כתבות נוספות
מגמה מעורבת בסיום המסחר בתל אביב, מדד הבנקים ירד 0.6%... המשך     

מתארחים בספונסר
מיטב בית השקעות / ליאור כרמון
בתאריך ה- 26.12.06 התארח מר ליאור כרמון, מנהל קרנות ירושלים מקבוצת מיטב, בית ההשקעות השישי בגודלו בארץ, בפורום שבאתר ”ספונסר” במסגרת הפינה ”מתארחים אצל ספונסר”.
ליאור כרמון, בן 36, בעל תואר ראשון בכלכלה ושני במנהל עסקים, מכהן כמנכ”ל ירושלים - קרנות נאמנות מאמצע שנת 1994. מינואר 2006 מכהן כסמנכ”ל במיטב קרנות נאמנות ומנהל נכסים בשווי של כ- 2.2 מיליארד ₪.
ליאור התייחס לשוק המניות והאג”ח הישראלי, והתמקד במניות השורה השנייה והשלישית.
בתאריך ה- 26.12.06 התארח מר ליאור כרמון, מנהל קרנות ירושלים מקבוצת מיטב, בית ההשקעות השישי בגודלו בארץ, בפורום שבאתר ”ספונסר” במסגרת הפינה ”מתארחים אצל ספונסר”.
ליאור כרמון, בן 36, בעל תואר ראשון בכלכלה ושני במנהל עסקים, מכהן כמנכ”ל ירושלים - קרנות נאמנות מאמצע שנת 1994. מינואר 2006 מכהן כסמנכ”ל במיטב קרנות נאמנות ומנהל נכסים בשווי של כ- 2.2 מיליארד ₪.
ליאור התייחס לשוק המניות והאג”ח הישראלי, והתמקד במניות השורה השנייה והשלישית.

להלן סיכום המפגש

התחלנו את המפגש כהרגלנו בשאלת השאלות על המעו”ף ובהמשך על מדדים וסקטורים...

8במהלך השנה האחרונה, סבל שוק ההון הישראלי מתהפוכות רבות, אם מתנודתיות של שוקי העולם ובראשן השוק בארה”ב, ואם שינויים מבית, קרי ראש ממשלה חולה, ממשלה חדשה, מלחמת לבנון השניה ועוד. למרות הכל השיג מדד המעו”ף תשואה של כ- 13.5% מתחילת השנה והראה חוסן. שאלנו את ליאור, האם לדעתו נמשיך לראות זאת גם ב- 2007 ונפגוש את שער 1000 ואף למעלה מכך?

1000 זה מספר ולדעתי אם תימשך מגמת הורדת הריבית, החברות ישפרו ביצועיהן. בנוסף, אם תהיה רוח גבית חיובית מחו”ל, אני בהחלט חושב שהדבר ניתן להשגה.

8במפגש קודם שלנו, התארח אצלנו מר ברק הורוביץ מבית ההשקעות רמקו. ברק טען כי לדעתו במדד הנדל”ן ישנם סימנים לבועה. כמו כן, לפני כשבועיים פורסם כי פסגות אופק (בית ההשקעות השני בגודלו בארץ) החליט לצאת ממניות הנדל”ן. לאור הנ”ל, ביקשנו לדעת מה דעתו על אפיק הנדל”ן לשנת 2007.

מדד הנדל”ן עלה בצורה חדה השנה. להערכתי הדבר נבע ממיתון עמוק שהשוק היה שרוי בו, אני לא חושב שב- 2007 נראה עליות גבוהות כמו השנה, אולם במניות ספציפיות בהחלט ניתן לצפות לעליות נאות גם בשנה הבאה. צריך לזכור שאנו במגמת ריבית יורדת, דבר טוב לשוק הנדל”ן. כמו כן, יש להיזהר לדעתי מהנדל”ן בארה”ב (למגורים) וכן, לדעתי הנדל”ן במערב אירופה גם מיצה עצמו וכעת אנו רואים את כולם נעים מזרחה.
כמו כן ציין ליאור כי לאחר המימוש בארץ, מניות הנדל”ן להערכתו לא מתומחרות גבוה בהשוואה לחברות בעולם (אפילו נסחרות בדיסקאונט מסויים). הסיכון המרכזי גלובאלי - עליית ריביות וירידה ברמות הנזילות שידחפו את התשואות על נדל”ן להשכרה כלפיי מעלה. תחום הנדל”ן להשכרה בארץ נראה מעניין (תשואות יחסית סבירות ופוטנציאל לעליית מחירים).
ליאור הוסיף כי אצלו בקרנות המנייתיות יש משקל עודף לנדל”ן מניב, בעיקר בכיוון אלביט הדמיה, ארזים, סאמיט ובסר.

8מדד הבנקים היה ה- ”מנוע” של השוק בשנים האחרונות ודחף את מדד המעו”ף לגבהים חדשים. לעומת זאת, בשנה האחרונה עשה המדד כ- 5% בלבד. שאלנו את ליאור האם הוא מאמין במניות הבנקים ובתחום המסחר והשירותים לשנת 2007?

הבנקים הם בבואה של המשק. אם המשק יצמח בשיעורים של 4%-5%, להערכתי נראה עליות יפות גם בבנקים. סביבת הריבית הנמוכה והשפעת מדדים גבוהים יחסית, עשויים לשפר מצבם. בעיקרון הבנקים לא נסחרים פה יקר לעומת חו”ל (מכפילים). במיטב אנו מעריכים שהבנקים והצריכה הפרטית יובילו את 2007. אני הייתי מוסיף קצת תבלון של תשתיות ופרמה.

8לגבי ענף הביוטכנולוגיה. הענף נמצא לאחרונה בתנופה, כמו כן, אנו רואים כי אתם מחזיקים במניות חברות ביוסל וקמהדע בקרן ”ירושלים יתר”. מה לדעתכם השווי הראוי לחברות הנ”ל?

תחום הביו, הוא היהלום הבא. או שלא... צריך לפזר השקעות וגם להשקיע בחברות עם תחומי עיסוק ”לא נורמאלים”. חברות הביו (והכרנו את פארמוס בעבר), יכולות להיות מוצלחות מאוד או אכזבות גדולות.
קמהדע - מחיר היעד, 36 ₪. מבוסס על הערכה שמרנית בנוגע לתרופה העיקרית של החברה (סיכון קליני יחסית נמוך).
ביוסל - יש אפסייד של כמה עשרות אחוזים (מניה בסיכון גבוה מאוד).

8בשנה האחרונה אנו עדים לגידול משמעותי במחזורי המסחר במניות היתר (אנו מניחים כי בעיקר בגלל עושי השוק) והדבר מוביל לכניסה מוגברת של כספים למניות אלה. הראלי המצופה של סוף השנה הקדים מעט השנה ומניות יתר רבות השיגו תשואות גבוהות מאוד. האם העצירה האחרונה היא לדעתך עניין חולף או שמניות אלה הגיעו לרוויה מסוימת?

לדעתי לעושי השוק אין כל השפעה. מה שכן קרה, זה מעבר של כסף ממניות כבדות שעשו מהלך חזק בשנים האחרונות, לחברות בעלות צמיחה גבוהה, סיכוי גדול, אולם ברמת סיכון גבוהה יותר. הרוויה כמו העליות יהיו סלקטיביות בהתאם לתוצאות החברות. ס ל ק ט י ב י ו ת לכן אני גם לא תומך בתעודות סל ומדדים.

8צבי סטפק (מנכ”ל מיטב) אמר, שמבחינתו שוק המניות בארץ לקראת סוף המהלך שלו. כיצד מושפעת מכך מדיניות ההשקעות בקרנות?

צבי סטפק הוא אדם עם הרבה קרדיט בשוק. השוק לא זול אחרי העלייה של 4 השנים האחרונות, אולם גם צבי דוגל בסטוק פיקינג. אנחנו במיטב משקיעים הרבה במחקר ויש לנו מחלקת מחקר מעולה בראשות שי יצחקי. מחלקת המחקר מכוונת אותנו למניות שעשויות לתת תשואה עודפת או מזהירה מפני מניות עם מחיר מופרז.
קרנות ירושלים בניהולי ובניהול עמיר לוטן עושות שימוש נרחב במסר באופציות וחוזים ע”מ לשנות חשיפות בהתאם למצב המשק.

המשכנו עם שאלות על מניות ספציפיות...

8מה דעתך על חברת ביומדיקס?

לביומדיקס יש את חממת מיטב בצפון ויש שם הרבה חברות טובות שבמידה ורק חלק יצליחו עם הפיתוחים, יהיה מעניין.

8אנחנו רואים כי אתה מחזיק במניות חברת מיטרוניקס בקרן ”ירושלים נדל”ן”.

מיטרוניקס יש לי בהרבה קרנות וזה סיפור מעניין גם לשנה הבאה לדעתי, אולם לא בשיעורי גידול כמו השנה.

8אילו סקטורים יהיו לדעתך המובילים בשנת 2007 ואילו מניות מתוכם מעניינות אותך יותר?

מבחינת סקטורים: גם הבנקים וגם המסחר והשירותים בעיקר קמעונאות, הם סקטורים מומלצים ל- 2007. הם צפויים ליהנות מצמיחת המשק ומרמת תחרותיות לא גבוה יחסית.
מניות שורה שנייה ושלישית - לא אטרקטיביות באופן מיוחד מבחינת התמחור - מושפעות יותר מכניסה ויציאה של כספים, יעשו יותר טוב בשוק עולה ולהיפך.
אצלי בקרנות המנייתיות יש משקל עודף לנדל”ן מניב בעיקר בכיוון אלביט הדמיה ארזים סאמיט ובסר. ביתר: ארד, דניה סיבוב, גולן פלסטיק, אופיר, המלט ומיטרוקניס. מבין הגדולות אני מתרכז בבנקים הגדולים, קבוצת דלק וקרדן.

הורדת הריבית, תעודות סל וקרנות ירושלים...

8איך לדעתך תשפיע הורדת הריבית המפתיעה על השוקים השונים?

הורדת ריבית מוסיפה חמצן למשק. כבר היום ראינו את תחילת המגמה: דולר מתחזק, צמודים עולים חזק, ולזמן קצר, להערכתי כל עוד הדולר לא מתפרץ, השחרים ממשיכים צפונה.
לדעתי, התשואה בשחרים עתה נמוכה ביחס לסיכון הגלום, ולכן האחזקה שלי בשחרים מינימאלית. לגבי המניות, ברור שריבית הנמוכה מוסיפה רק טוב ולו רק מהעובדה שכדאיות הפיקדון יורדת. אבל ברור שכל ההיוון מקבל מכנה נמוך יותר המוביל לשווי רב יותר.

8עד לאן יגיע לדעתך שער הדולר?

למי ניתנה הנבואה? צריך לזכור שהדולר בארץ מושפע מהתנהגות הדולר בעולם. המשך החלשות של הדולר בחו”ל אל מול האירו תשפיעה גם כאן. אם זאת, להערכתי, לאורך זמן הדולר יחזרו לרמה של 4.3-4.4 ש”ח לדולר. יכול להיות שאם המצב הכלכלי, ביטחוני ופוליטי יהיו חיוביים, תתאפשר רמת ריבית נמוכה יותר. אולם במזה”ת אנו ב- ”חבית נפץ” ולכן צריך להיזהר.

8לאור הגדלת הציפיות לאינפלציה נוכח ירידת הריבית, איזה אג”חים מומלצים היום לדעתך באפיק השקלי? ואיזה אג”ח צמודי צמד מומלצים היום? חברות? אג”ח להמרה? וכו’

באפיק השקלי הייתי נזהר עכשיו. בשקלי לדעתי הגילון מהווה הזדמנות מעניינת. אני מוכר שחרים ארוכים, כמו שכתבתי הסיכון גבוה והתשואה נמוכה ביחס לאפשרויות כגון גליל בינוני ואג”ח קונצרני בדירוג טוב ובפיזור רחב. בצמודים אני מתמקד ב- 5480 ובקונצרני יש לנו תיק מאוד מגוון עם פיזור רב ענפי.

8מה דעתך על הכוח הגובר של תעודות הסל בארץ ובעולם אל מול קרנות הנאמנות אשר סבלו ממשיכת כספי ציבור בתקופה האחרונה? ואיך אתם במיטב נערכים ומתמודדים עם שינויים אלה באחזקות הציבור? כתבת שאינך תומך בתעודות סל אך מעטות הקרנות שמצליחות להכות את המדדים.

הציבור צריך לעשות מה שטוב לו ו- ”לנקות רעשים”. הבעיה היא שהציבור לא תמיד מבין או יודע מה טוב בשבילו. וכאן בא התפקיד של היועצים בבנקים, שאמורים לכוון את הלקוחות לכלים איכותיים. תעודות הסל הן כלי נחמד, אבל לא מצוין! היתרון של הקרנות הוא, שהן לא חייבות להחזיק מניות הנסחרות במחיר גבוה וזאת בשונה מהתעודות.
בקרנות שלנו אנו מנסים להפיק את המקסימום ולהכות את המדדים. מי שלא מכה את המדד אין לו זכות קיום - לדעתי. משלמים לי להכות את המדד!

8מדוע ספינת הדגל, קרן הנאמנות ירושלים אג”ח חברות, יורדת כבר חודשיים, ואיך הקרן מתכוונת לעצור זאת?

ירושלים אג”ח חברות מנוהלת ע”י עמיר לוטן ומכה את מדד אג”ח קונצרני בחודשיים האחרונים בכחצי אחוז. הקרן מושפעת מירידות של אג”ח קונצרני כתוצאה מהצפה זמנית של אג”ח לא סחיר כגון מקורות. להערכתי (וכבר היום ראינו עליות יפות של כ- 0.32% בקרן), הקרן תמשיך להיות מעניינת גם בהמשך. יש בקרן פיזור נרחב, גם של ענפים וגם של חברות - פיזור משמעו הקטנת סיכון. הקרן צריך לזכור מוגבלת לחשיפה מנייתית של עד 10% ונכון להיות אנו ב- 3% חשיפה למניות לערך, אולם יש לנו חשיפה של 10% למט”ח.

8האם קרנות מיטב משקיעות גם בתחומי הננוטכנולוגיה, מים ואנרגיה חלופית? איך הן רואות הם התחומים האלה בטווח הבנוני? האם הן מתכוונות להשקיע בתחומים אלו?

מיטב משקיעה בכל כיוון בו ניתן להביא תשואה למשקיעים. יש למיטב קרנות המשקיעות בדיוק בתחומים אלה. התחומים האלה הם תחומי נישה שצריך לזכור שהם לא ב- ”מיין סטרים”, אולם יש שם פוטנציאל רב וכך גם הסיכון. התחומים הנ”ל נסחרים בעיקר בחול ולכן מושפעים גם משינויי מטבע. ולראיה השנה היה תיסוף משמעותי שפגע בתשואות.

8האם במיטב אתם עושים שימוש בתורת הניתוח הטכני?

אני יכול להעיד על עצמי, אני לא עושה שימוש בניתוח טכני אולם אני מציב לעצמי חסמים וסטופ לוסים כמו שנכון לדעתי לעשות במסחר באופציות וחוזים. לעיתים בפעילות תוך יומית אני קונה או מוכר וסוגר פוזיציה כאשר המחיר הגיע לרמה מסוימת - מגדר עצמי לטוב ולרע.

8האם קניית הקרנות (קרנות ירושלים) על ידי מיטב, שינתה במשהו את הניהול בקרנות ירושלים?

לקרנות ירושלים עצמאות מוחלטת. יאמר לזכותו של צבי שהוא נותן לנו חופש פעולה מלא ולעיתים הקרנות של מיטב נמצאות בחשיפות שונות מהותית מקרנות ירושלים. למעשה, ישנם שני מוצרים (תחליפיים ניתן לאמר). המעבר למיטב עשה רק טוב לכולם - win win.

לסיכום, ברצוננו לציין כי המפגש היה מהנה ומעניין מאוד ויצר עניין רב בפורום. אנו מודים למר ליאור כרמון מנהל קרנות ירושלים מקבוצת מיטב, על שהואיל לבוא ולהתארח בפורום ומודים לכל חברי האתר, לאלו שעזרו ושלחו שאלות, לאלו שהיו נוכחים במפגש, לאלו ששאלו שאלות בזמן המפגש ולאלו שנבצר מהם להגיע וקוראים סיכום זה.
מפת אתר
developed by Smart  designed by odedLAB
כל הזכויות שמורות לספונסר © 2016
  •  אין בסקירה זו משום המלצה לקנות את הנייר או למוכרו והעושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
  •  אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.
  •  האתר מתאים לצפיה ברזולוציה 1024x768
  •  נתונים בורסאיים מסופקים ע"י גלובס