חדשות כלכלה

חוק איסור שימוש במזומן הביא לירידה של 5% במכירת הדירות בינואר

מסקירת הכלכלן הראשי באוצר עולה כי נתונים נמוכים מאלה נרשמו רק בשנת 2012 אחרי המחאה החברתית וב-2009 אחרי המשבר הכלכלי העולמי

חדשות ספונסר 12/03/2019 16:00

א+א-

הכלכלן הראשי באוצר מפרסם היום את סקירת ענף הנדל"ן למגורים לחודש ינואר ואומר כי במהלך החודש נרכשו 9200 דירות חדשות, עליה של 3% בהשוואה לינואר אשתקד. אולם בניכוי עסקאות "מחיר למשתכן", הסתכם סך העסקאות בשוק החופשי בינואר ב-8,000 דירות בלבד, ירידה של 5% בהשוואה לינואר אשתקד וירידה של 13% בהשוואה לדצמבר האחרון. זוהי גם אחת הרמות הנמוכות של עסקאות בשוק החופשי שנרשמו בחודשי ינואר בעשור האחרון. כך, רק בשנים 2012 (על רקע המחאה החברתית) וב-2009 (לאחר פרוץ המשבר העולמי) נרשמו רמות נמוכות יותר של עסקאות בשוק החופשי בחודשי ינואר באותן שנים.

 

את הירידה המחודשת במספר העסקאות בשוק החופשי בחודש ינואר "הוביל" פלח השוק של דירות יד שניה, שרשם ירידה של 8% (בהשוואה לינואר אשתקד) לאחר גידול חד של 20% שנרשם בחודש דצמבר האחרון. לא מן הנמנע כי לפחות בחלקו הושפע הגידול החד במספר העסקאות בדצמבר 2018 , והירידה לאחר מכן בינואר, מכניסתו לתוקף בינואר השנה של חוק האוסר שימוש במזומן בביצוע עסקאות רכישה או מכירה של נדל"ן. 

 

סך הדירות החדשות שנמכרו בחודש ינואר עמד על 3.1 אלף דירות, מזה 1.2 אלף דירות בסבסוד ממשלתי. בניכוי העסקאות המסובסדות נרשמה עליה של 5% במכירת דירות חדשות בשוק החופשי בהשוואה לינואר אשתקד.

 

בפילוח גיאוגרפי נמצאה שונות גבוהה בין האזורים. כך, בעוד שבאזור חדרה נמשך קצב גבוה של מכירות, על רקע מבצע מכירות באור-עקיבא וכך גם באזור רחובות, באזור המרכז נרשמה ירידה של 14% במכירת דירות חדשות בשוק החופשי, עם סיומו של מבצע המכירות באור יהודה. שיעורי ירידה דומים נרשמו גם באזורי ירושלים וב"ש.

 

תזרים המזומנים הפוטנציאלי של הקבלנים ממכירת דירות חדשות (כולל דירות בסבסוד ממשלתי) עמד בחודש ינואר על 4.9 מיליארד ₪, עליה ריאלית של 17% בהשוואה לינואר אשתקד. עם זאת, בהשוואה לדצמבר האחרון נרשמה ירידה חדה של 21% בתזרים זה. גם כאן מייחס הכלכלן הראשי את הירידה למספר הדירות המסובסדות על ידי הממשלה (מחיר למשתכן) שנמכרו באזור ירושלים.

 

כ-27% מתזרים המזומנים של הקבלנים בחודש ינואר נובע ממכירות במסגרת "מחיר למשתכן", כמעט כפליים מרמתו של פרמטר זה בינואר אשתקד.

 

כ-7% מרוכשי הדירות להשקעה בחודש ינואר ברמה הארצית היו תושבי חוץ. מאחר ותושבי החוץ נוטים לרכוש את דירתם באזורים מאד מסוימים (ירושלים ות"א בעיקר. בעבר גם נתניה, אשדוד ואילת) הרי שבאותם אזורים משקלם גבוה יותר, אף כי הוא נמוך בהשוואה לשנות הגיאות בפעילותם בשוק הנדל"ן המקומי (אמצע העשור הקודם). אזור ירושלים הינו הדומיננטי ביותר ברכישות תושבי החוץ, כאשר 44% מסך הדירות שרכשו תושבי החוץ בישראל בשנת 2018 כולה, כמו גם בחודש ינואר האחרון, התבצעו באזור זה.

 

רכישות הזוגות הצעירים הסתכמו בחודש ינואר ב-4.9 אלף דירות, מזה 1.2 אלף דירות נרכשו בסבסוד ממשלתי. בהשוואה לינואר אשתקד נרשם גידול של 8% ברכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי, אם כי בהשוואה לרמת השיא שנרשמה בדצמבר האחרון ירדו רכישות אלו ב-10%. שני שלישים מהגידול ברכישות הזוגות הצעירים התרכזו בשני אזורים: רחובות וחדרה. באזור חדרה התרכז הגידול בפרויקט גדול המשווק באור-עקיבא.

 

רכישות משפרי הדיור הסתכמו בחודש ינואר ב-3.2 אלף דירות, ירידה של 9% בהשוואה לינואר אשתקד. בכך נבלמה העליה שנרשמה ברכישות אלו בשלושת החודשים הקודמים (כל חודש לעומת המקביל לו בשנה קודמת).

 

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה