חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: ”ההקלות בהגבלות תרמו להתאוששות בפעילות ולעלייה בשוק הדירות להשכרה”

נתוני הצמיחה הראשוניים בגוש האירו לרבעון הראשון היו מזעזעים כאשר התוצר התכווץ ב-14.5 אחוזים בשיעור שנתי

חדשות ספונסר 05/05/2020 15:22

א+א-

עפר קליין ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מפרסם היום את סקירת המקרו השבועית ומתייחס לנתוני האבטלה במשק המתפרסמים על ידי הלמס ועל ידי משרד התעסוקה.

 

שיעור האבטלה הרשמי למרץ עלה קלות ל-3.4 אחוזים (3.2% בגילאי 24 עד 65), אך כמובן שהנתון לא משקף את התמונה המלאה. מספר המובטלים הרשמי נמוך מהדיווחים של לשכת התעסוקה של מעל למיליון דורשי דמי אבטלה.

 

ההבדלים נובעים מהגדרת האבטלה: מכיוון שמרבית המועסקים שהוצאו לחופשה כפויה ללא תשלום, ועדיין מקבלים תשלום מהביטוח הלאומי, נחשבים נעדרים זמנית ממקום העבודה (קרוב ל-900 אלף במרץ), ולא מובטלים, אלא אם הם מעריכים בסקר שהם לא יחזרו לעבודה.

 

בנוסף, מספר המשרות הפנויות ירד כצפוי במרץ בקרוב לחצי, וחזר לרמה שנרשמה לפני כעשור. הירידה החדה במספר המשרות הפנויות צפוי לתמוך בירידה בשכר בביקושים ובמחירים בחודשים הקרובים.

 

מעבר לאוקיאנוס, בארה"ב צפוי להתפרסם ביום שישי דו"ח התעסוקה לחודש אפריל – אנו מצפים לשיעור אבטלה דו סיפרתי.

 

בנק ישראל פרסם עדכון לשינוי בהוצאות בכרטיסי אשראי בשבועיים האחרונים והוא מראה שההקלות בהגבלות תרמו להתאוששות ניכרת בפעילות בחלק מהענפים; חשמל, ביגוד, ריהוט, דלק ותחבורה. אך כמובן בענפי הפנאי ,התיירות והמסעדות השיפור היה יחסית מזערי.

 

בנוסף, בעקבות המשבר והירידה המשמעותית בפעילות בשל המגבלות, החל מאמצע מרץ נרשמה ירידה של כ-50% בהתעניינות לשכירת דירות לצד ירידה מקבילה של דירות להשכרה, בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה. כך עולה מניתוח של בנק ישראל. יחד עם זאת בשבועיים האחרונים של אפריל ניכרת התאוששות משמעותית בחיפושים.

 

באשר לנעשה באירופה אומר קליין כי נתוני הצמיחה הראשוניים בגוש האירו לרבעון הראשון היו כצפוי מזעזעים כאשר התוצר התכווץ ב-14.5% בשיעור שנתי, חלש מהצפי והרבעון הגרוע ביותר מאז הקמת גוש האירו. איטליה וצרפת פרסמו אומדנים להתכווצות של קרוב ל-20% בשיעור שנתי – הגרוע ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. נתוני הרבעון השני צפויים להיות רעים לא פחות ושיפור ניתן יהיה לראות רק ברבעון השלישי.

 

בדומה לתמונה בישראל שיעור האבטלה בגוש האירו רשם עלייה זניחה בלבד ל-7.4%. הסיבה היא התמיכה המאסיבית שמעניקות הממשלות לעובדים, כך שנכון לסוף אפריל ב-5 הכלכלות הגדולות יש קרוב ל-30 מיליון עובדים שמקבלים תשלומים ישירים מהמדינה או שהמעסיקים מקבלים עבורם סבסוד חלקי של השכר.

 

בארה"ב הרבעון הראשון היה החלש ביותר מאז 2008 אך הפעילות ברבעון השני תיפול לשפל חסר תקדים. האומדן הראשוני לתוצר בארה"ב ברבעון הראשון היה התכווצות של כ-4.8% בשיעור שנתי. יש לזכור שעיקר ההשתבתה החלה רק בשלהי הרבעון ולכן כרגע הנתונים לרבעון השני צפויים להיות הגרועים ביותר מאז שנות השלושים, בעיקר מכיוון הצרכן האמריקאי שמהווה את עיקר הצמיחה בכלכלה.

 

איתות לכך ניתן לראות בנתון הצריכה הפרטית הריאלית לחודש מרץ שירד בשיעור ניכר של 7.2%. יש לציין שההכנסה הריאלית ירדה בשיעור מתון יותר (1.2%-), ולכן נרשם זינוק בשיעור החיסכון של משקי הבית.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה