חדשות שוק ההון

הכה את הנושא – גיוסים

הגולש "נשמא" מסביר בצורה פשוטה את נושא הגיוסים

חדשות ספונסר 26/01/2020 16:20

א+א- 10

נתחיל מהבסיס, חברה מגייסת כסף או כשהיא צריכה או כשהיא יכולה. בפינה הפעם לא נדבר על איך מזהים שחברה נמצאת לקראת גיוס, נגענו בזה מעט בפינות קודמות ואולי נרחיב בהמשך. הפעם ננסה להראות את אפשרויות הגיוס העומדות בפני החברה ולא משנה כרגע אם כתוצאה מצורך או יכולת. נעמוד על ההשפעות של כל אחת מהדרכים עלינו המחזיקים/ משקיעים/ סוחרים ובכלל, בואו נתחיל.

 

הלוואה:

החברה יכולה לקחת הלוואה אם מגורם פיננסי ואם מבעלי עניין או כל גורם אחר. במצב הזה כמות המניות למסחר לא משתנה, שווי השוק של החברה לא משתנה, החברה לא מדללת אבל לוקחת על עצמה התחייבות לשלם את ההלוואה לפי תנאים קבועים מראש של החזרים הכוללים ריבית וקרן ההלוואה אם ביחד או לחוד. לעיתים בעל העניין ממיר את ההלוואה במניות כאשר לחברה יש קושי להחזיר את ההלוואה או כל סיבה נוספת.

 

גיוס באמצעות מניות:

החברה יכולה לפנות להקצאה פרטית מחוץ לשוק. לרוב תינתן הנחה על המחיר שבמסחר אבל לא מחייב. המניות נשארות חסומות למסחר לחצי שנה, שווי השוק יתעדכן בהתאם לאחר חצי שנה, הדילול יתבצע בכניסת הניירות למסחר בתום החצי שנה.

 

היתרון בגיוס זה הוא שאין התחייבות לשלם, זו לא הלוואה. המשקיע קושר קשר בעצם בין ביצועי הנייר ל״הלוואה״ שלו וללא ריבית. חשוב לציין שלעיתים ניתנת למשקיעים בסוג כזה של גיוס הגנה מפני גיוס נוסף בתנאים זולים יותר ממה שהם רכשו אז צריך לבחון גם את זה.

 

בנוסף להקצאה פרטית יש גם גיוס ציבורי, בו בעצם החברה פונה לכלל הציבור בהצעה לרכוש מניות במחיר מוסכם מראש. במצב הזה המניות לא חסומות ונכנסות למסחר ימים ספורים לאחר הגיוס. שווי השוק יגדל בהתאם לכמות המניות המצטרפת כפול המחיר במסחר (כמו שהסברנו בפינות קודמות של הקצאות), הדילול כעומק הגיוס וגם כאן אין התחייבות של החברה לשלם ובעצם המשקיעים קושרים גם כאן קשר בין ביצועי הנייר ל״הלוואה״ שלהם וללא ריבית.

 

אופציות:

אופציות זאת בעצם דרך נוספת לתמרץ או לתגמל משקיעים שמשתתפים בגיוס בגין ההשקעה שלהם ולקשור קשר לגיוס נוסף ביחס למחיר המניה. תנאי האופציה קבועים מראש (מחיר המימוש ותקופת המימוש) כאשר למעשה, המניות יכנסו למסחר רק במימוש האופציה למניה. שווי השוק יושפע רק לאחר מימוש אופציות למניות ככמות המימוש כפול מחיר המניה במסחר והדילול באותו יחס. חשוב לציין כי ניתן להנפיק אופציות בלבד או כחבילה עם מניות או אג"חים או כל דבר אחר.

 

זכויות:

מאוד דומה לאופציות אבל עם סייג, פונה למחזיקי המניה הקיימים. גיוס באמצעות זכויות בעצם מקנה זכות למחזיקי המניה לרכוש מניות נוספות של החברה במחיר מוסכם מראש ועד תאריך מוסכם מראש בעוד הנפקת אופציות בגיוס ציבורי פונה גם למי שאינו מחזיק מניה באותה נקודת זמן. כאשר חברה מנפיקה זכויות ואני מחזיק במניה של החברה אוטומטית אני מקבל את הזכות לרכוש מניות נוספות של החברה לפי תנאי הזכויות.

 

ישנו יום אחד שבו מתאפשר לי לסחור בזכות הזאת ולהעבירה לאחר. רק לאחר מימוש הזכות למניה הן יכנסו למסחר והמזומן ייכנס לחברה. ביום הקצאת הזכויות שווי השוק יקטן בהתאם לכמות הזכויות שיונפקו. מחיר המניה ביום שלאחר הקצאת הזכויות יורד לפי שווי הזכויות, כמות המניות עדיין לא משתנה, הדילול יבוצע במימוש הזכויות למניות.

 

אג״ח:

איגרת חוב כשמה כן היא. החברה בעצם לוקחת על עצמה התחייבות לשלם את ההלוואה לפי תנאים ידועים מראש ומוסכמים בדומה להלוואה מהדוגמא הראשונה עם סייג, גם באג״ח ניתן לסחור. במצב הזה כמות המניות במסחר לא משתנה, שווי השוק לא משתנה, החברה לא מדללת אבל לוקחת על עצמה התחייבות לשלם את ההלוואה.

 

 

מקווה שעושה קצת סדר בבלאגן ומראה יתרונות חסרונות של כל אחת מהשיטות ואת ההשפעות שלהן עלינו בעלי המניות, משקיעים וסוחרים.

 

10 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  @שרביט

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  shmulic12 26/01/2020 21:51

 2. 2
  TROV

  מדרגות יורדות בשבועיים האחרונים נכנס כסף. מתניעים את המניה עם מחזורים מעיפים למעלה ובום |136| דפוס שחוזר על עצמו - תהיה זהיר שם
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  רם 26/01/2020 21:51

 3. 3
  רם אתה רואה משהו ב TROV שבועי?

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  shmulic12 26/01/2020 21:31

 4. 4
  קצר וקולע |4|

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  רם 26/01/2020 21:29

 5. 5
  לדעתי יש לו משהו עליך

  אין מצב שככה אתה מפרגן בקלות. משהו מריח לי לא טוב וזה לא בלון תבערה מעזה |26|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  Liron101 26/01/2020 21:07

 6. 6
  תראה איך מהלכי היום קשורים לשוק...

  ישבתי עם המנהל שלי היום ( הפקטיבי לא אשתי.. ) שייעץ לי להסתכל על הדברים במאקרו ולא במיקרו.. התווכחתי איתו ולבסוף השתכנעתי.. השתכנעתי שיש זמן ומקום לכל דבר.. אני נותן שורות מאקרו ואז בא אטוק עם עקשנות המיקרו הנפלאה שלו.. בסוף צריך בכמה שורות להבהיר כיוון/גישה/אבני דרך... מאקרו למרות שאני מאוד אוהב את זה שאתה מחדד נקודות נוספות תמיד אחרי פינות|34| תמשיך כך!! המשך ערב מהנה אולי תכתוב כבר לפינה? אני אדבר עם מי שצריך כדי שכולנו נחכים|4| אבל תמצא לה שם משלך... על זה הוצאתי זכויות..
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  נשמא 26/01/2020 18:16

 7. 7
  הון רשום. + אגח להמרה.

  כל גיוס של הון - יוצר דילול לבעלי מניות קיימים. ההחלטה על גיוס היא ביידי הדירקטוריון. אבל במסגרת שנקבעת מראש ע"י האסיפה ונקראית ההון הרשום. רק האסיפה יכולה להחליט על הגדלת ההון הרשום. למשל טוגדר - יש הון רשום של 100 מיליון מניות. מהן הונפקו ונפרעו - 55.6 מיליון ועוד 5 מיליון אופציות. הדירקטוריון לא יכול להחליט מחר על הנפקת 40 מיליון מניות או אופציות או זכויות ל40 מיליון מניות. קודם האסיפה של בעלי המניות צריכה להחליט על הגדלת ההון. אגח להמרה = אגח + אופציה להמרה למניה. נרשמת כחוב. אחרי המרה - חוב הופך להון.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 26/01/2020 18:09

 8. 8
  אלוף המנתח הדנטלי הזה|1|

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  האנליסט הסבלני 26/01/2020 17:30

 9. 9
  תגיד את זה לאשתי...|1|

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  נשמא 26/01/2020 17:28

 10. 10
  תודה לנשמא האחד והיחיד|16|

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  דובי 26/01/2020 16:33