חדשות כלכלה

ההשקעה של אינטל בכלכלה הישראלית מסתכמת בלמעלה מ-40 מיליארד דולר

היקף היצוא של אינטל ישראל ב-2018 הסתכם ב-3.9 מיליארד דולר ומהווה 1% מהתמ"ג של המדינה; החברה השקיעה מעל ל-350 מיליון דולר בחברות ומיזמים בשלבים ראשונים

חדשות ספונסר 23/07/2019 15:45

א+א- 1

אינטל ישראל מפרסמת זו השנה ה-13 ברציפות, את דוח האחריות התאגידית. הדו"ח נכתב השנה בסימן חדשנות ומחוייבות ליעדי הקיימות של האו"ם (SDGs) והוא מושק לרגל ציון 45 שנה לאינטל ישראל, שנוסדה ביולי 1974 על-ידי דב פרוהמן בישראל.

 

אינטל ישראל היא גורם בעל השפעה על הכלכלה הישראלית ועל האקוסיסטם הטכנולוגי שלה. החברה מעסיקה כ-12,800 עובדים ויוצרת תעסוקה עקיפה בהיקף של 42 אלף עובדים ובסך הכל משפיעה על 55 אלף בתי אב במשק הישראלי.

 

יצוא החברה הסתכם בכ-3.9 מיליארד דולר ב-2018, כ-1% מהתל"ג של מדינת ישראל וכ-7.5% מכלל היצוא של ההיי-טק הישראלי. אינטל מציינת בדוח כי ההשקעה המצטברת בהקמה ושדרוג מרכזי פיתוח וייצור בישראל לאורך השנים הסתכמה ב-20 מיליארד דולר.

 

באינטל מדווחים עוד במסגרת הדו"ח כי אינטל ישראל השקיעה מעל ל-350 מיליון דולר בחברות ובמיזמים בשלבים הראשונים של מחזור חייהם וערך ההשפעה של יוצאי אינטל על הצלחת תעשיית ההיי-טק בישראל מוערכת בלפחות 100 מיליון דולר בשנה.

 

בצד החברתי מחזיקה אינטל בשיא ישראלי בהתנדבות. 6,000 מעובדי החברה התנדבו השנה במסגרות שונות למען הקהילה, האקדמיה והסביבה ב-60,000 שעות התנדבות. זהו גידול של 40% לעומת השנה שעברה. התרומה של אינטל ישראל לקהילה עומדת על כ-20 מיליון ₪.

 

אינטל פועלת גם לקידום החינוך המדעי טכנולוגי, באמצעות יוזמת "5 פי 2" שמתקיימת זו השנה החמישית,. התוכנית השיגה את יעדיה והכפילה את מספר בוגרי 5 יחידות לימוד במתמטיקה. מספר התלמידים שניגשו לבחינת בגרות ב-5 יח"ל מתמטיקה, עלה ב-13% לעומת שנה שעברה ומספר בתי הספר שהשתתפו במיזם עלה בכ-85%.

 

בדוח מתייחסת אינטל גם לסביבת העבודה המגוונת - 800 נשים גוייסו לאינטל ישראל, מתוכן 90% לתפקידים טכנולוגיים. החברה מקדמת ומחזקת ספקים ישראלים עם רכש של מעל ל-102 מיליון דולר מספקים מגוונים בישראל (עסקים בבעלות נשים ובבעלות מיעוטים), גידול של כ- 36% לעומת שנה שעברה.

 

השנה הדו"ח כולל חיבור ליעדי הקיימות ה-SDG (Sustainable Development Goals) של האו"ם, וכולל פירוט כיצד הפעילות העיסקית של אינטל היא חלק מהמאמץ הישראלי לתמיכה ביעדי האו"ם. כך בין היתר ב-2018 כתוצאה מהשקעות בפרויקטים להתייעלות אנרגטית הופחתו 5,400 טון בפליטת גזי חממה.

 

בלה אברהמס, סמנכ"לית קשרי חוץ באינטל ישראל, מסרה: "אנו מביאים את החדשנות שלנו גם לעולמות האחריות התאגידית, יוזמים ומניעים כל העת תהליכים חדשניים שמשדרגים את האופן שבו אנחנו משפיעים על הכלכלה, החברה והסביבה בישראל. לגאוותנו, למעלה מ-6,000 עובדים התנדבו למען הקהילה, האקדמיה והסביבה. פעלנו בהרחבה בקהילות שלנו: קרית גת, חיפה וירושלים. אנו מחויבים ליעדים שהציב האו"ם לפיתוח בר קיימא, שמקדמים את היעדים שרלוונטים לפעילותנו".

 

יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל, אמר כי "אינטל חוגגת השנה 45 שנה לפעילותה בישראל כשדב פרוהמן, המנכ"ל הראשון של אינטל ישראל, הקים את הפעילות הראשונה של אינטל מחוץ לארה״ב בחיפה עם חמישה עובדים". 

 

גרטי הוסיף כי "כיום, 45 שנה אחרי, החזון והיסודות שהניח דב פרוהמן גדלו לחברה המעסיקה מעל ל-12 אלף עובדים, ומספקת תרומה אדירה לישראל ולאינטל העולמית. אנחנו עוסקים בפיתוח טכנולוגיות ומוצרים בחזית החדשנות העולמית בתחומים כגון מחשוב, תקשורת, בינה מלאכותית, סייבר וייצור מתקדם. 

 

אינטל ישראל היא גורם בעל השפעה מהותית על הכלכלה הישראלית, על האקוסיסטם הטכנולוגי ועל החברה בישראל. אנו מציעים לעובדינו סביבת עבודה מכילה ומעצימה, הכוללת הזדמנויות לצמיחה אישית ומקצועית, גיוון אנושי, אתגר ועניין - והם הכח המניע את התרומה הטכנולוגית, העיסקית, הכלכלית והחברתית שלנו".

 

כתבות נוספות

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    חבל שלא נסחרת בבורסת ת"א.

    הפעילות של אינטל בישראל באמת עצומה. והיא חלק מהכלכלה הישראלית. אינטל משפיעה על הסטיסטיקות הכלכליות של ישראל. למשל על היקפי היצוא. כאשר מפעל חדש מתחיל לייצר ולייצא - יש עליה משמעותית בכלל היצוא הישראלי. אחרי כמה שנים המוצר מתיישן - מוזל - היצוא יורד. זה מחזורי. ועוד משהו מעניין על השפעה על הדולר. כאשר בונים מפעל חדש - והיצוא של המפעל הקיים - יורד - דווקא אז אינטל ממירה יותר דולרים לשקלים. כי היא בתקופה של הוצאות שקליות גדולות. כאשר המפעל מגיע לתפוקה מלאה - המכירות של אינטל ישראל נוסקות. אבל ממירים פחות דולרים לשקלים. פשוט עם הדולרים מחזירים הכסף לחברת האם על ההשקעה במפעל , או שומרים את הדולרים למפעל הבא. בקיצור - יצוא של כמה מיליארדים מקריית גת - ממש לא מומר לשקלים! לעומת זאת אינטל חיפה מייצאת כ"א. מייצאת מו"פ לחברה האם. כמעט כל דולר שנכנס מחברה האם לחיפה - מומר לשקלים.
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    ATUK19 23/07/2019 16:35