עיכוב נוסף באישור תוכנית הבנייה במתחם פי גלילות

הועדה המחוזית דרשה מרשות מקרקעי ישראל לתקן פעם נוספת את התכנית שהוגשה לאחר שנתגלו בה ליקויים רבים

חדשות ספונסר 02/01/2020 12:12

א+א-

עיכוב נוסף לתוכנית פי גלילות. בהחלטה של הועדה המחוזית תל אביב עולה נפסק כי על רשות מקרקעי ישראל לעשות שינויים נוספים בתוכנית לאחר שנתגלו בה ליקויים.

 

תוכנית פי גלילות כוללת שטח של כ- 1,870 דונם ומוגדרת בין: כביש 20 (נתיבי איילון) ממזרח, כביש 5 מצפון, כביש 2 (דרך נמיר) ממערב ושטח לפיתוח עתידי של ת"א מדרום. בתחום התכנית מאושרת תכנית מתאר רש/ 800 המגדירה את ייעודי הקרקע והיקפי הבניה וכעת הועדה דנה בתוכניות המפורטות לאחר שהוגשו להן התנגדויות.

 

לתוכנית המפורטת הוגשו 21 התנגדויות אשר נשמעו בפני הוועדה, לאחר ששמעה את המתנגדים ואת תגובת הוועדה המקומית ומגישי התוכנית, החליטה הוועדה בתאריך 20.05.2019 החלטת ביניים בה הורתה על הכנת חלופה לעדכון תשריטי התוכנית והנספחים הרלוונטיים בהתאם לעקרונות אשר פורטו בהחלטתה.

 

בהמשך להחלטת הביניים, עורכי התכנית הגישו ללשכת התכנון מסמכים מתוקנים, המסמכים נבחנו בלשכת התכנון הן בהיבט התכנוני, הן בהיבט הסביבתי והן בהיבט השמאי ונמצאו בהם מספר ליקויים בתחום הניקוז, התחבורה, הסביבה וגם בשמאות.

 

כך לדוגמא בנושא השטחים הירוקים הועדה דורשת שהשטחים הירוקים יעטפו את הבינוי בצורת רצפים ירוקים החודרים לשכונה ומספקים דופן לפארק, כך שלחלק גדול של הבינוי תתאפשר גישה ישירה אל הפארק. השטחים הירוקים ישמרו חלק ארי מן השטח אשר נקבע בסקר הטבע העירוני כבעל ערכיות נוף.

 

בתחום התחבורה, בשל העובדה שבתחום התכנית עתיד לקום מרכז תחבורה הכולל מפגש של שני קווי מטרו, בנוסף לתחנת רכבת ישראל ולמסוף אוטובוסים יש לעדכן את התוכנית בהתאם לחוות דעת של משרד התחבורה.

 

התוכנית המפורטת גם אינה מטיבה עם בעלי הקרקעות הפרטיות באזור. בשנים האחרונות נמכרו אלפי חלקות קרקע באזור פי גלילות לרוכשים פרטיים מתוך תקווה שכאשר התוכנית תאושר הם יוכלו לממש את הקרקע ולבנות דירה באחד המתחמים המבוקשים בישראל. אולם התוכנית המפורטת גם לאחר התיקונים מרחיקה אותם מחלום הדירה.

 

עו"ד אביעד שוב ממשרד שוב ושות׳ המייצג למעלה מ – 150 בעלי קרקעות במתחם מסביר כי בעלי הקרקע הגישו התנגדויות לתוכנית המקורית בטענה שהחלוקה למתחמים פגעה דווקא בבעלי הקרקעות הפרטיות בכך שפיצלה את הזכויות שלהם בין שלושה מתחמים כך שמי שקנה קרקע של כ- 100 מטר וחשב שיוכל לממש אותה בעתיד לבניית דירה גילה כי המתחם בו החלקה שלו ממוקמת מפוצל בין מספר מתחמים ולעיתים גם בין מספר שימושים כמו מסחר ותעשייה.

 

התוכנית החדשה כוללת חלוקה של המתחם לשני מתחמים עיקריים (מערבי ומזרחי) אולם במסגרת השינויים בתוכנית מרביתם של שטחי המגורים הוסטו משטחה של החלקה שבבעלות מאות בעלים פרטיים ומהווה מחצית משטחו של המתחם באופן שפוגע בהם קשות. ולכן הוא מעריך שגם לתוכנית החדשה יגישו בעלי הקרקעות התנגדויות מתוך מטרה לקבל זכויות לבניית מגורים בחלקה בה הם ממוקמים

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה