התאחדות הקבלנים בוני הארץ: ”שוק הדיור על סף זינוק מחירים”

לקראת ההצבעה הצפויה היום בישיבת הממשלה על הארכת תוקפה של תוכנית "מחיר למשתכן" טוענים הקבלנים כי התוכנית מיצתה את עמה.

חדשות ספונסר 08/12/2019 12:12

א+א- 6

"ממשלת ישראל חייבת להתעשת היום ולשנות את מדיניות יישום תוכנית ’מחיר למשתכן’. בשטח ברור, כי תוכנית מחיר למשתכן מיצתה את עצמה ואחרי תקופה של שלוש שנים, מאז החלה לפעול, שבה עלו מחירי הדירות ביותר מ-15%, הם עלולים לזנק אם הממשלה לא תקבע מדיניות חדשה". כך מזהיר הבוקר נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, לקראת ישיבת הממשלה - שבה יידון היום עתידה של תוכנית "מחיר למשתכן".

 

הוא הוסיף: "נחוצים כלים כבדים בהרבה על מנת לפתור את המשבר בשוק הדיור והדבר יונח לפתחה של הממשלה הבאה לעשות כן".

 

סרוגו קורא הבוקר לממשלה בשם ההתאחדות, המייצגת את ענף הבניה, לאמץ תוכנית שעיקריה: יישום "מחיר למשתכן" אך ורק בפריפריה, ומכירת קרקע מדינה לבניית דירות במסגרתה של עד 50% מהקרקע המשווקת באותו איזור.

 

בנוסף, קוראת ההתאחדות לממשלה לשוב ולהעניק לרוכשי דירות בפריפריה את מענקי המקום שביטלה בעבר על מנת לעודד את הביקושים באזורים אלה, במקום לחזק את הביקוש לדירות באיזור המרכז. "השילוב של מחיר למשתכן בפריפריה בלבד, בצרוף מענקי מקום, יסיט ביקושים מאזור המרכז ויפחית שם את הלחצים לעליות מחירים", מעריך סרוגו.

 

ההתאחדות אף מציעה שהממשלה תקבע, כי מכרזי הקרקע במרכז הארץ ייועדו אך רק למשפרי דיור ובכך יגדל היצע הדירות עבורם, וכך יתאזן עם הביקוש ויפחית את הלחצים שצפויים להעלות את המחירים בכל הארץ.

 

לקראת הדיון בממשלה בהתאחדות מעריכים: "שוק הדיור מצוי כיום על סף זינוק חד במחירי הדירות, הן בשל הקיטון בהתחלות הבניה שנרשם בשנתיים האחרונות והן בשל היעדר מדיניות ממשלתית ברורה בו, שהיא תוצאה של כהונת ממשלת מעבר לאורך השנה האחרונה. 

 

לכך יש להוסיף את חוסר הוודאות שיצרה הממשלה הנוכחית בתחום ההתחדשות העירונית בשל מדיניות מזגזגת בתחום תמ"א 38 אשר גרמה לקיטון חד בהיקף העסקאות בתחום זה שתרם לירידה בהיצע הדירות בלב ליבם של איזורי הביקוש". 

 

בהתאחדות הזכירו עוד כי הואיל ומחיר למשתכן מוכוונת לפלח השוק של זוגות חסרי דיור (שמהווים פחות מ-20% מרוכשי הדירות בישראל), גרמה תוכנית מחיר למשתכן למחסור קריטי בהיצע הדירות למשפרי דיור ולמשקיעים והביאה בכך לזינוק ממושך וחד במחירי השכירות וללחצים לעליות מחירים באיזורי הביקוש בגוש דן ובערים סביב לו.

 

נשיא ההתאחדות, סרוגו, מסביר: "התוכנית הזו, שבסופו של דבר היא תוכנית לדיור בר השגה, היא רק כלי אחד מני רבים שהמדינה יכולה להציע לחסרי דיור. מחיר למשתכן אמנם הצליחה לצנן את שוק הדיור עד לכדי עלית מחירים של 2.5% בלבד בשנת 2019 אך המחיר של הקפאת השוק עלול להיות כבד מאוד, היות והביקוש הגדול לדירות לא נעלם אלה רק הוקפא לזמן מוגבל".

 

התאחדות הקבלנים בוני הארץ מציינת הבוקר, כי "מחיר משתכן", שאינה מבחינה בין תושבי המרכז לתושבי הפריפריה, יוצרת הפועל העדפה שלילית של תושבי פריפריה, כאשר היא שומרת מאז תחילת דרכה על הטבות גבוהות יותר בצורה דרמטית עבור תושבי המרכז לעומת ההטבות אלה הניתנות לפריפריה. 

 

למעשה, מסבירים בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ: "מחיר למשתכן נכשלה במשימה מרכזית שלה – לחזק את אלה שידם אינה משגת לרכוש דירה, מאחר והיא אינה מבחינה במצב סוציו אקונומי של הזכאים. כך יצא כזוג צעיר המשתכר עשרות אלפי שקלים בחודש קיבל במקרים רבים את ההטבה הגבוהה יותר".

 

6 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  יש מכסות לחלב יש מכסות לקרקעות

  וכולם חוגגים כל הדרך אל הבנק כולל הקבלנים "יש אבא שמווסת".....
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  שילקה 08/12/2019 16:22

 2. 2
  הכתבה ממומנת לא להאמין

  צדק 08/12/2019 11:57

 3. 3
  ברור שתגיד את זה

  אין לך עדיין דירה
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  חדש ישן 08/12/2019 11:07

 4. 4
  מחירים יעלו כל הזמן שמחירי

  סחורות ושירותים ותשומות לבניין עולה ובטח לא ירדו
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  sasan 08/12/2019 10:37

 5. 5
  כאילו הם יכולים להגיד משהו אחר

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  bnbo 08/12/2019 10:23

 6. 6
  ברור שהם יגידו את זה

  הם קבלנים
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  orenmat 08/12/2019 10:23