האבטלה בשפל, אך בחודשים האחרונים מסתמנת חולשה ביצירת משרות חדשות

בשנת 2018 חלה התמתנות נוספת בקצב הצמיחה של כלכלת ישראל; עיקר יצירת המשרות מתרכז בסקטור הציבורי; אזרחים מתחת לקו העוני הפכו לעניים יותר בהשוואה לשנה קודמת

חדשות ספונסר 06/01/2019 14:30

א+א-

הכלכלן הראשי במשרד האוצר מסכם את שנת 2018 בה המשיכה כלכלת ישראל לצמוח, בקצב שנתי נמוך מעט מזו שנרשמה בשנת 2017 אך קרב לפוטנציאל. במהלך 2018 חלה התמתנות נוספת בקצב הצמיחה. הצמיחה המהירה בישראל בשנים האחרונות נשענה במידה רבה על גידול בצריכה הפרטית, ומשזו נחלשה החל מהרבעון השני של השנה (בדגש על רכישות כלי רכב) פחת גם קצב הצמיחה.

 

שוק העבודה נמצא קרוב לתעסוקה מלאה, אך בחודשים האחרונים מסתמנת חולשה ביצירת משרות חדשות. החולשה בולטת בגידול בתעסוקה במגזר העסקי. בשנת 2018 נמשכה עליית השכר. המשך הירידה בשיעור האבטלה והעלייה בשכר תרמו להצטמצמות אי השוויון והעוני בישראל. עליות השכר שחלו בישראל בשנים האחרונות העלו את קו העוני והעבירו חלקים מהאוכלוסייה מעליו. עם זאת, לפי דוח ממדי העוני והפערים החברתיים של הביטוח הלאומי, מי שנותרו מתחת לקו העוני הפכו לעניים יותר בהשוואה לשנה קודמת.

 

בשוק ההון רשמו מדדי המניות ירידות בסיכום שנתי. שלושת הרבעונים הראשונים של השנה דווקא הסתיימו בטון חיובי בשווקים, אולם סוף השנה הביא עמו ירידות חדות בבורסות העולם, שלא פסחו גם על הבורסה המקומית. גם בעולם מסתמן כי 2018 הייתה שנת השיא. התחזיות לצמיחה העולמית עודכנו כלפי מטה תוך הדגשת הסיכונים הגוברים.

 

מהאומדן המוקדם של הלמ"ס לנתוני החשבונות הלאומיים לשנת 2018 עולה כי שיעור צמיחת התוצר עמד בשנת 2018 על 2.3 אחוזים. בתוך כך, נמשכה בשנת 2018 ההתאוששות בצמיחת יצוא הסחורות והשירותים, המשך לעלייה שנרשמה בשנים 2016-2017 ,בהובלת יצוא השירותים. כמו כן, בשנת 2018 נרשם שיפור בצמיחת הביקושים המקומיים כאשר הצריכה הפרטית, הצריכה הציבורית וההשקעה הוסיפו להתרחב.

 

על אף שהגידול בצמיחה בישראל הוא המהיר ביותר מבין מדינות ה- OECD ,התוצר לנפש בישראל גדל בשנת 2018 ב- 2.1 נמוך מהצמיחה הממוצעת לנפש במדינות ה- OECD. במקביל, הלמ"ס פרסמה את האומדן השני לנתוני החשבונות הלאומיים לרבעון השלישי, ממנו עולה כי קצב הצמיחה ברבעון השלישי עמד על 1.2 אחוזים, האצה ביחס לקצב הצמיחה שנרשם ברבעון השני, אך נמוך מהאומדן המוקדם. יחד עם זאת, הצמיחה שנרשמה ברבעון השני הייתה נמוכה יחסית.

 

עיקר הגידול ברבעון השלישי של השנה חל בצריכה הציבורית וביצוא. בצריכה הפרטית נרשם גידול מתון. מנגד, בהשקעה בנכסים קבועים נרשמה ירידה חדה זה רבעון שני ברציפות. היבוא רשם ירידה אף הוא. הירידה בהשקעות בנכסים קבועים וביבוא, לצד הגידול המתון בצריכה הפרטית ברבעון השלישי, מצביעים על האטה בביקושים במשק. נתונים אלה עשויים להקשות על בנק ישראל להעלות את הריבית ברבעון הראשון של שנת 2019 . מדד הרכישות בכרטיסי אשראי רשם בחודש נובמבר עלייה זה חודש חמישי ברציפות.

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה