מינהל התכנון מאריך תוקף תקנות המאפשרות ליזמים לבקש תוספת זכויות בנייה

התוקף של תקנות שבס-כחלון היה אמור לפוג ב-1 בינואר 2020 אך בשל פיזור הכנסת יישארו התקנות בתוקפן שלושה חודשים נוספים

חדשות ספונסר 23/12/2019 12:12

א+א-

מינהל התכנון הודיע כי בשל פיזורה של הכנסת ה- 22, תקנות שבס-כחלון, שתוקפן אמור היה לפוג ב- 1 בינואר 2020, יישארו בתוקפן 3 חודשים נוספים לאחר כינונה של הכנסת ה-23. עד היום ניתנו ההקלות מתוקף מהוראת שעה שהוארכה מעת לעת. כעת, לאור פיזורה של הכנסת ולאור הוראות סעיף 38 לחוק יסוד: הכנסת, תוקף התקנות יוארך, כך שהן יישארו בתוקפן עד תום 3 חודשים מיום כינונה של הכנסת ה-23.

 

כזכור, תקנות שבס-כחלון מאפשרות ליזמים לבקש תוספת זכויות בנייה מעבר לקבוע בתוכנית הבנייה המאושרת במסגרת הליך הוצאת ההיתר בוועדת התכנון של הרשות המקומית. בהתאם לתקנון הרשות יכולה לאשר עד 20% תוספת לשטח הבנוי, ועד 30% תוספת למספר הדירות.

 

עו"ד ענת בירן ממשרד ענת בירן משרד עורכי דין מתייחסת להודעת מינהל התכנון ומסבירה כי "ניתן כאן חלון הזדמנויות חשוב להגשת בקשות להיתרי בניה הכוללות הקלת "שבס כחלון" לעוד מספר חדשים. התחולה של הקלת שבס כחלון שמשמעותה – מתן תוספת של עד 20% משטחי הבניה המותרים עבור תוספת של עד 30% ממספר הדירות המותר, הוארכה בכמה חדשים, ומאפשרת להגיש בקשות להקלה.

 

יש לזכור כי תנאי לקבלת התוספת הוא אישור לכך כי התשתיות הציבוריות נותנות מענה לתוספת הדירות ויש שכונות בהן מהנדסי העיר אינם מוכנים לתמוך שתגבור הזכויות מאחר שלטענתם הדבר יעמיס על התשתיות ויחמיר את המצוקה הקיימת כבר היום".

 

לדברי עו"ד בירן "תוספת כחלון שבס מאוד משמעותית בפרויקטים של מחיר למשתכן משום שהיא בעצם מאפשרת ליזמים למצות את אחוזי הבניה ולמקסם את מספר הדירות שייבנו בפרויקט, וכן להוסיף דירות בגדלים המתאימים לקהל היעד.

 

במכרזי מחיר למשתכן המדינה אינה מתירה ליזם לקדם תב"ע לתוספת דירות או זכויות אך מתירה לו לממש הקלות אפשריות, והכלי המרכזי להתאמת התכנון לפרויקטים הללו הוא הקלת כחלון שבס. כמו כן, מדובר בכלי תכנוני ורישויי מאוד חשוב במימוש פרויקטים המבוססים על תכניות מתאר ישנות שאושרו בתקופה בה היה מקובל על ידי הרשויות המקומיות לדרוש דירות גדולות, שתהוונה מקור משיכה למשפחות מבוססות.

 

כיום, עקב הצורך ההולך וגובר בדירות קטנות יותר, שתהיינה בנות השגה מבחינה כלכלית ואף מתאימות לאוכלוסיות כמו משפחות חד הוריות, מקטיני דיור, רווקים וכיו"ב – "חוק כחלון שבס" חיוני מאחר שהוא נותן מענה מהיר להתאמת התכנון לצרכים המשתנים".

 

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה