22:55
חמישי22 באוגוסט 2019
כתבות נוספות
כלכלני לאומי: תמונת הצמיחה הכלכלית ברבעון השני חיובית יחסית ולא תומכת בהפחתת ריבית ... המשך     

מתארחים בספונסר
ביומדיקס / רן נוסבאום
בתאריך 3.1.07 התארח רן נוסבאום, מנכ”ל חברת ביומדיקס, בפורום שבאתר ”ספונסר” במסגרת הפינה ”מתארחים אצל ספונסר”.
רן בן 33, בתפקידו הנוכחי הנו מנהל ושותף בפונטיפקס ומנכ”ל ביומדיקס. לפני כשנתיים ייסדו רן, תומר קריב ואלי הורביץ את פונטיפקס, חברת השקעות הפעילה בתחום מדעי החיים ומחזיקה בחברת ביומדיקס.

רן התייחס במפגש לחברת ביומדיקס ולחברות המחוזקות על ידה.

להלן סיכום המפגש...
בתאריך 3.1.07 התארח רן נוסבאום, מנכ”ל חברת ביומדיקס, בפורום שבאתר ”ספונסר” במסגרת הפינה ”מתארחים אצל ספונסר”.
רן בן 33, בתפקידו הנוכחי הנו מנהל ושותף בפונטיפקס ומנכ”ל ביומדיקס. לפני כשנתיים ייסדו רן, תומר קריב ואלי הורביץ את פונטיפקס, חברת השקעות הפעילה בתחום מדעי החיים ומחזיקה בחברת ביומדיקס.

רן התייחס במפגש לחברת ביומדיקס ולחברות המחוזקות על ידה.

להלן סיכום המפגש.

שאלות לגבי ביומדיקס:

מה השתנה בחברה בחודשים האחרונים שגרם לעלייה החדה במחיר המנייה של החברה (כ-85% מתחילת השנה)?

הסיבה הינה פשוטה - בביומדיקס החלו להבשיל מספר תהליכים עליהם עמלנו זמן רב.
פונטיפקס מינתה את תומר קריב כיו”ר ואותי כמנכ”ל וביחד יישמנו את המתודולגיה של פונטיפקס והפכנו את ביומדיקס לזרוע השקעות נוספת שלנו.
כיום ביומדיקס הינה חברה המאפשרת חשיפה בתחום מדעי החיים לכל דיכפין.
ביומדיקס מחזיקה 25 חברות בתחום החיסונים, החלבונים, מכשור רפואי, הדמיה, ביו -מטריאל ועוד.
תחום מדעי החיים הינו הסקטור הגדול בעולם, בעל צמיחה שנתית של כ-20% מדי שנה, אין סקטור שגדל כך. לנו יש כלים להפוך לגוף גדול ומוביל בתחום ובנושא זה אנו פועלים.

האם להודעה על מינויך כמנכ”ל ב- 26.09.06 היתה לדעתך השפעה על כך?

לא. אני סבור שהעליה הזו הינה מחד, תיקון שהיה מחוייב המציאות לנוכח פעילותנו ומאידך, העובדה שתומר ואני לקחנו את המושכות בחברה היא שסימנה את ביומדיקס כהשקעה כהשקעה אסטרטגית עבור פונטיפקס.
שוק ההון מאמין בדרך שאנו סוללים ולפיכך ביומדיקס עלתה. בשבועות האחרונים גייסנו כ- 30 מיליון ₪ לביומדיקס והפחנו רוח חיים בחברה. מאחר ואנו בונים על ביומדיקס כהשקעה ארוכת טווח - אני בהחלט צופה ימים יפים הרבה יותר ואנני מדבר רק על המניה אלא על מהות, קרי על בנית חברה עצמאית ומשמעותית שתתמקד על הצמחת חברות בארץ. ביומדיקס אינה רק חברת השקעות, אלא מרכז של ידע, קשרים, יכולות גיוס בלתי נדלים, בנסיבות אלה ברור לי שזו משום ריצת מרתון שבסופה ניתן יהא לקטוף פירות.

ביומדיקס נסחרת כיום בשווי של כ- 200 מיליון ₪ (סדר גודל), כאשר החלק המשמעותי הוא בגין החזקה של כ- 75% בחממת מיטב המשקיעה ב- 29 חברות סטארט אפ בתחום הביוטק.
האם אינך חושב שמחירה גבוה מדי, או שמא החלומות אט אט הופכים למציאות?

לביומדיקס אופציה לגדול לכדי 84% ממיט”ב ואולי ליותר מכך. אני סבור שהחברה נסחרת בחסר גדול, מספיק שחברה אחת תצליח כדי שהשווי הנוכחי יגולם מיד. אם החברה תצמיח שלוש או חמש הצלחות, כפי שאני צופה, שוויה של ביומדיקס יהיה גבוה הרבה יותר.

האם הכוונה של ביומדיקס היא להתפתח כחברה לכל דבר ואולי להיות הטבע הבאה או שמא כוונתכם היא להביא חברות להבשלה ולבצע אקזיטים?

ביומדיקס אינה מתחרה בטבע והמודל שלה אחר לחלוטין, ביומדיקס הינה חברת השקעות ותו לא, יש לנו חברות מתקדמות מאד לצד חברות בשלבים קליניים בינוניים ויתרה מכך מדי שנה נכנסים לחברה חמש - שש חברות חדשות ומוקדמות, כך שיש רוחב פס גדול.
אני סבור שביומדיקס היא מבחינת אופציית Call על תחום מדעי החיים בישראל. סטטיסטית ועניינית- אני סבור שחמש עד שש חברות חממה יהפכו להצלחות ומכאן שאם ביומדיקס תחזיק 30% בכל חברה, אזי השווי הראוי שייגזר עשוי לגעת ב- 180-250 מיליון דולר וזאת מבלי להתייחס לעסקאות נוספות, שעומדות בפתחנו כמו רכישת חברות חדשות.
בואו ניקח לדוגמא את ביוסל, היא מחזיקה 20% בפרוטליקס ונסחרת בשווי נאות. אני סבור שביומדיקס יכולה להחזיק חמש או שש חברות כמו פרוטליקס.

מה אחוז השכר השנתי לעובדי החב’ ולדירקט’ ומדוע?

תומר כיו”ר ואני כמנכ”ל לא מקבלים שכר אני רוצה לסמן לשוק ולמשקיעים שהם ואנחנו המנהלים - נרוויח מאותו כיוון, לכולם יהיה אינסנטיב דומה, קרי הצלחה הונית במניה.

מדוע גל ארז החליט למכור את אחזקותיו בחברה?

אין לי מושג. גל איש עסקים חכם ומתוחכם מהטובים בנמצא. הוא עשה רווח והחליט להמשיך למיזמים אחרים שבהם הוא מוביל ולא מובל.

מהי תרומתו בפועל של אלי הורביץ לחברה וכיצד משפיעה העובדה שתומר קריב, יו”ר החברה הנו חתנו?

אלי הורביץ הנו יו”ר פונטיפקס, פונטיפקס הינה חברת ההחזקות באמצעותה השקענו בביומדיקס. אלי הינו האסטרטג שעל פיו תומר ואני מתיישרים ופועלים.
לטעמי אלי הוא המנהל והאסטרטג הטוב ביותר בישראל, אולי בעולם כולו. אלי מסייע בכל נקודת התלבטות חשובה שיש לנו.
זולת זאת, אלי הוא יו”ר פרוטליקס, חברת פורטפוליו של מיט”ב והוא זה שהוביל את הפיכתה לחברה משמעותית ומובילה, כך שהסיוע שלו לכלל החברות הינו משמעותי מאד.
אלי הינו ”חוני המעגל” תמיד רואה קדימה, חושב לטווח ארוך, מעורבותו הינה נכס צאן ברזל עבורנו.

תומר, הוא אחד מאבות ההון סיכון בישראל, על כתפיו מוטלת חובת הוכחה שנבחנת מדי יום על ידי שוק ההון ומכאן שכולם מרוויחים מקשר הדם הזה.
בין אלי לבין תומר יחסים מצויינים וברור לכולם שלא אלי ולא תומר חברו יחד בשל העובדה שהם קרובי משפחה אלא בגין העובדה שאלי רואה בתומר כאחד האנשים המוכשרים בישראל בתחום.

מה התכניות של החברה לשנת 2007?

אני מניח שעד פברואר 2007 יהיו לביומדיקס ארבע חברות בת בורסאיות, אחת בניו יורק ושלוש בתל אביב. בנוסף ננסה לקבל חמש עד שבע חברות חדשות לחממה ובעיקר לבחון אפשרות להנפיק את ביומדיקס בארה”ב. מעבר לכך, אנו בוחנים רכישות שונות, על מנת לדאוג גם לגידול אורגני. מהלך שכזה ישנה את פניה של ביומדיקס מחברה שמאיצה חברות לחברה שכבר הצליחה להבשיל חברות ולקדמן להפוך לחברות עצמאיות וממומנות היטב.
יש לנו את הצוות הניהולי הטוב ביותר שיש, אלי הורביץ כאסטרטג, תומר ואותי כטקטיקנים שמוציאים מהכח לפועל תוכניות לבניית ביומדיקס כחברת ”אוורגרין” בעלת מובהקות במדעי חיים, לצידנו פועלים ד”ר אהרון שוורץ כיו”ר החממה, אהרון לדידי הוא מאבות הביו-טק בארץ ומשמש כיום כסגן נשיא בכיר בטבע. מר צביקה רובינשטיין משמש כמנכ”ל מיט”ב ומתחתיו פועלים שישה מנהלים ברמות הגבוהות ביותר שאמונים על בניית החברות. אין אף גוף בישראל שיכול להתהדר בשדירה ניהולית מרשימה כל כך.

מתי לדעתך מהלך של הנפקת ביומדיקס בחו”ל יוכל להבשיל ולצאת לדרך?

כשהזמן יבשיל. להערכתי בין 10 ל-24 חודשים. עם שותפנו שהם בעלי נסיון שכבר הצליחו להנפיק חברות בחו”ל ולגייס להם סכומי עתק, כמו גם לנהל ולהוביל עסקאות רכישה גדולות, ברור לי שנוכל להשיג כמעט כל מטרה ראויה ומעשית.
הקבוצה כבר עשתה זאת עם פרוטליקס וכעת נותר לה להעתיק את השיטה.

לאחרונה דווח כי אתם במשא ומתן לרכישת חממת ביו טכנולוגיה נוספת. היכן עומד המו”מ?

מאחר והנושא מורכב ורגיש אוכל לומר כי אם ביומדיקס תרצה לרכוש את החממה הנוספת, אזי נעשה כן. המדובר, הלכה למעשה, בהחלטה שהיא רק שלנו ותו לא. יש לנו מחשבות לגידול אורגני, לרבות מיזוגים ורכישות. החברה היא פלטפורמה בעלת איכיות של ניהול, פיננסים ובעיקר תכנון ארוך טווח.

היכן עומדת תביעתה של החברה הכלכלית - קריית שמונה כנגד ביומדיקס וכיצד אתה מעריך שהיא תסתיים?

התביעה תסתיים (להערכת באי כוחנו) בתוך 4 חודשים בנצחון מוחלט ומוחץ של ביומדיקס. התמזל מזלנו והשופט זפט, מטובי השופטים בישראל יושב על כס השיפוט.

אילו גורמים לדעתך יוכלו להכשיל את ביומדיקס מלהגיע ליעד הרצוי?

האתגרים שעומדים בפני ביומדיקס הינם בעיקר יכולת לצלוח נסויים קליניים בחברות בנות.
אני סבור שהמכשול הראשון היה לצרף אנשים טובים שינהלו את החברות שלנו, ברם שמנו את כל יהבנו על סוגיה זו ואכן צירפנו בכירים מחברת טבע, אמג’ן, ג’ונסון אנד ג’ונסון, בארד ועוד שהם היום המנכ”לים והיו”ר של החברות. יש לנו לפיכך, יכולת לגייס אנשים טובים - שדירה ניהולית איתנה ולגייס כסף, כל שנותר הינו להתוות דרך רגולטורית וקלינית ראויה.

פרוטליקס:

באיזה שלב עומד הניסוי, האם לדעתך נראה בקרוב תרופות המיוצרות בשיטה הזו ומהו לדעתך השווי הריאלי של החברה כיום?

הניסוי יכנס לשלב השלישי ואני סבור שהפלטפורמה הזו עשויה לייצר חלבונים רבים בשיטה של בטוי בתאי צמח. התחום הביו-גנרי עשוי להיות מובל ע”י פרוטליקס. זהו תחום חם שבו פועלות כיום טבע וסנדוז ופרוטליקס יכולה לקחת הובלה כשיטה זולה ויעילה. לדעתי שווי החברה כיום הנו בין 500-700 מליון דולר.

איך לדעתך ישפיע המיזוג האחרון של פרוטליקס עם חברת Orthodontix שבשליטתו של דר’ פיליפ פרוסט, לשעבר מנכ”ל איווקס, על חברת פרוטליקס?

זה מיזוג מוחלט של שלד בורסאי, החברה האמריקנית ופרוטליקס הן אישיות משפטיות שההחזקות בהן זהות ואין בהן שוני. פרוטליקס תסחר בתחילה בבוליטין בורד ובהמשך תעבור להסחר ב- AMEX.

החברות השונות המוחזקות ע”י ביומדיקס:

מלבד פרוטליקס המוכרת, אילו חברות נוספות הן לדעתך בעלות פוטנציאל גבוה של הצפת ערך בעתיד הקרוב?

החמישייה הפותחת שלי הנה: נסווקס (שמפתחת חיסונים לשפעת, לצהבת, לאנטרקס ולשפעת עופות), קולפלנט (שמפיקה קולגן אנושי מצמח טרנסגני), אנדוגן (חברת מכשור רפואי שקיבלה אישור FDA ופועלת בתחום מניעת צניחת איברים ודליפת שתן), ואלוטקס (שפעילה בתחום צפוי סטנטים ללא שימוש בפולימר באמצעים אלקטרו כימיים).
גם ביומגנזיום, הליקס ויו. סי. קאר יפרצו השנה. כולן חברות שעשויות לשנות את עולם הרפואה.

באמצע נובמבר פורסם כי סגן יו”ר פריגו ומבעלי השליטה בבזק, מורי ארקין, בוחן אפשרות השקעה בנסווקס ולהיהפך ליו”ר החברה. היכן עומדים הדברים בשלב זה והאם זהו מהלך רצוי מבחינתכם?

מורי ארקין הנו איש חכם שבנה חברה יוצאת מהכלל ומכר אותה לפריגו. כיום מורי משמש כסגן יו”ר פריגו והוא מחוייב חוקית וערכית לחברה זו, כך שנסווקס אינה על הפרק.
מורי הוא טיפוס יוצא דופן, בעל חכמת לב, נסיון רב, צניעות ובעיקר רב פעלים - אני מקווה שיום אחד נרחיב את שיתוף הפעולה עימו.

אין ספק שקיים פוטינציאל רב שוק החיסונים מוערך ב17 מיליארד היכן מתברגת נסווקס בשוק זה והאם החלו הנסויים על בני אדם וכמה זמן עד האישורים הסופיים במקרה שהכול טוב וחיובי?

נסווקס מפתחת מספר רב של חיסונים, לרבות אמצעי הובלה תוך הבטחה לכאורית שהחיסון הגנרי שינתן על ידי נסווקס יהא משופר, כלומר אפקט אג’וונטי.
במידה והכל יהיה קשורה, נסווקס עשויה לשכפל את החברה הקנדית אי.די ביומדיקל שנרכשה על ידי גלקסו סמית קליין לפני חצי שנה בשווי של 1.4 מיליארד דולר.
נסווקס הנה חברה יוצאת דופן שכן אין בה סיכון טכנולוגי גדול, היא מתבססת על פיתוח של גדול חוקרי ישראל פרופ’ חזי ברנהולץ שהמציא את תרופת הדוקסיל שנמכרת על ידי ג’ונסון אנד ג’ונסון ב-640 מליון דולר מדי שנה.
סבורני שעלנו לפתח שיתופי פעולה עם חברות בינלאומיות שפועלות בתחום כדי לקבל וולידציה לטכנולוגיה שלנו וכך ישתקף השווי. החברה הזו עשויה להיות החברה השניה שתפרוץ אצלנו.

עפ”י דוח Q3 אבן הדרך הקרובה (והיחידה עפ”י הדוח) היא לרבעון הראשון של 2007 (התקן ביופסיה). האם מסתמן כי הליקס, תעמוד באבן הדרך ?

על פניו הליקס הינה חברת הדמיה שהסיכון בה נמוך מהסיכון בחברות ביוטכנולוגיה, אני סבור שהצוות הניהולי יעמוד באבן הדרך.
פתחנו בנסויים קליניים בגרמניה ובתל השומר, תוצאות הביניים ידווחו ברם אוכל להתבטא שאנחנו מצפים מהליקס להפוך לחברה משמעותית בפורטפוליו שלנו, מה עוד שהיא מובלת על ידי יו”ר שמילא תפקיד בכיר מאוד בסימנס.

מהו גורם לגיוסים הרבים בתחום הביוטכנולוגיה בתקופה האחרונה?

הסיבה לגיוסים בישראל הינה העובדה שמדובר בסקטור הכי גדול בעולם והכי מתפתח בכלל גם הישראלים רוצים חשיפה לכך.

לסיכום, ברצוננו לציין כי המפגש היה מהנה, מעניין מאוד ויצר עניין רב בפורום. אנו מודים לרן נוסבאום, מנכ”ל חברת ביומדיקס ומנהל ושותף בקרן ההשקעות פונטיפקס, על שהואיל לבוא ולהתארח בפורום ומודים לכל חברי האתר, לאלו שעזרו ושלחו שאלות, לאלו שהיו נוכחים במפגש, לאלו ששאלו שאלות בזמן המפגש ולאלו שנבצר מהם להגיע וקוראים סיכום זה.
מפת אתר
developed by Smart  designed by odedLAB
כל הזכויות שמורות לספונסר © 2016
  •  אין בסקירה זו משום המלצה לקנות את הנייר או למוכרו והעושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
  •  אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.
  •  האתר מתאים לצפיה ברזולוציה 1024x768
  •  נתונים בורסאיים מסופקים ע"י גלובס