דר יפעת שאשא ביטון, שרת הבינוי והשיכון קרדיט: קרין גרין

המדינה תשקיע 40 מיליון ₪ במימון מיזמי התחדשות עירונית

מטרת התוכנית לקדם התחדשות עירונית המאורגנת על ידי ארגונים ללא מטרות רווח, גם במקומות בהם אין כדאיות כלכלית ליזמים פרטיים

חדשות ספונסר 24/02/2020 12:12

א+א-

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אגף מרקם ותיק במשרד הבינוי והשיכון ומשרד האוצר, מקדמים בימים אלה מהלך ראשון מסוגו לסיוע במימון מיזמי התחדשות עירונית חברתית, במטרה לעודד התחדשות עירונית המאורגנת על ידי ארגונים ללא מטרות רווח, גם במקומות בהם לא קיימת כדאיות כלכלית.

 

בימים האחרונים הושלם הליך בחירת הזוכים בקול הקורא שפורסם לפני כשנה, ונבחרה המינהלת להתחדשות עירונית לוד, הפועלת במסגרת החברה הכלכלית העירונית, בשיתוף עם עמותת ג’ינדאס הפועלת בעיר, וארגון "ארץ עיר" הפועל בשכונת קרית אליעזר בחיפה.

 

השכונה קיבלה ליווי לאורך כל הדרך על ידי המינהלת להתחדשות עירונית בחיפה, בראשותה של גב’ אורנה מור. ההצעות שזכו, כוללות התחייבות לכך שכ-10% מיחידות הדיור שייבנו ייועדו לדיור בר השגה ויושכרו בשכר דירה מופחת, וכן התחייבות לשילוב תוכניות חברתיות אשר ילוו את תושבי השכונות.

 

יוזמתם של משרד הבינוי והשיכון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית נוצרה מלכתחילה בשל הפערים המשמעותיים בין השכונות השונות ברחבי הערים. בחלק מן השכונות, קיים פוטנציאל לקידום תהליכי התחדשות עירונית באמצעות יזמים פרטיים, בעוד שבשכונות אחרות לא קיים פוטנציאל דומה, בשל היעדר כדאיות כלכלית. פעמים רבות הדבר נובע מנראותה של הסביבה הפיזית, ולעיתים אף בשל הסביבה החברתית.

 

כעת יוכלו שני הארגונים החברתיים הפועלים בתיאום עם הרשויות המקומיות, לעשות שימוש במימון הנרחב כדי לקדם תהליכי התחדשות עירונית בשכונות המוחלשות - קרית אליעזר ובית הקשתות - בהן קיימת כדאיות כלכלית נמוכה לביצוע תהליכים אלה.

 

שכונת קרית אליעזר בעיר חיפה, מאופיינת באוכלוסייה מעורבת המשלבת עולים חדשים ותושבים המשתייכים למגזר הערבי. ההשקעה תממש את הפוטנציאל של השכונה, הקרובה לים ולמרכזי תעסוקה, תרבות ופנאי בעיר התחתית. לאחר סיום פרויקט ההתחדשות העירונית יתווספו לשכונה, 1,182 יחידות דיור חדשות, ו-30 יחידות דיור להשכרה בהישג יד, 5,900 מ"ר שטחי מסחר, ו-1,800 מ"ר שטחי ציבור.

 

מתחם בית הקשתות בעיר לוד, הנמצא בשכונת רמת אשכול, ממוקם בסמוך לעיר העתיקה של לוד ולנתב"ג. השכונה מאופיינת באוכלוסייה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, המשתייכת ברובה למגזר הערבי, ובמבני רכבת ו-H. לאחר סיום הפרויקט, יתווספו לשכונה 543 יחידות דיור חדשות בעשרה מבנים גבוהים, תוך שמירה על מבני הציבור הקיימים ועל השטחים הפתוחים. הפרויקט מצטרף לפרויקט נוסף אותו מובילים אגף מרקם ותיק והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, בתחום התמ"א. 

 

החברה הכלכלית לוד ועמותת ג’ינדאס, אשר נבחרו לקדם את המיזם במתחם הקשתות בעיר לוד, זכו בסיוע של 24 מיליון שקלים עבור הפרויקט. ארגון "ארץ עיר", זכה ב-16 מיליון ₪.

 

בנוסף, כל ארגון יקבל תמיכה של מיליון ₪ מטעם הרשויות המקומיות. הכסף יושקע בהקמת פרויקטים להתחדשות עירונית אשר יכללו חידוש פיזי של המבנים, הקצאת חלק מיחידות הדיור להשכרה במחיר מופחת לטווח ארוך, וכן חידוש של המרחב הציבורי העוטף את המבנים.

 

הכסף יסייע במימון תוכנית חברתית ארוכת טווח עבור תושבי השכונה, אשר תעבור את אישור אגף מרקם ותיק במשרד הבינוי והשיכון. התשלום יועבר בהדרגה, ובהתאם לאבני דרך שייקבעו מראש.

 

שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא ביטון: "היום יוצא לדרך פרויקט חברתי ראשון מסוגו, עם השלמת הקול קורא שיזמנו במשרד הבינוי והשיכון והרשות להתחדשות עירונית. מודל חברתי זה, מאפשר איגום משאבים יוצא דופן בין ממשלה, פילנתרופיה ומיזמי התחדשות עירונית-חברתית.

 

אני גאה בפרויקט החשוב הנוסף שיוצא לדרך בהובלת המשרד בראשותי. הקול קורא מהווה צעד נוסף בדרך לתיקון חברתי אמיתי שאנו מובילים, באמצעות התחדשות עירונית ופעילות חברתית אמיתית בפריפריה ולטובת אוכלוסיות מוחלשות".

 

יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן: "הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית שמה לנגד עיניה את ההיבט החברתי בפרויקטים של התחדשות העירונית מיום הקמתה. אנו גאים לאפשר את שיתוף הפעולה עם גופים פילנתרופיים מרכזיים מעין אלה, כדי להאיץ את הטיפול בשכונות המוחלשות הללו בלוד ובחיפה, שאינן בעלות כדאיות כלכלית.

 

אנו מאמינים כי בעזרת התנעה של פרויקט נקודתי בערים, תיווצר השפעה אשר תסייע לשקם את הסביבה כולה, וכך נחולל שינוי גדול בערים ובסיס חברתי שווה והוגן". 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה