חדשות כלכלה

מרכז האנרגיה ישראל-ארה”ב מפרסם קול קורא בהיקף של 40 מיליון דולר

התחומים בהם יעסוק המרכז הם גז טבעי, הגנת סייבר על מתקני אנרגיה ומים, ממשקי מים ואגירת אנרגיה; ממשלות ארה"ב וישראל יעניקו למרכז האנרגיה 8 מיליון דולר כל אחת בשנתיים הראשונות

חדשות ספונסר 05/05/2019 11:37

א+א- 2

משרד האנרגיה, רשות החדשנות ומשרד האנרגיה של ארצות הברית מפרסמים קול קורא בהיקף של 40 מיליון דולר לתקופה של חמש שנים להקמתו של מרכז מצוינות באנרגיה, הנדסה ומים המשותף לישראל וארה"ב. 

 

המרכז מוקם במטרה לקדם את הביטחון האנרגטי והפיתוח הכלכלי של ישראל וארה"ב באמצעות שיתופי פעולה במחקר ופיתוח טכנולוגיות חדשניות של חברות, מוסדות מחקר ואוניברסיטאות בישראל ובארה"ב. התחומים בהם יעסוק המרכז הם אנרגיה מחצבית (בעיקר גז טבעי), הגנת סייבר על מתקני אנרגיה ומים, ממשקי מים ואנרגיה ואגירת אנרגיה.

 

במסגרת הקול קורא, על חברות מסחריות, מכוני מחקר ואוניברסיטאות מארה"ב וישראל להקים מאגד (קונסורציום) של לפחות שתי חברות או מוסדות מחקר מכל מדינה ולהגיש בקשה למענק.

 

ממשלות ארה"ב וישראל יעניקו למרכז האנרגיה 8 מיליון דולר כל אחת בשנתיים הראשונות בתקופת ההשקה. התמיכה היא לחמש שנים, כך שסך תקציב הפרויקטים הנתמכים, תוך לקיחה בחשבון של מימון עצמי של 50% הנדרש מהזוכים, יוכל להגיע ל-80 מיליון דולר, בכפוף להקצאות הקונגרס האמריקאי והתקציב הישראלי.

 

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "זהו כבוד להכריז על פרסום הקול הקורא למרכז האנרגיה ישראל-ארה"ב, ובכך להרחיב את שיתוף הפעולה המוצלח במחקר ופיתוח בין משרד האנרגיה האמריקאי ומשרד האנרגיה הישראלי לתחומים כמו חיפוש, הפקה ושימוש בגז טבעי, אגירת אנרגיה, מים ואנרגיה וביטחון סייבר לתשתיות אנרגיה. אני משוכנע כי מרכז האנרגיה יהיה מקור לשותפויות יצירתיות".

 

שר האנרגיה האמריקאי, ריק פרי: "פעילויות המחקר, הפיתוח והבדיקות שיבוצעו בידי הארגונים שייקחו חלק במרכז האנרגיה ישראל-ארה"ב יתרמו במידה משמעותית למדע ולחדשנות בארבעת התחומים הטכניים, ויחזקו את השותפות, שאין לה מקבילה, בין ארצות הברית וישראל".

 

עמי אפלבאום, המדען הראשי במשרד הכלכלה ויושב ראש רשות החדשנות: "קידום חדשנות בתחום האנרגיה הוא מטרה משותפת לרשות החדשנות ולארצות הברית. שיתוף פעולה זה מביא עמו ערך רב לפיתוח תעשיית האנרגיה בשתי המדינות, וכמו כן מקדם מגזרים נוספים באמצעות ניהול אנרגיה יעיל".

 

במסגרת הקול קורא, ארבעה מאגדים יזכו במענק, אחד בכל תחום מתחומי המחקר - אנרגיה מחצבית (בעיקר גז טבעי), אגירת אנרגיה, ביטחון פיזי וקיברנטי עבור תשתיות קריטיות או ממשקי מים ואנרגיה.

 

המענק המקסימלי למאגד הוא בסך 10 מיליון דולר לתקופה של חמש שנים - 2 מיליון דולר לשנה (מותנה בזמינות המימון). המענק יחולק בין השותפים האמריקאים והישראלים, בהתאם לחלוקת העבודה ביניהם.

 

בפברואר, הכריזו משרד האנרגיה, רשות החדשנות ומשרד האנרגיה של ארצות הברית על קרן בירד (BIRD Foundation) כמפעילת מרכז האנרגיה. קרן בירד יוסדה על ידי ממשלת ארצות הברית וממשלת ישראל בשנת 1977, על מנת לקדם שיתוף פעולה בין חברות מארה"ב וישראל ובכלל זה חברות הזנק וחברות וותיקות. משרד האנרגיה האמריקאי מנהל את תוכנית בירד בארצות הברית.

 

תאריך היעד להגשת הצעות מלאות הוא ה-15 באוגוסט 2019

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  אלא אם ימצאו דרך לגבות בלו על השמש

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  שילקה 05/05/2019 12:43

 2. 2
  שכחו את האנרגיה הסולארית

  בסוף סדר העדיפות של הממשלה הנוכחית
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  jeddy 05/05/2019 12:32