הרשות להתחדשות עירונית תשקיע 12 מיליון ש”ח בתכנון פרויקטים בשמונה ערים

הרשות מתכננת בנייה של מעל 50,000 דירות בטבריה, צפת, חיפה, כפר סבא, פתח תקווה, רמת גן, גבעתיים וחולון; הסכום מתווסף ל-14 מיליון השקלים שהושקעו בארבע ערים נוספות בתחילת השנה

חדשות ספונסר 25/08/2019 12:12

א+א-

במסגרת השקעתה של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית במסלול תכנון שכונתי הכולל תכניות מתאר ומסמכי מדיניות להתחדשות עירונית, תתקצב הרשות תכנון 32,289 דירות חדשות שיתווספו ל-20,057 דירות קיימות בשמונה ערים ברחבי הארץ.

 

הערים שנבחרו הן בעלות פוטנציאל להתחדשות עירונית, או כאלה בהן קיים סיכון סיסמי ואין כדאיות כלכלית. לאחר תכנון התכניות או מסמכי המדיניות בשכונות הוותיקות של הערים, יזמים פרטיים יקדמו תכנון מפורט ויוציאו לפועל את הבנייה בשיתוף הרשויות המקומיות, ולאחר קבלת הסכמה מבעלי הדירות.

 

טבריה וצפת, הסובלות מסיכון סיסמי, יקבלו מימון לתכנון אלפי דירות בשטחן. בעיר טבריה יתוכננו 4,000 דירות בשכונת קריית משה הנמצאת סמוך למרכז העיר, מתוכן 3,000 דירות תוספתיות והשאר קיימות. במסגרת התכנון, מוצעת גם תוספת של שטחי מסחר ותעסוקה.

 

העיר צפת ביקשה לחדש את שכונת כנען הממוקמת בסמוך לעיר העתיקה, ולתכנן 5,100 דירות, מתוכן 3,952 תוספתיות והשאר קיימות. השכונה קרובה לצירי תחבורה ראשיים ולמרכז מסחרי גדול, ומבניה הוקמו בשנות החמישים.

 

העיר חיפה הגישה בקשה לתכנון 4,800 דירות תוספתיות בשכונת קריית שפרינצק ובשכונת רמת שאול, הממוקמות על מורדות הכרמל. היחידות החדשות ייבנו בצד 4,200 יחידות הקיימות בשכונות.

 

פתח תקווה הגישה בקשה לחידוש שכונת יוספטל בעיר הסמוכה לכביש 40, עם תכנון 4,700 דירות חדשות, בצד 1,256 יחידות קיימות. השכונה מאופיינת בשיכונים ותיקים שנבנו בשנות החמישים, ובתשתיות ישנות.

 

בכפר סבא ביקשו לשקם את לב העיר, שבמרכזו רחוב ויצמן הכולל מסחר, משרדים, מבני ציבור, וכן את מבנה העירייה, עם 8,146 דירות תוספתיות, בצד 4,243 דירות קיימות. באזור זה עתיד לעבור קו מטרו.

 

העיר רמת גן מעוניינת לחדש את שכונת רמת עמידר, הנמצאת בסמוך לכביש 4 ולאוניברסיטת בר אילן, עם 9,000 דירות, מתוכן 6,090 תוספתיות, והשאר קיימות.

 

בגבעתיים יתוכננו 5,400 דירות חדשות בצד 1,800 קיימות, בשכונת בן גוריון בצפון מזרח העיר. שכונה זו סומנה בתכנית המתאר הכוללנית לעיר המתגבשת בימים אלו, כאזור להתחדשות עירונית אינטנסיבית. בתחומי השכונה עתידים לעבור הקו הצהוב של הרכבת הקלה, וקו מטרו שיוכלו לסייע בקידום תהליכי ההתחדשות.

 

לבסוף, חולון מעוניינת לחדש את שכונת ג’סי כהן הישנה, עם הוספת 3,500 דירות חדשות, לצד 3,500 דירות קיימות. השכונה סומנה כאזור להתחדשות עירונית במסגרת תכנית המתאר הכוללנית לעיר, וממוקמת בסמוך לנתיבי איילון ולשתי תחנות של רכבת ישראל.

 

במהלך שנת 2018 השקיעה הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית כ-20 מיליון שקלים במסלול רשויות, בגבעת שמואל, לוד, יהוד-מונוסון, ירושלים, נס ציונה ומגדל העמק, ובתחילת השנה הנוכחית, השקיעה 14 מיליון ש"ח באשקלון, בחולון, בקריית ים ובבאר שבע.

 

חיים אביטן, יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "לשמחתי הרבה בסבב זה הגישו בקשה ערי פריפריה הנמצאות בסיכון סיסמי גבוה, ואני שמח שההתחדשות העירונית תתאפשר גם בהן. הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית שמה לה למטרה להגיע לכל מקום בארץ, במרכז או בפריפריה, כדי לחדש את השכונות הוותיקות ולהפוך את המבנים בהן לבטוחים ולנעימים יותר למגורים. אני מאמין שהשקעתנו תיתן זריקת מרץ לערים הללו, להמשיך ולקדם תהליכי התחדשות עירונית ביתר שאת".

 

גורי נדלר, ראש אגף תכנון ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "מסלול התכנון השכונתי הוא מסלול ייחודי, שבו מתוכננת מחדש השכונה כולה, לרבות אזורים לפינוי בינוי, אזורים לשימור ולחיזוק ואזורים להתחדשות מרקמית. היתרון במסלול זה הוא בראייה הכוללת ובהכנת תכנית המכילה גם את תשתיות השכונה, כמו רחובות מבני ציבור וגינות".

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה