חדשות כלכלה

המדד המשולב לחודש אפריל 2019 עלה ב-0.3%

ההתרחבות בפעילות נמשכת בקצב יציב; המדד הושפע לטובה מגידול בשיעור המשרות הפנויות באפריל ומעלייה במדד הייצור התעשייתי

חדשות ספונסר 29/05/2019 11:15

א+א-

המדד המשולב למצב המשק לחודש אפריל עלה ב-0.28%. קצב גידולו הממוצע של המדד מתחילת השנה מהיר מעט בהשוואה לקצב הממוצע בשנת 2018. המדד הושפע לטובה מעלייה ביבוא התשומות ובשיעור המשרות הפנויות באפריל, ומעלייה במדד הייצור התעשייתי במארס.

 

את קצב עלייתו של המדד מיתנו הירידות ביבוא מוצרי הצריכה וביצוא הסחורות באפריל, והירידה במדדי הפדיון של המסחר הקמעונאי ושל השירותים במארס. המדד המשולב לינואר עודכן כלפי מעלה בעקבות עדכון כלפי מעלה של נתוני המסחר הקמעונאי לאותו חודש.

 

יבוא מוצרי הצריכה ירד בחודש אפריל ב-5.2%, בעוד שיבוא התשומות לייצור עלו ב-4.1%. יצוא הסחורות ירד 10.6% ושיעור המשרות הפנויות מסך המועסקים במגזר העסקי עלה בשיעור של 3.6%.

 

מכיוון שהלמ"ס הפסיק לפרסם נתונים חודשיים על התחלות הבניה, החל מיולי 2016 שונתה שיטת חישוב רכיב התחלות הבניה במדד. הרכיב מחושב בתדירות רבעונית והשינוי (באחוזים, מנוכה עונתיות) מיוחס לחודש האחרון ברבעון עבורו פורסם. הנתון האחרון לדצמבר עומד על 8.7%.

 

המדד המשולב לבחינת מצב המשק מחושב על סמך 10 אינדיקטורים שונים: מדד הייצור התעשייתי, מדדי הפדיון בשירותים ובמסחר, היבוא של מוצרי צריכה, היבוא של תשומות לייצור, יצוא הסחורות, יצוא השירותים, מספר משרות השכיר במגזר הפרטי, שיעור המשרות הפנויות ומספר התחלות הבנייה. המדד מחושב בחטיבת המחקר של בנק ישראל אחת לחודש, בסמוך ליום שבו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת את מדד הייצור התעשייתי.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה