חדשות כלכלה

שאלות ותשובות נפוצות בנושא קרנות השתלמות – מדריך

קרנות השתלמות הן מוצר חיסכון המיועד לשכירים ולעצמאים, המתאים כחיסכון לטווח הבינוני, עם תנאים וזכויות נקודתיים, ששכירים ועצמאים רבים אינם מכירים

תוכן מקודם 07/07/2019 10:24

א+א-

קרנות השתלמות הן קופות חיסכון המיועדות לשכירים ולעצמאים, והן מתאימות בעיקר עבור אלו המעוניינים לחסוך לטווח הבינוני. חשוב לומר, כי ישנם שכירים ועצמאים רבים בישראל, אשר אינם מכירים ומודעים לגמרי לחשיבות הגדולה שבפתיחת קרן השתלמות – ולרבות לזכויות ולתנאים הנקודתיים המגיעים להם במסגרתו של ערוץ חיסכון זה.

 

אז אם גם אתם מרגישים כי חסר לכם ידע בנושא קרנות ההשתלמות, מדריך "השאלות והתשובות הנפוצות" אשר הכנו כאן בנושא, יוכל להשלים עבורכם את הפער ולספק לכם את כלל המידע שאתם צריכים לדעת.

 

1. מה הן קרנות השתלמות?

קרנות השתלמות הן תוכניות חיסכון המיועדות לשכירים ולעצמאים. משך תקופת החיסכון בהן הוא 6 שנים. כאשר מדובר בעובדים שכירים, המעסיק מפריש לקרן ההשתלמות עד 7.5% מגובה שכרם. הם עצמם צריכים להוסיף ולהפריש עוד 2.5% (כשליש מן הסכום אשר אותו הפריש המעסיק). מבחינת העובדים העצמאים, ביצוען של ההפרשות לקרנות ההשתלמות יהיה תלוי ברצונם בלבד. מעבר לכך, הם זכאים לקבלת הטבות מס בדמות ניכוי חלקי מן ההפרשות שהם מבצעים לקרן (עד לתקרה שנתית של 4.5%).

 

2. האם המעסיק מחויב להפריש כספים לקרן ההשתלמות?

בגדול, ביצוע הפרשות לקרנות ההשתלמות אינו מחייב עפ"י החוק. עם זאת, קיימים צווי הרחבה והסכמים קיבוציים אשר מחייבים מעסיקים בסקטורים מסוימים – לבצע הפרשות לקרנות ההשתלמות של עובדיהם.

 

3. קיימת לי קרן השתלמות כשכיר. האם יש באפשרותי לפתוח קרן נוספת כעצמאי?

כן. עובדים שכירים אשר להם קרן השתלמות פעילה יוכלו לפתוח לעצמם קרן השתלמות נוספת כעובדים עצמאים (למשל- כעוסקים פטורים או כעוסקים מורשים).

 

4. הפסקתי לעבוד במקום עבודה מסוים שבו הייתה לי קרן השתלמות במשך 5 שנים. נכון להיום, הגעתי למקום עבודה חדש ונפתחה לי קרן חדשה. מה קורה עם הקרן הקודמת?

כל עוד נצבר לכם ותק בקרן הקודמת, תוכלו למשוך ממנה כספים בתוך שנה אחת בלבד, כלומר לאחר שהסתיימו 6 שנים מרגע הפתיחה (המשיכה תוכל להתבצע משתי הקרנות – גם מן הקודמת וגם מן החדשה וללא ניכויי מס).

 

5. אני עובדת כמורה בביה"ס תיכון. האם זה משפיע על תנאי הקרן שלי?

כל מי שמוגדרים כ- "עובדי הוראה" (כולל גננות) יהיו זכאים להפרשות מוגדלות לקרן ההשתלמות. אי לכך, עובדי ההוראה יהיו זכאים להטבות מס משמעותיות יותר. 

 

6. אני מעוניין/נת למשוך כספים מקרן ההשתלמות שלי, אך עוד לא עברו 6 שנים מיום פתיחתה. האם יש לכך השלכות?

ככלל, קרנות השתלמות הן אפיק חיסכון המיועד לתקופה בת 6 שנים. משיכות המבוצעות מהן לפני הזמן יגררו אחריהן מס של 47%:

  • שכירים: תשלום המס הוא על החלק של הפקדות המעסיק ועל כלל הרווחים שנצברו בקרן מהפקדותיהם של העובד והמעסיק.
  • עצמאים: תשלום המס הוא על כלל הכספים אשר נצברו בקרן ההשתלמות. לעומת העובד השכיר, העצמאי יכול, בכפוף לקבלת אישור ממס הכנסה, להקטין את שיעור המס לגובה המס השולי החל עליו.

 

למרות האמור, ישנם 3 מקרים בהם ניתן למשוך כספים מן הקרן ללא תשלום מס:

1) יציאה להשתלמות בארץ/בחו"ל (במידה וקיים ותק של 3 שנים בקרן).

2) גבר/אישה שהגיעו לגיל פרישה אשר צברו ותק של 3 שנים בקרן.

3) החלת ותק – משיכת כספים מקרן השתלמות חדשה על סמך ותק של קרן קודמת.

 

7. כיצד פותחים קרן השתלמות?

את קרנות ההשתלמות ניתן לפתוח דרך בתי השקעות. מומלץ כמובן להשוות בין מספר גופים שונים לפני שמקבלים את ההחלטה הסופית.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה