חדשות כלכלה

רשות החדשנות תעניק למעלה מ- 25 מיליון שקל לחברות חדשנות רפואית

"השקעה בחדשנות רפואית פורצת דרך והענקת משאבים לפיתוח טכנולוגיות הן המפתח לצמיחה כלכלית בת קיימא וליצירת פריון וערך כלכלי משמעותי""

חדשות ספונסר 02/06/2019 12:18

א+א-

רשות החדשנות במשרד הכלכלה והתעשייה תעניק למעלה מ- 25 מיליון ₪ במסגרת תכנית קרן המו"פ התומכת במחקר ופיתוח תחרותי עבור טכנולוגיות חדשות. בין החברות, חברת "אנלייבקס" שקיבלה מענק של 4 מיליון ₪ לפיתוח טיפול מציל חיים במקרי כשל רקמות, חברת Cathworks שזכתה במענק של 3.6 מיליון ₪ לפיתוח טכנולוגיה המאפשרת לבצע צינתורים לא פולשניים וחברת RenalSense שקיבלה 3 מיליון ₪ לפיתוח דור ב’ של מערכת המעקב לתפקודי הכליה.

 

ד"ר עמי אפלבום, המדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה ויו"ר רשות החדשנות אמר: " במסגרת האסטרטגיה שלנו כיום תחום הביומד נמצא בסדר עדיפות עליון עם פוטנציאל להפוך להיות מנוע הצמיחה הבא של ישראל. לצד תחום טכנולוגיות המידע המשגשג הצבנו לעצמינו למטרה לפתח את תחום מדעי החיים שיתבסס על המדע המוביל שיש בישראל והחיבור לחוזקותיה בתחום הטכנולוגיה"

 

חברת אנלייבקס, מפתחת את "אלוסטרה", לאיזון מחדש של תאי מערכת החיסון במקרי כשל רקמות ואיברים כמו ספסיס או GVHD - שתי מחלות קשות, ללא מענה רפואי ואחוזי תמותה גבוהים. ספסיס הינו מצב חרום רפואי, המתפתח בעקבות תגובה סוערת וקיצונית של הגוף לזיהום ועלול לגרום לנזק לרקמות, לכשל רב מערכתי ואף למוות. במדינות רבות ספסיס מהווה את אחד מגורמי התמותה העיקריים בילדים ובמבוגרים כאחד.

 

טיפול נגד פעילות-יתר מסוכנת של מערכת החיסון לטיפול התאי של אנלייבקס מרכיב חדשנות בקנה מידה עולמי. בארה"ב לבדה מתפתחים מידי שנה 1.7 מיליון אנשים עם מצביי ספסיס. אנלייבקס מבוססת על טכנולוגיה ממעבדתו של פרופ’ דרור מבורך מבית החולים הדסה, הוקמה בשנת 2005 ונתמכה על ידי רשות החדשנות מתחילת דרכה. החברה ממוקמת בנס ציונה ומעסיקה כ-30 עובדים.

 

חברת Cathworks הישראלית, המפתחת טכנולוגיות למדידה לא-פולשנית להנחיית השתלות סטנטים בצנתורי לב נותנת פתרון לבעיה הנוגעת לרבים מהסובלים מהיצרות כלי הדם הלבביים. על פי Cathworks כאשר מתברר בצנתור שהחולה סובל מהיצרות בינונית, דבר שקורה באחוז ניכר מהנבדקים, ההחלטה לגבי המשך הטיפול תלויה ב"רזרבת הזרימה" בדם שיש לו. פרמטר שניתן לקביעה רק על ידי החדרת צנתר נוסף עמוק יותר לתוך העורק, אל מעבר להיצרות. פעולה זו ארוכה, יקרה ובעיקר מסוכנת שכן היא יכולה לגרום לתסחיפים שיפגעו בריאות או במוח.

 

Cathworks הצליחה לפתח מספר אלגוריתמים המאפשרים לחשב את "רזרבת הזרימה" על סמך הנתונים שהתקבלו בצנתור המקורי, ללא צורך בכל פעולה נוספת. החברה כבר קיבלה אישור לגרסה הראשונה של התכנה מהרשויות באירופה ובארה"ב ומקבלת משוב מעולה מקרדיולוגים מובילים בעולם.

 

חברת RenalSense - בטיפול נמרץ ובחדרי ניתוח שבבתי חולים קיים ניטור רציף ואמין של תפקודי הגוף והאיברים החיוניים: דופק, ECG, נשימה, סטורציה, CO2, טמפרטורה ועוד, אולם לא קיים מעקב דומה אחר תפקודי הכליה – וזאת למרות היותו איבר חיוני ביותר. 

חברת RenalSense פיתחה התקן דיגיטלי מדויק למדידת תפקודי כליה (תפוקת שתן ואנליזה של שתן בזמן אמת). המערכת מנטרת ומדווחת 24 שעות ביממה ומתריעה לצוות הרפואי האחראי על שינויים בתפקודי הכליות של החולים ומתריעה מבעוד מועד על כשל כלייתי אפשרי. בנוסף מאפשרת המערכת מעקב הדוק אחר יעילות הטיפול הניתן וכן ניהול טוב יותר של מאזן הנוזלים בגוף המטופל.

 

בסיוע רשות החדשנות החברה פיתחה את דור א’ של המערכת שכבר קיבל את אישור מנהל התרופות האמריקאי ושווקו החל השנה. כעת נעזרת החברה ברשות החדשנות לצורך פיתוח דור ב’ של המערכת.

 

אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה: "במטרה לשמור על ישראל כמובילת חדשנות בינלאומית מושקעים משאבים בטכנולוגיות של המחר ובעיקר בתחומים בהם יש לנו יתרון יחסי. השקעה בחדשנות רפואית פורצת דרך והענקת משאבים לפיתוח טכנולוגיות הן המפתח לצמיחה כלכלית בת קיימא וליצירת פריון וערך כלכלי משמעותי"

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה