קבינט הדיור הכריז על שמונה מתחמי התחדשות עירונית חדשים

ההיקף הכולל של המכרזים מגיע ל-9,300 יחידות דיור; ביישובים בחברה הערבית יבנו מתחמים בג’וליס, כפר רג’ר ואבו-סנאן הכוללים כ-5,300 יחידות דיור

חדשות ספונסר 27/06/2019 11:56

א+א-

קבינט הדיור, בראשות שר האוצר משה כחלון, הכריז על שמונה מתחמי התחדשות עירונית חדשים בנתניה, אשדוד, חדרה, אור יהודה וירושלים הכוללים 9,800 יחידות דיור. מתחמים אלו, עליהם המליץ מינהל התכנון, יקודמו במסלול המהיר של הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל)

 

שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור משה כחלון אמר בתגובה: "אישור אלפי יחידות דיור במסגרת התחדשות עירונית באזורי ביקוש כמו ירושלים, אשדוד, נתניה וחדרה היא בשורה משמעותית, כמו גם המשך התכנון והפיתוח ביישובי החברה הערבית. נמשיך להקפיד על המשך עבודת קבינט הדיור גם בתקופת ממשלת המעבר, בתיאום מלא עם הייעוץ המשפטי, במטרה להמשיך את תנופת הבניה בדיור ותשתיות".

 

המתחמים שאושרו הם מתחם "נורוק טהון" שבנתניה, הממוקם במרכז העיר על שטח כולל של כ-25 דונם. המתחם צפוי לכלול כ-505 יחידות דיור, במקום 164 יחידות דיור ב- 10 מבני מגורים בני 4 קומות מעל קומת עמודים, שיפונו לטובת הפרויקט.

 

מתחם "נאות ספיר" באשדוד, מצוי ברובע ה’ באשדוד על שטח של כ- 40 דונם. המתחם צפוי לכלול כ-880 יחידות דיור, במקום כ- 208 יחידות דיור קיימות, שיפונו לטובת הפרויקט. מתחם "אחד העם-הרצל" אשדוד, מצוי ברובע ה’ באשדוד, בסמיכות למתחמי פינוי בינוי "המעפילים" מצפון ו"נאות ספיר", על שטח כולל של כ- 17 דונם. המתחם צפוי לכלול כ-505 יחידות דיור, 112 יחידות דיור שיפונו לטובת הפרויקט. מתחם "המעפילים" אשדוד, מצוי ברובע ב’ של העיר אשדוד, על ציר שדרות הרצל, על שטח כולל של כ- 115 דונם. המתחם צפוי לכלול כ-2,360 יחידות דיור, במקום 488 יחידות דיור שיפונו לטובת הפרויקט. וכן מתחם "הרותם-פלדות" באשדוד, מצוי ברחוב רותם ברובע ח’ באשדוד, על שטח כולל של כ-155 דונם. המתחם צפוי לכלול כ-1,390 יחידות דיור, במקום 308 יחידות דיור שיפונו במסגרת הפרויקט.

 

מתחם "חדרה- לב העיר-הפיאצה", מצוי במרכז העיר חדרה, בליבה הגאוגרפי, ההיסטורי והתרבותי של העיר, על שטח כולל של כ-30 דונם. שטח התכנית גובל בצירים הראשיים של העיר: ציר הרברט סמואל מדרום, ציר הנשיא מצפון, רח’ רוטשילד ממזרח ושד’ הרצל ממערב. במתחם קיימים גן יד לבנים וספריה עירונית אשר מהווים את המוקדים הציבוריים המרכזיים בשלד העירוני שישומרו ויחודשו במסגרת התכנית.

 

מתחם "המלבן" באור יהודה, מצוי במזרח אור יהודה, במרכז שכונת קרית גיורא, בסמיכות לתחנה עתידית של הרכבת הקלה, על שטח כולל של כ- 33 דונם. המתחם מצוי על רחוב יוסף חיים המיועד להיות מורחב ולהוות ציר עירוני משמעותי ובצמוד לנתיב "מהיר לעיר". לאחרונה קודמו בותמ"ל תכניות מתחמי פינוי בנוי הממוקמים בעיר צפונית למתחם זה, תכנית "הכלנית" שאושרה במאי 2019, ותכנית "סביון" הצפויה לדיון בהפקדתה במהלך חודש יולי 2019. קידום מתחם זה בנוסף על המתחמים הנ"ל יאיץ ויסייע לקידום הליכי התחדשות העירונית באור יהודה. המתחם צפוי לכלול כ-715 יחידות דיור, במקום כ- 156 יחידות דיור שיפונו לטובת הפרויקט.

 

מתחם "הנורית" בירושלים, מצוי בשכונת קרית מנחם העוברת תהליכי התחדשות מואצים, ומתחם זה מהווה עוד נדבך בהתחדשותה. המתחם הינו על שטח כולל של כ- 110 דונם וצפוי לכלול כ-1,800 יחידות דיור, במקום כ-660 יחידות דיור, שיפונו לטובת הפרויקט. התכנית כוללת גם בינוי במגרשים ריקים אשר יאפשרו מתווה של בינוי פינוי בינוי, כלומר הריסת המבנים הישנים רק לאחר בניית מספר מבנים חדשים ופינוי הדיירים אליהם. בתכנון המוצע הוקפד על עקרונות המשפרים את סיכויי המימוש של התכנית כגון חלוקה למתחמי משנה וחוסר תלות בין מתחמים אלו כך שתתאפשר בניה בשלבים.

 

בתוך כך, אישר קבינט הדיור גם תיקוני הכרזה הנוגעים לתכניות סירקין – מתחם א’ ולתכנית עראבה. מתחם סירקין נדון בקבינט הדיור ואושר כמתחם מועדף לדיור. גודלו עומד על כ-2,100 דונם ונכללו בו כ- 8,000 יח"ד. בתאריך 6.2.19 נדון המתחם במליאת הועדה ואושר להפקדה. הועדה החליטה לכלול בתחום התוכנית שני כבישים נוספים הדרושים מבחינה תחבורתית כחלק ממסקנות הבה"ת (בדיקת השלכות תחבורתיות) שנערך למרחב סירקין. לכן עלה הצורך בעדכון גבולות ההכרזה והגדלת המתחם בכ- 400 דונם כך שגודל המתחם יעמוד על כ- 2,500 דונם.

 

עראבה מתחם צפוני: המתחם נדון בקבינט הדיור ואושר כמתחם מועדף לדיור. גודלו עמד על כ- 1,800 דונם וכלל כ- 2,500 יח"ד. במהלך קידום התכנית עלה הצורך בהוספת כ- 850 דונם למתחם שהוכרז כך שגודלו יעמוד על כ- 2,650 דונם. התוספת האמורה נדרשת עבור הכללת חלקי חלקות שנקטעו בגבול קו ההכרזה הקיים, העברת קו מתח עליון 161 ק"ו וכן עבור תוספת שטח פתוח מיוחד הנדרש עפ"י הוראות תמ"א 35.

 

כמו כן הכריז קבינט הדיור גם על תכניות ביישובי החברה הערבית במסגרת הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור- בג’וליס, כפר רג’ר ואבו-סנאן. בג’וליס, המתחם מצוי מדרום מזרח לג’וליס, בתחום השיפוט של המועצה המקומית ג’וליס ומועצה אזורית משגב. גודל המתחם הוא כ- 140 דונם וניתן לתכנן בתחומו כ-550 יחידות דיור. בנוסף למגורים ניתן יהיה לתכנן במתחם מבנים ומוסדות ציבור, שטחים פתוחים ודרכים. פיתוח שכונת המגורים בתמהיל של כ-70% קרקעות מדינה יסייע בהתמודדות עם המחסור הקיים ביחידות דיור בישוב זה, בייחוד עבור התושבים משוחררי הצבא שאין בבעלותם קרקעות פרטיות.

 

כפר רג’ר - המתחם מצוי מדרום לכפר רג’ר, בתחום השיפוט של המועצה המקומית כפר רג’ר. עפ"י הסכמים בינלאומיים חלקו הצפוני של הכפר נמצא בשטח לבנון וחלקו הדרומי בשטח ישראל. שטחי המתחם כולו בבעלויות פרטיות.גודל המתחם הוא כ-1,300 דונם, אשר מתוכו מיועדים לפיתוח כ- 800-1,000 דונם כאשר השטח הנוסף ישמש כאזורי חיץ ביטחוניים עפ"י הנחיות משרד הביטחון וכולל גם את שטח היישוב הקיים.

 

אבו סנאן - המתחם מצוי מצפון לאבו סנאן, בתחום השיפוט של המועצה המקומית אבו סנאן למעט חדירה של 16 ד’ למועצה אזורית מטה אשר וכ- 10 ד’ למועצה מקומית ירכא.גודל המתחם הוא כ1,115 דונם וניתן לתכנן בתחומו כ-3,800 יח"ד. בנוסף למגורים המתחם יוכל לכלול מסחר מעורב מגורים, דרכים, מבני ציבור, מתחם ספורט ומלונאות.

חדשות ספונסר

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה