סיכום שנת תשע”ט בנדל”ן: ”הבטחות גדולות ואכזבות גדולות”

צחי חג’ג’: "לא צופה עליית מחירים". ג’קי סוויסה: "המחירים יעלו ב-3-5 אחוז". אוהד דנוס: "הפיתרון למחירים הגבוהים: בנייה לשכירות ארוכת טווח"

חדשות ספונסר 26/09/2019 12:12

א+א-

עם סיומה של שנת תשע"ט, יזמים וגורמים בשוק הנדל"ן הישראלי, מסכמים את השנה החולפת ונותנים את תחזיתם לשנת תש"ף.

 

יו"ר ובעלי קבוצת חג’ג’, צחי חג’ג’: "לקראת סיום השנה, נראה שיש בשוק התעניינות גוברת ורצון גדול יותר לרכוש דירות. אני חושב שבשל ההיצע המוגבל בתל אביב, אין כרגע אפשרות ריאלית להוריד מחירי דירות. אני לא צופה עליית מחירים משמעותית בעיר בשנה הקרובה, וזאת למרות שלאחר תקופה ארוכה שרבים ישבו על הגדר, יש חזרה של אנשים למשרדי המכירות. אני צופה שבשנה הקרובה יהיה המשך למגמת הביקושים בערים הגדולות ורכישת דירות. לגבי המחירים בכלל הארץ, אני חושב שהם יישארו יציבים. לא סביר שהמחירים יירדו כשהביקושים עולים".

 

בעלי יזמית הנדל"ן אילה אגם, ג’קי סוויסה: "השנה החולפת התאפיינה במעט מאוד פרויקטים ומכרזים שאפשר היה לגשת אליהם, כי הכל היה מיועד למחיר למשתכן. יזמים רבים, ובהם אנחנו, הלכו לכיוון של נדל"ן מניב. לאחרונה יש דרישה לדירות שלא הייתה קיימת, ואני חושב שזו תהיה שנה טובה ליזמים. להערכתי בשנה הקרובה מחיר למשתכן ירד משמעותית, ויזמים יוכלו לחזור למכרזים ולאפשר מחירים שפויים, בעיקר בקבוצות רכישה. לגבי דבר אחד אין לי ספק, וזה שמחירי הדירות השנה יעלו בשיעור של בין 3 ל-5 אחוזים".

 

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, אוהד דנוס: "השנה החולפת התאפיינה בהבטחות גדולות ואכזבות גדולות לא פחות. מחירי הדירות התחילו שוב להרים את ראשם, בניגוד גמור לכל תחזיות ותקוות הממשלה, ולמרות המיליארדים הרבים שבוזבזו על מחיר למשתכן. בשנה הקרובה יהיה המשך לאי הוודאות ויהיו תוכניות חדשות שלא בטוח שיתנו פתרון למחירי הדיור. התקווה היא שהממשלה תתחיל להבין שרק בניית דיור להשכרה ארוכת טווח והתחדשות עירונית, יפתרו את הבעיה הזאת".

 

מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים בישראל, יוסי חסון: "הנתונים מעידים שאנו בסיומה של תקופה ארוכה של קיפאון במחירי הדיור ושל חוסר יציבות בהחלטות, כמו בנושא הארכת תוכנית תמ"א 38 ונושאים אחרים. בנוגע לתמ"א 38 שר האוצר פיזר קצת את הערפל כאשר הצהיר לאחרונה כי יאריך את התוכנית בחמש שנים נוספים.

 

לקראת השנה הקרובה, אנו צופים כי הביקושים לדירות שהחלו בחודשים האחרונים, ימשיכו לעלות, וכי תיווצר בעיה לנוכח הירידה בהתחלות הבניה. בתחום ההתחדשות העירונית, יש לזכור כי למרות הדיבורים סביב הנושא, אין אלטרנטיבה אחרת לתמ"א 38, המאפשרת לחזק ולמגן מבנים ולהוסיף יח"ד חדשות בתוף פרק זמן קצר יחסית בתוך הערים.

 

על הממשלה הבאה להבין כי ישנה חשיבות עליונה לוודאות תכנונית. חוסר הוודאות היא שמביאה לעצירת פרויקטים רבים ולעליית מחירים. לצד זאת, יש להתחשב גם בקידום התכנית בפריפריה, כך שתהיה סוף-סוף בעלת היתכנות כלכלית לביצוע".

 

ד"ר חיים זיכרמן, ראש ביה"ס לנדל"ן, הקריה האקדמית אונו: " הממשלה הנכנסת תידרש להחליט שתי החלטות משמעותיות ביותר עבור שוק הנדל"ן. ראשית, האם מטה הדיור יישאר גוף רגולטורי החולש על שוק הנדל"ן הישראלי, או שמא המטה יוחלש או אפילו יפורק, וסמכויותיו יחזרו לידי המשרדים. שר האוצר הנכנס יצטרך להחליט האם להמשיך ולהחזיק במבנה ריכוזי זה.

 

שאלה שניה הינה גורלה של תוכנית ’מחיר למשתכן’. קיימת מחלוקת רחבה בשוק באשר לכדאיות תוכנית מחיר למשתכן והצלחתה, אולם הפסקת התוכנית באופן מהיר על ידי הממשלה הנכנסת, עלולה לייצר חוסר ודאות בשוק הדיור, שישפיע הן על היזמים והן על מחירי הדיור. טוב תעשה הממשלה הנכנסת אם תחיל שינויי מדיניות בצורה מדודה ואיטית, תוך בדיקת השפעתה על השוק המקומי".

 

מנכ"ל דן נדל"ן, מצי קזיס: "אנו מזהים עלייה של עשרות אחוזים בהתעניינות ברכישה בפרויקטים, המתבטאת גם בהיקף עסקאות, בעיקר מצד משפרי הדיור שחוזרים לשוק, לאחר תקופת המתנה ארוכה. הרוכשים במרכז מחפשים אלטרנטיבות למחירים הגבוהים בתל אביב בפרויקטים במעגל הראשון שסביב העיר".

 

יו"ר קרן הריט למגורים, מגוריט, ארז רוזנבוך: "בשנה החולפת היינו עדים להמשך מגמת הקטנת החזקות המשקיעים בדירות להשכרה, שמתקיימת מזה מספר שנים. כתוצאה מכך, חל קיטון בהיצע הדירות להשכרה בישראל, חלה עלייה נמשכת בשכר הדירה, וממשיך קיומו של שוק פרוץ ולא מוסדר להשכרת דירות, שכשני מיליון שוכרי דירות בישראל סובלים ממנו.

 

לנוכח היעדר מדיניות ממשלתית ייעודית ומוכוונת לטובת שוכרי הדירות או קרנות הריט למגורים, שמטרתן השכרת דירות איכותיות בישראל לטווח ארוך ובתנאים הוגנים, קיים חשש שמא המגמות הנוכחיות בשוק תימשכנה ואף תתגברנה בשנה הקרובה".

 

בעלי מינהל מגורים, מוטי פלד: "השנה החולפת התאפיינה בהמשך לחוסר הוודאות בשוק הנדל"ן בשל תוכנית מחיר למשתכן והיעדר היצע קרקעות ליזמים. מצד שני, אנו מזהים התאוששות בתחום קבוצות הרכישה ונסיקה של ממש בתחום ההתחדשות העירונית בכלל, ופרויקטי פינוי בינוי בפרט. אנו צופים כי שני תחומים אלו ימשיכו להתפתח גם בשנה הבאה ויגבירו את היצע הדירות החדשות בשוק".

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה