בעלי נכסים פרטיים יגישו התנגדויות לתוכנית השימור של הרצליה

שלב הפקדת התוכנית הוא השלב היחיד בו זכאים אנשים הרואים עצמם נפגעים, להגיש התנגדויות, לנסות להוציא נכסים מרשימת השימור או לשפר את התמורות והתמריצים לביצוע

חדשות ספונסר 28/08/2019 12:12

א+א- 4

בחודש יולי פרסמה עיריית הרצליה את תוכנית השימור העירונית להפקדה. במסגרת התוכנית הוגדרו כ-70 אתרים ומבנים המיועדים לשימור. לצד מבנים ציבוריים כמו בית העירייה הישן או הבאר הראשונה בהרצליה נכנסו לרשימה גם מבנים רבים בבעלות פרטית, רבים מהם ממוקמים ברחובות סוקולוב, הנדיב ובני בנימין בעיר, וכוללים גם מבנים של המשפחות הראשונות בעיר.

 

עו"ד אפרת לרנר, שותפה במשרד עורכי הדין ענת בירן מציינת כי בימים אלו מטפל המשרד בהגשת התנגדויות לתוכנית מצד בעלי נכסים פרטיים שנכנסו רשימת השימור. לדבריה, באופן כללי, תוכנית השימור של עיריית הרצלייה לא מגדירה את המבנים הפרטיים כשימור מחמיר והיא נותנת אפשרויות לבנייה בחלקי המגרש הפנויים ומעל המבנים הקיימים, אולם לא בכל מגרש זה מתאפשר.

 

יש נכסים שנכנסו לרשימת השימור ואפשרויות הפיתוח שלהם מוגבלות והפתרון שמציעה התוכנית הוא של ניוד זכויות. בכל מקרה לגופו חשוב לבדוק, באמצעות שמאי את ההשלכות הכלכליות של מגבלות השימור על הנכס, ולבחון אם התמריצים שמציעה התוכנית נותנים מענה כלכלי הולם.

 

מאחר שהתוכנית משנה את עקרונות הבניה במגרשים הכלולים בה, עשויים להתעורר מצבים בהם החלקות השכנות יפגעו כתוצאה מתוכנית השימור. על כן, מומלץ לכל בעל נכס באזורים הרלוונטיים לבדוק אם התוכנית משפיעה עליו ועל ערך נכסיו.

 

שלב הפקדת התוכנית הוא השלב היחיד בו זכאים אנשים הרואים עצמם נפגעים מהתוכנית להגיש לה התנגדויות, לנסות להוציאה מרשימת השימור או לשפר את התמורות והתמריצים לביצוע השימור בעתיד. התנגדות יש להגיש כשהיא מנומקת ומצווה בתצהיר של המתנגד המאושר על ידי עו"ד. את ההתנגדויות ניתן להגיש עד ה- 12/9/19.

 

עו"ד לרנר נותנת כדוגמא, מקרה בו מטפל המשרד, של נכס מסחרי ברחוב סוקולוב. תכנית השימור מאפשרת תוספות בניה אך המגבלות התכנוניות שיצרה מקשות על ניצול הזכויות ועל אפשרות הגישה לרכב. במסגרת ההתנגדות שתוגש יועלו טענות בקשר לתכנון, לפתרונות אפשריים, ועוד.

 

עו"ד ענת בירן מזכירה כי לתוכנית השימור של תל אביב שאושרה בשנת 2008, קדמו שנים של התדיינויות בוועדות התכנון בשל התנגדויות רבות של בעלי נכסים שיועדו לשימור. בשנת 2011 הוגשו מאות תביעות לפיצויים בסכומים של מאות מיליוני שקלים נגד הועדה המקומית בגין ירידת ערך נכסים שנכללו בתוכנית השימור. הדיונים נמשכים עד היום וטרם התקבלה החלטה של ועדת הערר הדנה בהם.

 

4 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  יש עבר מפואר ויש מכוער.

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 28/08/2019 14:33

 2. 2
  אם ככה כל בית חדש הוא בניין לשימור

  כי עוד כמה דורות הוא יהיה ישן בניין לשימור זה לא מה יקרה עוד כמה דורות אלא מה קורה עכשיו ובעיר חדשה כמו הרצליה אין בנינים ישנים שצריכים שימור
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  דן40 28/08/2019 13:28

 3. 3
  היופי- זה בעיני המתבונן , ומי שאין |5|

  שאין לו עבר ,כנראה אין לו גם עתיד . לא כל עיר היא ירושלים ,ובעוד כמה דורות זו תהיה ההיסטוריה של הרצליה |1||1||1|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  tsvika08 28/08/2019 13:13

 4. 4
  מה שימור בהרצליה? לבניינים מכוערים בני 50 שנה

  הטירוף של שימור קשור לכל ענף הנדלן. אני בעד שימור של בתים יפים. ביולי עשיתי סיור מדהים בשכונת טלביה. שם חייבים לשמר. גם את רוב בנייני הבאוהאוז בכל הארץ. אבל יש בניינים מכוערים או סתמיים שאין שום סיבה לשמר. הדוגמא הכי קיצונית, הכנסת הישנה בירושלים. בניין מכוער שיזם קנה בשביל להקים מבנה חדש. ואז התעוררו שזו הייתה הכנסת הישנה. אז מה? מה שחשוב בכנסות הראשונות זה החוקים. האנשים. האנשים ברובם מתו. החוקים ברובם שונו או בוטלו. אז רק הבניין לשימור? ומה לעזעזל יש לשמר בהרצליה? זו לא מושבה מהמאה ה19. ואם יש בניין בהואוז יפה אז למה לפגוע בבעלים? להעביר את זכויות הבניה שלו לבניין סמוך. או באותו רחוב. לאפשר לסחור בזכויות בניה של מגרשים עם בניינים לשימור
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 28/08/2019 12:31