חדשות כלכלה

הראל פיננסים: ”למרות המדד הגבוה מהצפי, לא צופים עליה קרובה בריבית”

מדד המחירים לצרכן לחודש מאי עלה ב-0.7 אחוז והאינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עלתה ל-1.5 אחוזים – שיא של קרוב ל-5 וחצי שנים

חדשות ספונסר 16/06/2019 10:43

א+א-

ביום שישי פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את מדד המחירים לצרכן לחודש מאי, עם עלייה של 0.7% בהשוואה לחודש אפריל 2019. מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-1.5%, מדד המחירים לצרכן ללא דיור עלה ב-1.8%, מדד המחירים לצרכן ללא אנרגיה עלה ב-1.3% ומדד המחירים לצרכן ללא ירקות ופירות עלה ב-1.2%.

 

עפר קליין ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל ביטוח ופיננסים אומר בתגובה כי מדד המחירים לצרכן לחודש מאי עלה מעל לצפי והאינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עלתה ל-1.5 אחוזים – שיא של קרוב ל-5 וחצי שנים. התורמים העיקריים למדד היו עלייה עונתית חדה בסעיפי ההלבשה-וההנעלה, המשך העלייה במחירי הפירות והירקות לצד העלייה במחיר הדלק. ההפתעה כלפי מעלה נבעה בעיקר מעלייה מהירה מהצפי במחירי המזון.

 

למרות המדד הגבוה מהצפי, נוכח התחזקותו של השקל מתחילת השנה והאיתותים על הרחבה נוספת של המדיניות המוניטרית בבנקים מרכזיים מובילים בעולם, אנו לא מאמינים שריבית בנק ישראל תעלה השנה – אלא אם ייחתם הסכם סחר בין ארה"ב וסין (תרחיש שכרגע לצערנו נראה רחוק).

 

 בכך אנו מסיימים את רצף המדדים העונתית החיוביים. התחזית הראשונית שלנו למדד יוני היא מינוס 0.2 אחוז, בעיקר בשל ירידה עונתית חדה במחירי ההלבשה וההנעלה לצד ירידה במחירי הפירות והירקות. התחזית הראשונית למדד יולי היא אפס אחוז, כאשר עלייה עונתית במחירי הדיור (שכירות) תקוזז עם המשך ירידה במחירי ההלבשה וההנעלה לצד הירידה הצפויה כעת במחיר הדלק (תלוי בהתפתחויות האחרונות במפרץ הפרסי).

 

 ב-12 החודשים הבאים אנו צופים אינפלציה של 1.3 אחוזים, (בהנחה של יציבות במחירי הסחורות ושע"ח), כאשר אנו מאמינים שהעלייה החריגה במחירי הפירות והירקות, תקוזז בהמשך השנה לצד ייסוף קל בשקל. חשוב לציין שהתחזית לא לוקחת בחשבון פעולות יזומות של הממשלה להפחתת הגירעון במהלך שנה הבאה.

 

 האינדיקאטורים משוק הדיור בחצי השנה האחרונה מצביעים על מגמת עלייה קלה בפעילות, במיוחד בקרב רוכשי דירה ראשונה, שכנראה מושפעים גם מירידת התשואות החדה בתשואות האג"ח הממשלתיות (שמורידה את הריבית למשכנתאות). העלייה הקלה בפעילות באה לידי ביטוי במחירים כאשר מדד מחירי הדירות בבעלות (שאינו חלק ממדד המחירים לצרכן) עלה ב-0.5 אחוז (בין אמצע מרץ לאמצע אפריל) ואף נתוני החודשיים הקודמים עודכנו קלות כלפי מעלה, כך שב-12 החודשים האחרונים מחירי הדירות עלו ב-1 אחוז.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה