משרד האנרגיה מחבר את הגליל לגז טבעי

6 חברות החלוקה יקבלו כ-84 מיליון ש"ח להאצת פריסת רשת החלוקה, שליש מהסכום מופנה לחיבור ופיתוח רשת חלוקת הגז הטבעי בגליל

חדשות ספונסר 12/08/2019 10:10

א+א-

משרד האנרגיה הודיע על הזוכים במכרז בפעימה השנייה של תכנית ההאצה לחיבור צרכנים לגז הטבעי, בהיקף של 84 מיליון ש"ח. התוכנית הכוללת, בשיתוף משרד האוצר, הינה בהיקף של כ-600 מיליון ₪ והיא צפויה לחבר מעל ל-250 מפעלים נוספים לרשת החלוקה. הפעימה הראשונה של תכנית ההאצה, עמדה על סכום של כ-200 מיליון ש"ח. הפעימה הבאה צפויה להתפרסם בחודש הקרוב.

 

6 חברות החלוקה יהיו זכאיות לקבל במסגרת פעימה זו כ-84 מיליון ש"ח בהתאם להתקדמות הפרויקטים, כאשר חלק מהסכום מוגדר כבונוס והוא יוענק לחברה בעת השלמת כל הקווים ברשימה. צעדים רגולטוריים יינקטו כנגד חברות שלא יעמדו בלוחות הזמנים המחייבים. באמצעות מענק זה, יוכלו החברות לקדם הקמה של כ-15 מקטעים באורך כולל של כ-124 ק"מ. בנוסף, מענק של מיליון ש"ח יינתן להקמת תחנת הפחתת לחץ (PRMS), מה שיפחית את עלות חיבור הצרכנים לרשת החלוקה וישפר את יתירות המערכת.

 

במסגרת פעימה זו, קיבלה חברת מרימון גז טבעי צפון בע"מ סכום של כ-29 מיליון ש"ח עבור הקמת 4 מקטעים באורך של כ-45 ק"מ באזור הגליל העליון. פריסה זו תאפשר חיבור צרכנים ומפעלים חדשים בקרבת הרשויות חצור הגלילית, כרמיאל וצפת, שעד כה הגז הטבעי טרם הגיע אליהם. הטופוגרפיה ההררית באזור הצפון מקשה על פריסה של תשתיות, ומשרד האנרגיה משקיע משאבים וכסף על מנת לצלוח אתגרים אלה ולהביא את הגז הטבעי לכל הארץ. מהלך זה, מהווה את המשך חיבור אזור הצפון לאחר שבמסגרת הפעימה הקודמת קודם תכנון תוואי שיגיע עד אזור צומת קדרים. הדגש על הפריסה בצפון מתאפשר לאחר פריסתה של רשת החלוקה באזור הנגב.

 

פעימה זאת הינה במסגרת התוכנית הכוללת, במסגרתה מעניקים משרד האנרגיה ומשרד האוצר 500 מיליון ₪ להאצת חיבור צרכנים לגז הטבעי ו-100 מיליון ₪ להקמת תחנות תדלוק בגז טבעי. התוכנית תאיץ את פריסת רשת החלוקה, תשפר משמעותית את יתירות המערכת, תקדם חיבור של תחנות תדלוק לרשת החלוקה ותאפשר חיבור של מאות צרכנים לגז הטבעי, על שלל יתרונותיו הכלכליים והסביבתיים כאחד.

 

עד כה, 124 צרכנים מחוברים לגז טבעי: 76 לרשת החלוקה, 40 לרשת ההולכה ו-8 גז טבעי דחוס.

 

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "התכנית נועדה להמשיך בפריסת רשת החלוקה. התוכנית מאפשרת המשך חיבור של מאות צרכנים לגז טבעי, על שלל יתרונותיו הכלכליים והסביבתיים כאחד. חיבור הצרכנים יביא לתועלות משמעותיות למשק הישראלי המוערכות במיליוני ש"ח בשנה".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה