חדשות כלכלה

תנובה זכתה בהפעלת חממת פוד טק בגליל

הקבוצה בראשות תנובה ניצחה את JVP שפועלת בגליל כבר 5 שנים; המדינה תשקיע כ-100 מיליון ₪ בפרויקט

חדשות ספונסר 11/06/2019 15:10

א+א-

בתום הליך של 8 חודשים בחרה ועדת המחקר של רשות החדשנות בתאגיד "ספארקס פוד-טק טכנולוגיות מזון" כזוכה בהליך התחרותי להקמת חממת מזון בנפת צפת. ספארקס תזכה לתקופת זיכיון של שמונה שנים במהלכן תוכל לסייע ליזמים ולהשקיע בחברות הזנק חדשות.

 

התאגיד הזוכה כולל את חברת תנובה, חברת טמפו שהינה חברת משקאות ותיקה בישראל , קרן ההון סיכון האמריקאית Finistere העוסקת בהשקעות בתחום המזון והחקלאות ובין משקיעיה נמנים שחקנים גלובליים כמו באייר, פפסיקו, יוני-גריין ונוטריין, ו-OurCrowd, פלטפורמת מימון ההמונים המובילה בעולם, אשר גייסה במהלך שש שנות פעילותה קרוב ל-1 מיליארד דולרים.

 

החממה ששמה "ניצוצות" (Sparks) תוקם בקריית שמונה והיא תשקיע בסטארט-אפים בעלי טכנולוגיה מתקדמת שיניעו קדימה את תעשיית המזון, התעשייה הגדולה בעולם, שעל פי הערכות מגיעה להיקף כספי של 12 טריליון דולר. במהלך תקופת הזיכיון, ישקיעו חברות התאגיד בחברות הזנק חדשנות על ידי מינוף השקעתם באמצעות מענק של רשות החדשנות בשיעור 85% לכל חברה ועד לסכום מצטבר של כ-6 מיליון ₪ לכל חברה לתקופה של 3 שנים.

 

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: ״חממת הפודטק בצפון היא עוד נדבך חשוב בהפיכת ישראל למעצמה גם בתחום טכנולוגיות המזון! לאור ההצלחה בתחומי הסייבר, המכשור הרפואי והרכב האוטונומי, מסמנים את היעד הבא- תעשיית הפודטק. לצד הקמת קרית הפודטק בקרית שמונה, החממה הטכנולוגית ייחודית היא אבן דרך משמעותית ובשורה חשובה לגליל המזרחי שתייצר ערך כלכלי משמעותי לאיזור, תמשוך השקעות רבות, תעשייה והון אנושי. נמשיך לקדם את התעשייה בכלל ובפריפריה הצפונית בפרט, משימה הנמצאת בראש סדר העדיפויות של משרד הכלכלה״

 

ד"ר עמי אפלבום, יו"ר רשות החדשנות והמדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה: חממת ספארקס פוד-טק נשענת על שותפות חזקה של ארבעה גופים בעלי יכולות משלימות: תנובה וטמפו, שתי חברות תעשייתיות גדולות בתחום המזון והמשקאות יחד עם קרן Finistere המתמחה בהשקעות בתחומי המזון והחקלאות וקרן OurCrowd לה ניסיון רב בהשקעות בחברות הזנק. אפלבום מוסיף כי הבחירה בספארקס פוד-טק התבססה בין היתר על הניסיון העשיר של השותפים והצוות שיוביל את החממה בניהול, השקעות ותמיכה בחברות טכנולוגיות בתחום המזון.

 

Finistere, Ourcrowd, תנובה וטמפו יעודדו באופן אקטיבי יזמים ישראלים, יתמכו וישקיעו בהם לצורך בניית חברות חדשות שיתמודדו עם ביקושים חדשים של הצרכן ויחדשו את פניה של שרשרת המזון הנוכחית – החל בחלבונים חלופיים, שיפורים בערכים תזונתיים וכלה ברכיבים פונקציונאליים ויעילות שרשרת האספקה. 

 

הסינרגיה ושיתוף הפעולה בין החברות השותפות בתאגיד תאפשר לספק לחממה מערכת תמיכה ייחודית לאורך כל שרשרת הערך בתחום המזון, הכוללת יכולות מקומיות וגלובליות. בנוסף תעניק מעטפת מלאה לאורך חיי חברות ההזנק החל מהשלבים המוקדמים ועד שלבי גיוס מתקדמים. 

 

החברים בקונסורציום הזוכה התראיינו לאחר הזכייה. ספנסר מוהאן, מייסד משותף ושותף קרן Finistere אמר כי Finistere האמינה תמיד בחיבור בין טכנולוגיות מרחבי העולם לבין ההון של עמק הסיליקון ויש לנו מחויבות ארוכת טווח לסצנות הסטארט-אפים הישראלית".
 
 
ג’ון מדבד, מייסד ומנכ"ל OurCrowd: "חדשנות בתחומי הפודטק והאגטק נמצאת כיום בשיא היסטורי ואנו נרגשים לקחת חלק ביוזמה שנועדה לבסס את ישראל כמובילה בזירת הפודטק. הקבוצה שלנו מייצגת את המיטב שיש בתעשיית המזון הישראלית וקבוצות הון סיכון מובילות בישראל ובעולם". 
 
 
אייל מליס, מנכ"ל תנובה: "המנצחים האמיתיים במכרז הם צפון ישראל וקריית שמונה, המקומות שבהם נשקיע ביותר מ-40 חברות פודטק חדשות שיצרו מאות משרות איכותיות חדשות. ביחד עם שותפינו, אנו נשקיע משאבים משמעותיים וידע, שיהפכו את החממה להצלחה כבירה". 
 
 
ז’ק בר, מנכ"ל ויו"ר טמפו: "הקבוצה שלנו מייצגת ידע טכנולוגי עשיר ומחויבות עמוקה לפודטק, עם גיבוי חזק של חברות גלובאליות וישראליות. כן מצטרפות לתנובה ולטמפו חברות ענק בינלאומיות כמו: PepsiCo, Bright Food, Heineken, Nutrien ועוד." 
 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה