוצע היומי בינואר-פברואר. סל הצריכה השתנה משמעותית כאשר משקל המזון, בתי המרקחת ומוצרי חשמל גדל לעומת התקופה לפני הסגר.

 

סיבה נוספת ניתן למצוא במדד סנטימנט הצרכנים בישראל, שירד בחדות בחודש אפריל, אך בהתייחס לשאלה על מצב הכספי הנוכחי, משקל משקי בית שדיווחו שהם מסיימים חודש בחובות לא עלה ואלה שדיווחו שהם משתמשים בחסכונות כדי לחסות את ההוצאות משקלם עלה רק במעט.

 

בכלל, מצבם הפיננסי של משקי בית השתפר משמעותית בשנים האחרונות. כפי שעולה מהסקר, משקל משקי בית שמתקשים פיננסית מסך משקי בית בישראל ירד בחמש השנים האחרונות מכ-35% לפחות מ-25%.

 

יחד עם זאת, מספר המשרות הפנויות במשק ירד בחודשים מרץ-אפריל ב-65% לעומת החודשים המקבילים ב-2019. בעיקר נרשמה ירידה בענפי אירוח ואוכל, אמנות, בידור ופנאי. מדאיגה העובדה שגם הביקוש למהנדסי היי טק ירד.

 

מלבד השפעת הקורונה, עלולים להתגבר שני סיכונים נוספים לכלכלה הישראלית. תוכנית הסיפוח של הממשלה החדשה בישראל עלולה לעורר השלכות כלכליות מצד חלק משותפי הסחר. עניין זה גם עלה כנושא במחלוקת בין המפלגות במסע הבחירות בארה"ב. הסיכון הנוסף קשור להשפעה על ישראל של החרפת העימות בין ארה"ב לסין.

 

לגבי הנעשה בעולם אומר זבז’ינסקי כי תחזיות הצמיחה בעולם ממשיכות לרדת. יו"ר קרן המטבע הבינלאומית אמרה בשבוע שעבר שהנתונים הכלכליים במדינות שונות גרועים יותר מהתחזיות הפסימיות של הקרן. אנחנו עדיין בתסריט להתאוששות בצורה של V, רק עמוק יותר ויותר.

 

בשבוע שעבר סוכם בין גרמניה לצרפת על הקמת קרן בסך 500 מיליארד אירו בתוך התקציב של האיחוד האירופאי לסיוע למדינות שנפגעו מהמגפה. הקרן תגייס אג"ח בגיבוי כל המדינות, אך בעיקר גרמניה, התורמת העיקרית לתקציב המשותף. הצעד דורש אישור של כלל המדינות, כאשר חלקן כבר הביעו התנגדות למהלך. יחד עם זאת, בדרך כלל האירופאים יודעים בסופו של דבר להגיע לפתרונות. המהלך, אם ייצא לפועל, מהווה התקדמות משמעותית בשיתוף הפעולה בתוך האיחוד ומוריד סיכון למדינות החלשות יותר.

 

בארה"ב, סקר של The Yale School of Management שנערך למשך יותר מ-25 שנה בקרב המשקיעים הפרטיים והמוסדיים בארה"ב מצא שאחוז המשקיעים המוסדיים שהעריכו בחודש אפריל שבחצי השנה הקרובה עלולה לקרות נפילה חדה מאוד בשוק המניות האמריקאי עלה לרמה הגבוהה מאז 2007. לעומת זאת, אחוז המשקיעים הפרטיים שחושבים כך ירד לרמה נמוכה. על פי תוצאות הסקר ההתאוששות המהירה בשוק המניות אינה מובלת כנראה ע"י המוסדיים.

 

המתיחות המחריפה בין סין לארה"ב מעלה סיכון למשבר גיאופוליטי שיקשה על התאוששות של הכלכלה העולמית מהמגפה. הצעדים האחרונים של הסינים מגבירים חשש שפניהם לעימות. גם האמריקאים מחריפים התבטאויות ונוקטים בצעדים נגד הסינים כאשר שתי המפלגות מציגות עוינות כלפי סין כחלק מהותי במסע הבחירות.

 

בשורה התחתונה, ממליצים במיטב להוריד חשיפה מנייתית למשקל בינוני-נמוך ו/או להגביר הגנות. בשוק האג"ח המקומי ההמלצה היא לשמור על חשיפה גבוהה לרכיב הצמוד בטווחים הקצרים והבינוניים. ברכיב השקלי אנו ממליצים על מח"מ בינוני-ארוך באמצעות החזקה סינטטית.

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה