חדשות כלכלה

לאומי שוקי הון: הצמיחה בעולם נראית מתאוששת, אך הסיכונים לתחזיות הצמיחה עדיין גבוהים

בנק ישראל צפוי בקרוב להיתקל במציאות של סביבת אינפלציה עולה, דבר שיעלה את דילמת מדיניות הריבית על רקע המשך התחזקות השקל

חדשות ספונסר 14/04/2019 11:53

א+א-

ד"ר גיל בפמן הכלכלן הראשי של לאומי שוקי הון ודודי רזניק אסטרטג הריבית מפרסמים הבוקר את סקירת המקרו השבועית ואומרים כי בנק ישראל הותיר כצפוי את הריבית ללא שינוי. חטיבת המחקר הפחיתה את במעט את תחזית הצמיחה לשנת 2019 ובמקביל הפחיתה את תוואי הריבית החזוי לשתי העלאות במקום 3 בשנת 2020, זאת בנוסף להעלאה אחת הצפויה עד סוף השנה הנוכחית.

 

סביבת האינפלציה בעולם התמתנה בעת האחרונה, אך הפוטנציאל להמשך התמתנות משמעותית מוגבל. העמדה היונית צפויה להמשיך לאפיין בנקים מרכזיים ולתמוך בסביבת תשואות נמוכה בשוק האג"ח. אינפלציית הליבה בארה"ב ממשיכה לרדת אך נראה כי תהליך הירידה קרוב למיצוי. האינפלציה הכללית צפויה להתייצב סביב יעד הפד של 2% דבר שיאפשר לפד בתקופה הקרובה להותיר הריבית ללא שינוי. פרוטוקול ישיבת הפד מחודש מרץ חושף כי חברי הפד לא מורידים מהשולחן לחלוטין העלאת ריבית נוספת השנה אך עם זאת בתרחיש המרכזי נראה כי פרק העלאות הריבית מאחורינו.

 

בגוש האירו סביבת האינפלציה צפויה להישאר מתונה השנה. המדיניות המוניטארית של ה-ECB צפויה לתמוך בזמינות האשראי ושיעורי ריבית נמוכים לאורך העקום. הצמיחה בעולם נראה כמתאוששת לפחות בטווח הקצר בעיקר בכל הקשור לענפי השירותים. ברביע השני צפויה האצה מסוימת. עם זאת, הסיכונים לתחזיות הצמיחה עדיין גבוהים יחסית.

 

המלצות לפעילות: המדיניות המוניטארית העולמית צפויה להמשיך ולהיות מרחיבה וצפויה לפעול להמשך מציאות של סביבת תשואות נמוכה. בנק ישראל צפוי להיתקל במציאות שונה מהעולם של סביבה אינפלציונית עולה הצפויה להגדיל את הדילמה לגבי מדיניות הריבית. בתנאים אלו נראה כי צמודי המדד צפויים להמשיך בביצועים עודפים. 

 

בשוק האג"ח הממשלתי נרשמו השבוע עליות שערים חדות יחסית על רקע הודעת הריבית של בנק ישראל שנתפסה כ"יונית" יחסית על ידי השוק ובעיקר על רקע תוצאות הבחירות הכלליות המלמדות, על הקמת ממשלה, דומה ככל הנראה, לממשלה היוצאת כולל אפשרות לכך ששר האוצר ימשיך בתפקידו. השוק המקומי ממשיך ליהנות גם מהמשך ירידת התשואות הממשלתיות בעולם הממשיכה לתת רוח גבית לשוק המקומי.

 

תוצאות הבחירות התקבלו בשוק בסיפוק בעיקר על רקע הימנעות מחוסר וודאות לגבי זהות הממשלה החדשה שתקום והאפשרות לאי שינוי פרסונלי משמעותי במשרד האוצר דבר המפחית משמעותית את אי הוודאות מהשווקים המקומיים.

 

אנו ממשיכים להמליץ על השקעה במח"מ בינוני של 5 שנים. החשיפה לאפיק השקלי מומלצת על ידי אג"ח לטווח בינוני – ארוך בשילוב מזומן. מרווחי התשואה השליליים בין אג"ח ממשלת ישראל לאג"ח ממשלת ארה"ב עשויים לשוב ולהיפתח בטווח הבינוני – ארוך.

 

שוק האג"ח הקונצרני נסחר השבוע במגמה מעורבת כאשר צמודי המדד נסחרים בדומה למגמה בשוק האג"ח הממשלתי לעומת ביצועי חסר של איגרות החוב השקליות הלא צמודות. ברמות המרווחים הנוכחיות לא מומלץ להגדיל החשיפה לאפיק הקונצרני. לא מומלצת חשיפה לאג"ח צמוד מט"ח. מומלצת השקעה בעיקר בחברות מקבוצת AA וקבוצת A.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה