הממשלה ורמ”י מגבשים תוכנית לבניית 4,000 יחידות דיור חדשות בירושלים

הסדר מקרקעין בין משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל והאוניברסיטה העברית צפוי להביא לפיתוח אלפי יח"ד ועשרות אלפי מ"ר לתעסוקה ומסחר בהר בצופים ובגבעת רם

חדשות ספונסר 02/06/2019 15:14

א+א-

במסגרת ישיבת הממשלה ליום ירושלים הנחתה הממשלה את מנהל רשות מקרקעי ישראל לגבש הסדר מקרקעין עם האוניברסיטה העברית שיביא לפיתוח של 3,000 – 4,000 יחידות דיור חדשות ועשרות אלפי מ"ר המיועדות לתעסוקה ומסחר במתחמים שונים בהר בצופים ובגבעת רם.

 

ההסדר יביא לייעול השימוש בקרקע תוך מתן מענה לצורכי הבינוי של האוניברסיטה בד בבד עם הרחבת היצע הדיור וחיבור שכונת הגבעה הצרפתית עם הקמפוס. תכניות אלה, שיקודמו על ידי רשות קרקעי ישראל בתיאום עם האוניברסיטה, יחזקו את הקשר בין השכונות הסובבות לבין האוניברסיטה ופעילותה, ויאפשרו הקמה של שטחי תעסוקה ומסחר בעלי אוריינטציה לפעילות האקדמיה ויצירת אקו-סיסטם פורה ויצרני.

 

על פי נתוני הלמ"ס שהתפרסמו לכבוד יום ירושלים החל היום, ירושלים היא העיר הגדולה ביותר בישראל. בסוף 2017 עמד מספר התושבים בירושלים על כ-901 אלף איש, שהם כ-10% מכלל תושבי המדינה. במהלך 2017 גדלה אוכלוסיית העיר בקרוב ל-19 אלף תושבים.

 

במהלך 2017 נולדו בירושלים קרוב ל-25 אלף תינוקות. הפריון הכולל בקרב נשים בירושלים גבוה מהממוצע הארצי ועומד על 3.9 בממוצע, לעומת 3 בממוצע הארצי. בהשוואה לערים הגדולות האחרות, בירושלים נמצא האחוז הגבוה ביותר של משקי בית עם שבע נפשות ויותר (כ-15%).

 

כל אלה מסבירים היטב את מצוקת הדיור בירושלים, ואת הצורך בקידום תוכניות מקרקעין כמו זו המתגבשת כעת עם האוניברסיטה העברית. בירושלים רק 51.5% מהתושבים גרים בדירה שבבעלותם. בשנת 2018 החלה בנייתן של 2,877 דירות בירושלים, עלייה של 2.9% לעומת 2017. התחלות הבנייה בירושלים היוו 6.1% מכלל התחלות הבניה בישראל.

 

לעומת זאת, בשנת 2018 הסתיימה בנייתן של כ-2,007 דירות בלבד בירושלים, נתון המהווה ירידה של 48% לעומת שנת 2017. הכמות המבוקשת של דירות חדשות עלתה בכ-9% לעומת השנה הקודמת. צפיפות הדיור בירושלים גדולה מזו שבשבע הערים הגדולות בישראל.

 

על פי ההסדר החדש, אותו מבקשת הממשלה לגבש, תוספת שטחי התעסוקה והמסחר יהוו מקור הכנסה נוסף לעיריית ירושלים ויביאו לחיזוק איתנותה הכלכלית. ההחלטה קבעה כי על יושב ראש מועצת מקרקעי ישראל להביא את עקרונות ההסדר לאישור בישיבת המועצה בתוך 90 יום.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה