חדשות כלכלה

הכלכלן הראשי: מלאי הדירות בידי משקיעים הוסיף לרדת בחודש פברואר

בפברואר נגרעו מהמלאי 420 דירות. מאז החל לרדת מלאי דירות המשקיעים באפריל 2016 נגרעו ממנו עד פברואר השנה כ-16.5 אלף דירת. האזורים המובילים בירידה: חיפה והמרכז

מערכת ספונסר 15/04/2019 16:59

א+א-

המיקוד השבועי של סקירת הכלכלן הראשי במשרד האוצר, סוקר את ענף הנדל"ו למגורים בחודש פברואר בו נרכשו 9.1 אלף דירות. הנתון מהווה עליה של 10% בהשוואה לפברואר אשתקד ועליה מתונה של 2% בהשוואה לחודש הקודם. בשוק החופשי התבצעו 8.3 אלף עסקאות, המהווים גידול משמעותי של 15% בהשוואה לפברואר אשתקד. זאת בעיקר על רקע מבצע מכירות גדול באזור חדרה ורמה נמוכה במיוחד של עסקאות בשוק החופשי בפברואר אשתקד.

מבצע המכירות הגדול באור עקיבא מצא ביטוי בין היתר גם בגידול חריג, של 40% במכירת דירות חדשות בשוק החופשי בהשוואה לפברואר אשתקד ועליה של 22% בהשוואה לחודש הקודם. לראשונה, מוביל אזור חדרה את מספר העסקאות בדירות חדשות בשוק החופשי.

רכישות המשקיעים בחודש פברואר הסתכמו ב-1.4 אלף, עליה חריגה של 18% בהשוואה לפברואר אשתקד ועליה של 23% לעומת החודש הקודם. גידול חריג זה נרשם אף הוא על רקע מבצע המכירות הגדול שנערך באור עקיבא, אשר שווק במיוחד לחברי מועדון צרכנות גדול, המאופיינים בשיעור גבוה של בעלי דירות להשקעה. משקל המשקיעים מסך העסקאות הגיע קרוב ל-15%, עליה של 1 נקודת אחוז בהשוואה לפברואר אשתקד.

מכירות המשקיעים בחודש פברואר הסתכמו ב-1.8 אלף דירות, בדומה לרמתן בפברואר אשתקד, זאת לאחר שבחודש ינואר האחרון נרשמה ירידה חדה במכירות אלו בהשוואה לינואר אשתקד. בארבעת החודשים האחרונים נרשמת תנודתיות גבוהה במכירות המשקיעים.

"מלאי" הדירות בידי משקיעים הוסיף לרדת בחודש פברואר, במהלכו נגרעו מ"מלאי" זה 420 דירות. מאז החל לרדת "מלאי" הדירות בידי משקיעים באפריל 2016 נגרעו ממנו עד פברואר השנה כ-16.5 אלף דירת. האזורים המובילים בירידת "מלאי" זה הינם אזורי חיפה והמרכז.

רכישות הזוגות הצעירים הסתכמו בחודש פברואר ב-4.7 אלף דירות, מזה 900 דירות נרכשו בסבסוד ממשלתי. בהשוואה לפברואר אשתקד נרשם גידול חד של 22% ברכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי, בעיקר על רקע מבצע המכירות הגדול באור-עקיבא ומבצע מכירות נוסף באור יהודה.

רכישות משפרי הדיור הסתכמו בחודש פברואר ב-3.1 אלף דירות, עליה של 7% בהשוואה לפברואר אשתקד, המתרכזת באזורי חדרה והמרכז. בהשוואה לחודש הקודם נותרו רכישות משפרי הדיור ללא שינוי משמעותי. מספר "חודשי המדף" של הדירות הנמכרות ע"י משפרי הדיור שהינם בעלי "דירה בהמתנה" עמד בחודש פברואר על 15.6 חודשים, עליה מתונה בהשוואה לחודש הקודם. בהשוואה לפברואר אשתקד התארך משך חודשי המדף של דירות אלו בכמעט חצי שנה.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה