כרמל שאמה

בית המשפט קבע: עיריית רמת גן תחזיר לעיר את תמ”א 38

עתירת התאחדות בוני הארץ נגד עיריית רמת גן שהקפיאה אישורי פרויקטים של התחדשות עירונית התקבלה; בית המשפט הורה לעירייה לדון בכל הבקשות תוך שלושה חודשים

חדשות ספונסר 16/09/2019 12:12

א+א-

השופט איתן אורנשטיין, נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל היום את עתירת התאחדות בוני הארץ נגד עיריית רמת גן שהקפיאה את כל אישורי הפרויקטים של תמ"א 38 בעיר.

 

"הגעתי לידי מסקנה כי בקביעת המדיניות החדשה, הוועדה המקומית חרגה מסמכותה, תוך התעלמות מכך שבבסיס תמ"א 38 מצויה התכלית רמת המעלה והחשיבות של הגנה על חיי אדם, אשר רוחה ראוי שתשרה על כל החלטה מכוחה" סיכם אורנשטיין.

 

עוד אמר השופט כי הוועדה המקומית הפכה את ברירת המחדל הקבועה בתמ"א 38 , לפיה הכלל הוא היעתרות לבקשה להיתר לפי התמ"א לכך שהיתר יינתן באופן חריג; בכך שהרחיבה את שיקול הדעת המוקנה לה לסירוב לבקשה להיתר, באופן אשר מציב משוכה גבוהה עד בלתי אפשרית לקבלת היתר לפי תמ"א 38 ; בקביעת קריטריונים שאינם מעוגנים בתמ"א 38 , כגון שיקולים הומניטריים ותקציביים; בהסטת מרכז הכובד לבניה במתחמים ולא חלקה בודדת, שלא בהתאם להוראות התמ"א, ואף זאת מבלי להגדיר מהו מתחם.

 

הוועדה המקומית חויבה בהוצאות משפט בסך 35 אלף שקל ונקבע כי היא תדון בכל הבקשות למתן היתר לפי תמ"א 38 שעוכבו מסוף אוקטובר 2018, מועד הבחירות לרשויות המקומיות, בתוך שלושה חודשים.

 

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו הגיב על הפסיקה ואמר: "בית המשפט אמר את דברו ובכך הוא עומד לצד ענף הבנייה והציבור בישראל שזקוקים לוודאות תכנונית שתאפשר לייצר פרויקטים שיגנו מפני רעידות אדמה וטילים, ויצילו חיים. החלטת בית המשפט החד משמעית היא תקדים מחייב הקובע כי ראשי רשויות וועדות מקומיות לא יכולים למנוע יותר בנייה במסגרת תמ"א 38.

 

ההחלטה הזו, לצד הסכמה בין משרדי השיכון והאוצר על הארכת התמ"א 38 ב-3 שנים נוספות מייצרת את אותה ודאות שדרשנו ומאפשרת לתכניות ולפרויקטים שנמצאים כיום בתהליך עבודה, לצאת לפועל ולהתחיל לעבוד על פרויקטים חדשים במסגרת התחדשות עירונית.

 

התאחדות הקבלנים בוני הארץ תעמוד לרשות עיריית רמת גן כדי לסייע לה בתכנון מדיניות חדשה שתאפשר להוציא לפועל פרויקטי תמ"א 38 ולתכנן את השכונות בה, תוך הבטחה לכושר נשיאה מתאים של תשתיות שידרשו בהן. בשיתוף פעולה ניתן להגיע לתכנון נכון תוך הוצאה של פרויקטים לפועל".

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה