לאומי: נתוני מאי יהיו אינדיקציה ראשונית להיקף האבטלה כתוצאה מהמשבר

"במבט קדימה, הערכתנו לשיעור האבטלה בכלל המשק בממוצע שנתי בשנת 2020 נותרה על 8%-9%"

חדשות ספונסר 07/05/2020 09:33

א+א-

בחודש מרץ חלה עלייה חדה במספר המועסקים שנעדרו זמנית ממקום עבודתם עקב משבר הקורונה, מרביתם עובדים שהוצאו לחל"ת. העלייה בהיקף המובטלים, לפי הגדרת הלמ"ס, צפויה להתברר רק בחודשים הבאים, כך מסביר היום ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי.

 

היקף המועסקים - שכירים ועצמאיים, שנעדרו זמנית ממקום עבודתם בחודש מרץ עמד על כ-1.7 מיליון מועסקים, שהם כ-43% מסך המועסקים, זאת לעומת כ-400 אלף מועסקים בפברואר, שהם כ-10% מסך המועסקים (לפני השבתת הפעילות הכלכלית).

 

כמו כן, בהודעת הלמ"ס צוין שכמיליון מועסקים, שהם כ-26% מסך המועסקים, נעדרו כתוצאה ממשבר הקורונה. בהודעת הלמ"ס מופיע ניתוח ענפי של המועסקים שנעדרו זמנית, לפיו הענפים בהם אחוז הנעדרים היה גבוה מהממוצע הם: אמנות, בידור ופנאי, חינוך, שירותי אירוח ואוכל, שירותים אחרים ואספקת חשמל.

 

נתוני האבטלה לחודש מרץ אינם משקפים את עוצמת הפגיעה של משבר הקורונה בהיקף התעסוקה, בעיקר מסיבות טכניות. מצב זה, צפוי להימשך ואף להעמיק בנתוני אפריל, אשר מלבד משבר הקורונה הושפעו גם מחג הפסח. על כן, קיים קושי להסיק מסקנות חד משמעיות מנתוני מרץ-אפריל באשר להיקף האבטלה במשק כתוצאה ממשבר הקורונה. ככל שהמשק ימשיך בתהליך החזרה לפעילות, נראה כי נתוני חודש מאי, שעתידים להתפרסם לקראת סוף חודש יוני, יהוו אינדיקציה ראשונית להיקף האבטלה כתוצאה מהמשבר.

 

במבט קדימה, הערכתנו לשיעור האבטלה בכלל המשק (גילאי 15 ומעלה) התואם את הגדרות הלמ"ס בממוצע שנתי בשנת 2020 נותרה על 8%-9% על פי תחזיתנו מסוף חודש מרץ, זאת בדומה לתחזית של אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שפורסמה ב-4 במאי.

 

בנק ישראל דיווח על התאוששות מסוימת ברכישות בכרטיסי אשראי מתחילת ההקלות, נתון שמהווה אינדיקציה לעלייה מסוימת בהיקף הפעילות הכלכלית. כמו כן, ייתכן שצעדי הסיוע הנוספים לעצמאיים שהוכרזו על-ידי ראש הממשלה ושר האוצר, במידה שייושמו כמובטח, יתמכו בהאצה של תהליך החזרה לפעילות וקליטה מחודשת של מפוטרים ועובדים שהוצאו לחל"ת חזרה למעגל העבודה.

 

נתוני הלמ"ס מלמדים כי מספר המשרות הפנויות בחודש מרץ 2020 ירד לרמת שפל, לפחות מתחילת 2016, של כ-52.6 אלף משרות, כששיעור המשרות הפנויות ירד לשפל של כ-2.1%. הנתון לחודש מרץ משקף ירידה חדה של כ-36% לעומת החודש הקודם וירידה חדה יותר של כ-46% בהשוואה למרץ 2019. הירידה השנתית במספר המשרות הפנויות, שהחלה עוד בטרם פרוץ המשבר, הואצה מאד בחודש מרץ.

 

נתונים אלה, משקפים את הירידה החדה בביקוש לעובדים במשק עקב משבר הקורונה, זאת כתוצאה מההשבתה הנרחבת של חלקים גדולים בפעילות הכלכלית במשק, שהחלה במהלך חודש מרץ. התפתחות זו, גם מדגישה את הקושי בחיפוש עבודה במהלך המשבר, שכן מעסיקים רבים עצרו גיוסים של עובדים חדשים.

 

ירידת המשרות הפנויות הייתה אמנם רוחבית בכל ענפי הפעילות, אך בלטה במיוחד בענפי השירותים. זאת, בדומה לנעשה במרבית כלכלות העולם, כיוון שהמגבלות על הפעילות השפיעו במידה רבה על הפעילות בענפים אלה. בענף שירותי אירוח ואוכל, שכולל את תחומי המלונאות, הסעדה ואולמות אירועים, נרשמה ירידה של כ-86% בחודש מרץ לעומת פברואר, אשר משקפת עצירה כמעט מוחלטת של הפעילות.

 

ירידה חדה נרשמה גם בענף אמנות, בידור ופנאי, אשר פעילותו גם כן נעצרה באופן כמעט מוחלט על רקע מגבלות ההתקהלות בזמן המשבר. יש לציין שבזמן הקרוב לא צפוי שינוי מהותי במגבלה זו, ולכן קצב ההתאוששות בפעילות של ענפים אלה צפוי להיות איטי במיוחד.

 

ירידות משמעותיות נרשמו גם בענפים אחרים בתחום השירותים (שירותים פיננסיים ושירותי ביטוח, שירותי נדל"ן, שירותים מדעיים וטכניים ועוד) ובענף הבינוי. עם זאת, על-פי מתווה החזרה לפעילות של הממשלה, בענפים האלה ההתאוששות בפעילות עשויה להיות מעט מהירה יותר. מנגד, בענפי הבריאות, מידע ותקשורת ותעשייה, הפעילות נפגעה במידה פחותה יותר.

 

במבט קדימה, הביקוש לעובדים צפוי להתאושש בהדרגה במקביל לחזרה ההדרגתית לפעילות, אולם תהליך זה עשוי לבוא לידי ביטוי בנתוני המשרות הפנויות לכל המוקדם בנתון של חודש מאי. זאת, כיוון שחודש אפריל הושפע, כאמור, גם מהשבתת המשק וגם מחג הפסח.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה